এই বোৰ মানুহে ভুলটো নাখাব কুহিয়াৰ ৰস! দুগুনে বাঢ়ি যাব পাৰে সমস্যা।

গ্ৰীষ্মকাল আৰম্ভ হোৱাৰ লগে লগে মানুহৰ মাজত কুঁহিয়াৰ ৰসৰ চাহিদা বাঢ়ি যায়। মানুহে ইয়াক অতি উৎসাহেৰে পান কৰি ভাল পায়। কাৰণ প্ৰাকৃতিক চেনিৰ লগতে কুঁহিয়াৰ ৰসত ভিটামিন আৰু খনিজ পদাৰ্থকে ধৰি বহুতো পুষ্টিকৰ উপাদান পোৱা যায়। যিবোৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে অতি উপকাৰী। কিন্তু কিছুমানে ভুলতে কুঁহিয়াৰ ৰস খাব নালাগে। কাৰণ ইয়াক সেৱন কৰিলে বহুতো পাৰ্শ্বক্ৰিয়া হব পাৰে। ডায়েটিচিয়ান মনিকা জিৰ পৰা জানি লওক কোনবোৰ মানুহে কুঁহিয়াৰ ৰস পান কৰিব নালাগে।

ডায়েবেটিচ ৰোগীয়ে কুঁহিয়াৰ ৰস খাব নালাগে

ডায়েবেটিচ ৰোগীয়ে ভুলতেও কুঁহিয়াৰ ৰস খাব নালাগে। কাৰণ ইয়াত উচ্চ গ্লাইচেমিক লোড (GL) থাকে যিয়ে তেজৰ চেনিৰ মাত্ৰাত বেয়াকৈ প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে। যদি আপুনি ডায়েবেটিছ ৰোগী তেন্তে কুঁহিয়াৰ ৰস খোৱাৰ পৰা বিৰত থাকক।

দাঁতৰ সমস্যা হ’লে কুঁহিয়াৰ ৰস খাব নালাগে

বেছিভাগ চেনি কুঁহিয়াৰত পোৱা যায়। এনে পৰিস্থিতিত যিসকল লোকৰ দাঁতৰ যিকোনো সমস্যা আছে তেওঁলোকে কুঁহিয়াৰ ৰস খোৱাৰ পৰা বিৰত থাকিব লাগে। কাৰণ ই আপোনাৰ দাঁতৰ ক্ষতিও কৰিব পাৰে। যদি আপোনাৰ দাঁতৰ গহ্বৰ, আঁঠুৰ সমস্যা আৰু দাঁতৰ ক্ষয় আদি সমস্যা আছে, তেন্তে কুঁহিয়াৰ ৰস নাখালে ভাল হ’ব।

মেদবহুলতাত

মেদবহুলতাত ভুগি থকা লোকসকলেও কুঁহিয়াৰ ৰস খাব নালাগে। কাৰণ কুঁহিয়াৰ ৰসত সৰ্বাধিক পৰিমাণৰ চেনি থাকে, যাৰ ফলত আমাৰ শৰীৰত অতিৰিক্ত কেলৰিৰ উৎস দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি পায়। এনে পৰিস্থিতিত কুঁহিয়াৰ ৰস খালে মানুহ মেদবহুল হ’ব পাৰে। গতিকে চুপাৰিৰ ৰস কমকৈ খোৱাৰ চেষ্টা কৰক।

হৰম’নৰ ভাৰসাম্যহীনতাত ভুগি থকা লোকসকল

বেছিভাগ চেনি কুঁহিয়াৰ ৰসত পোৱা যায়। মদ্যপান যি শৰীৰত হৰম’নৰ ভাৰসাম্যহীনতা সৃষ্টি কৰিব পাৰে। এনে পৰিস্থিতিত যিসকল লোকে ইতিমধ্যে হৰম’নৰ ভাৰসাম্যহীনতাত ভুগি আছে তেওঁলোকে ভুলতে হ’লেও কুঁহিয়াৰ ৰস খাব নালাগে।

Disclaimer: এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment