কলৰ পছলাৰ চমৎকাৰী ঔষধী গুণে দূৰ কৰে এই ৬ টা বেমাৰ। জানক ইয়াৰ উপকাৰিতা।

কল খালে বহু উপকাৰ পোৱা যায়, কিন্তু আপুনি জানেনে যে কলৰ পচলা খালেও আপোনাৰ স্বাস্থ্যৰ বহু উপকাৰ পোৱা যায়। ইয়াত বহুতো বয়স বৃদ্ধি প্ৰতিৰোধী গুণ পোৱা যায়। ইয়াৰ উপৰিও ইয়াত আইৰণ প্ৰচুৰ পৰিমাণে পোৱা যায়, যিয়ে হিম’গ্লবিনৰ মাত্ৰা বজাই ৰখাত সহায় কৰে। কলৰ ঠাৰিৰ উপকাৰিতা আৰু ইয়াৰ সেৱনৰ বিষয়ে বিতংভাৱে জানি লওক।

কলৰ পচলাৰ উপকাৰিতা
১/ শৰীৰটো বিষমুক্ত কৰে

কলৰ পচলাৰ ৰস সেৱনে শৰীৰৰ বিষমুক্ত কৰাত সহায় কৰে। ই শৰীৰৰ পৰা পেলনীয়া পদাৰ্থ আঁতৰাই আপোনাৰ পাচনতন্ত্ৰ শক্তিশালী কৰে। আচলতে ইয়াত প্ৰচুৰ পৰিমাণে আঁহ থাকে, যিয়ে মলত্যাগ আৰু এচিডিটিৰ সমস্যাৰ পৰা সকাহ দিয়াত সহায় কৰে। অন্ত্ৰ পৰিষ্কাৰ কৰাৰ বাবেও আঁহ অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ বুলি গণ্য কৰা হয়।

২/ ওজন কমাবলৈ সহায়ক

বহুতে ওজন বৃদ্ধি পোৱাত অতিশয় চিন্তিত হৈ পৰে। তেওঁলোকৰ বাবে কলৰ পচলা খাব লাগিব। ইয়াৰ ফলত ওজন দ্ৰুতগতিত হ্ৰাস পোৱাত সহায় কৰে। আচলতে কলৰ কাণ্ডত আঁহ পোৱা যায়, যাৰ ফলত আপোনাৰ শৰীৰত চৰ্বিৰ মাত্ৰা হ্ৰাস পায়। ইয়াৰ উপৰিও ইয়াত থকা কেলৰিৰ পৰিমাণ অতি কম, যাৰ বাবে আপুনি বহু উপকাৰ লাভ কৰে।

৩) বৃক্কৰ পাথৰ আৰু ইউটিআই সমস্যাৰ পৰা আৰাম

কলৰ পচলা সেৱন কৰিলে বৃক্কৰ পাথৰৰ সমস্যা কমোৱাত সকাহ পোৱা যায়। দৈনিক এগিলাচ কলৰ পচলাৰ ৰস সেৱন কৰিলে প্ৰস্ৰাৱৰ সংক্ৰমণ (UTI)ৰ ফলত হোৱা বিষ আৰু অস্বস্তিৰ পৰা উপশম পোৱা যায়। কলৰ কাণ্ডত পটাছিয়াম প্ৰচুৰ পৰিমাণে থাকে, যাৰ সহায়ত বৃক্কত কেলচিয়াম স্ফটিক গঠন হোৱাত বাধা দিব পাৰি।

৪) উচ্চ ৰক্তচাপ নিয়ন্ত্ৰণ কৰে

ইয়াত প্ৰচুৰ পৰিমাণে ভিটামিন বি ৬ আৰু পটাছিয়াম পোৱা যায়, যিয়ে শৰীৰত ছডিয়ামৰ মাত্ৰা নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰে। ইয়াৰ উপৰিও ই কলেষ্টেৰলৰ মাত্ৰা হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে। উচ্চ ৰক্তচাপৰ সমস্যা থাকিলে কলৰ ঠাৰি খাব পাৰে।

৫) কোষ্ঠকাঠিন্যৰ পৰা সকাহ দিয়ে

যদি আপুনি কোষ্ঠকাঠিন্য বা বদহজমৰ সমস্যাত অসুবিধা পাইছে, তেন্তে কলৰ পচলা সেৱন কৰিব লাগিব। কলৰ পচলাই আপোনাৰ শৰীৰত থকা এচিডিক মাত্ৰা নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰে। ইয়াৰ উপৰিও ইয়াৰ সেৱনে পেটৰ বিষ আৰু অস্থিৰতাৰ পৰাও সকাহ দিয়ে।

৬) ৰক্তহীনতাত বহু উপকাৰীতা

কলৰ পচলা সেৱন কৰিলেও ৰক্তহীনতাৰ সমস্যাৰ পৰা বহুখিনি সকাহ পোৱা যায়। ইয়াত প্ৰচুৰ পৰিমাণে আইৰণ থাকে, যিয়ে হিম’গ্লবিন উৎপাদনত সহায় কৰে আৰু ৰক্তহীনতাৰ লক্ষণসমূহ হ্ৰাস কৰিব পাৰে।

Disclaimer: এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment