৬০ জন আৰক্ষীৰ সন্মুখত উচ্চ বিষয়াই কৰা অপমানৰ বাবে চাকৰি এৰা কনিষ্টবল উদয় উত্তির্ণ হল UPSC পৰিক্ষাত।

মোৰ পানী কমি যোৱা দেখি, মোৰ পাৰত ঘৰ সাজিব নালাগে… মই সাগৰ, মই আকৌ আহিম। এই লাইনবোৰ অন্ধ্ৰ প্ৰদেশৰ প্ৰকাশম জিলাৰ পৰা অহা উদয় কৃষ্ণ ৰেড্ডীৰ লগত একেবাৰে মিলি যায়। উদয়া কৃষ্ণ ৰেড্ডী অন্ধ্ৰ প্ৰদেশ আৰক্ষীৰ কনিষ্টবল আছিল। সকলো ঠিকেই চলি আছিল যদিও এদিন হঠাতে কিবা এটা হ’ল যে উদয়ে চাকৰিৰ পৰা পদত্যাগ কৰিলে। চাকৰি এৰি উদয়ে ৫ বছৰ ধৰি কঠোৰ পৰিশ্ৰম কৰি ১৬ এপ্ৰিলত কেৱল দেশৰেই নহয়, বিশ্বৰ অন্যতম কঠিন পৰীক্ষা ইউ পি এছ চিৰ ফলাফল ঘোষণা কৰাৰ সময়ত তেওঁৰ নাম মেৰিট লিষ্টত আছিল।
২০১৮ চনত কি হৈছিল যে উদয়ে কনিষ্টবলৰ চাকৰি এৰি ডাইৰেক্ট ইউ পি এছ চি কৰিবলৈ সিদ্ধান্ত লৈছিল?

বিষয়টো ২০১৮ চনৰ। উদয় কৃষ্ণ ৰেড্ডীয়ে আৰক্ষী বাহিনীত যোগদান কৰাৰ পাঁচ বছৰ হৈছ৷ এদিন কিছু ব্যক্তিগত বিবাদৰ বাবে তেওঁৰ চক্ৰ পৰিদৰ্শকে প্ৰায় ৬০ জন আৰক্ষীৰ সন্মুখত তেওঁক এনেধৰণৰ অপমানজনক কথা ক’লে, যিটোৱে উদয়ৰ হৃদয়ত আঘাত দিলে। উদয়ে গোটেই দিনটো নিজৰ অপমানৰ কথা ভাবি থাকিল আৰু অৱশেষত সন্ধিয়ালৈকে এটা ডাঙৰ সিদ্ধান্ত ল’লে। তেওঁ আৰক্ষী বাহিনীৰ পৰা পদত্যাগ কৰে। উদয়ে ইউ পি এছ চি পৰীক্ষাত উত্তীৰ্ণ হৈ আই এ এছ বিষয়া হোৱাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে।

ইউ পি এছ চিত ৭৮০ নং ৰেংক পালে

উদয়া কৃষ্ণ ৰেড্ডীয়ে পাঁচ বছৰৰ বাবে প্ৰস্তুতি চলাই ২০২৩ চনত ইউ পি এছ চি পৰীক্ষাত অৱতীৰ্ণ হৈছিল। ফলাফল আহিল ।তেওঁ ৭৮০ নম্বৰ স্থান লাভ কৰে। ৰেংকৰ ভিত্তিত তেওঁলোকক আই আৰ এছ বিষয়া হিচাপে বাছনি কৰিব পাৰি। অৱশ্যে উদয়ৰ লক্ষ্য হৈছে আই এ এছ বিষয়া হোৱা। আই এ এছ অফিচাৰ হোৱালৈকে তেওঁ পঢ়া-শুনা কৰি যাব বুলি কয়। আপোনালোকক কওঁ যে ১৬ এপ্ৰিলত ঘোষণা কৰা ইউ পি এছ চিৰ ফলাফলত লক্ষ্ণৌৰ আদিত্য শ্ৰীবাস্তৱে প্ৰথম স্থান দখল কৰিছে।

লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment