ভাত খাই উঠি গা ধোৱা লোক সকলৰ হব পাৰে এই ৫ টা ভয়ানক সমস্যা। বহুতেই নাজানি কৰি আছে এনে ভুল।

স্বাস্থ্য সুস্থ কৰি ৰাখিবলৈ বহু কথাৰ যত্ন লোৱাটো জৰুৰী। যদি আপুনি সুস্থ হ’ব বিচাৰে তেন্তে সঠিক খাদ্যাভ্যাস কৰাটো আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ। কেৱল খাদ্যই স্বাস্থ্যকৰ নহয়, খাদ্য খোৱাৰ আগতে আৰু খোৱাৰ সময়ত কিছু কথা মনত ৰখাটো জৰুৰী। যেনেকৈ খাদ্য খোৱাৰ আগতে হাত ধোৱা আৰু ধুই পেলোৱা আদি মৌলিক বস্তুবোৰ প্ৰয়োজনীয়। খাদ্য খোৱাৰ সময়তো কিছুমান বিশেষ কথা মনত ৰাখিব লাগে, যেনে খাদ্য চোবাই খোৱা ইত্যাদি।

খাদ্য খোৱাৰ পিছতো কিছুমান কথা মনত ৰখাটো জৰুৰী, যেনে খাদ্য খোৱাৰ পিছত শুই থাকিলে স্বাস্থ্যৰ ক্ষতি হয়। একেদৰে খাদ্য খোৱাৰ পিছত গা ধোৱা বা সাঁতুৰিলে স্বাস্থ্যৰ ক্ষতি হ’ব পাৰে। ভাৰতীয় মানুহে সাঁতোৰ ইমান ভাল নাপায়, কিন্তু এচাম ভাৰতীয়ৰ খাদ্য খোৱাৰ পিছত গা ধোৱাৰ অভ্যাস আছে। যদি আপোনাৰো খাদ্য খোৱাৰ পিছত গা ধোৱাৰ অভ্যাস আছে, তেন্তে এই লেখাটো আপোনাৰ বাবে অতি উপযোগী হ’ব পাৰে।

খাদ্য খোৱাৰ পিছত গা ধোৱাৰ অসুবিধা

১/ হজম শক্তি বেয়া

কিছুমান মানুহৰ খাদ্য খোৱাৰ লগে লগে গা ধোৱাৰ অভ্যাস থাকে আৰু তেনে কৰাৰ ফলত পেটৰ চাৰিওফালে থকা ৰক্তবাহী নলীবোৰ ঠাণ্ডা আৰু দুৰ্বল হৈ পৰে। ইয়াৰ বাবে হজম শক্তি লেহেমীয়া হয় আৰু বমি আৰু বমিৰ দৰে লক্ষণ দেখা দিবলৈ আৰম্ভ কৰে।

২/ পেটৰ বিষ

খাদ্য খোৱাৰ পিছত আপোনাৰ হজম শক্তি যিদৰে নষ্ট হয়, পেটৰ সকলো প্ৰক্ৰিয়া বন্ধ হৈ যায়। হজম শক্তি লেহেমীয়া হোৱাৰ পিছত খোৱা খাদ্য বহু সময় পেটত থাকে আৰু ইয়াৰ বাবে বহু সময়ত পেটৰ বিষ হয়। খাদ্য খোৱাৰ পিছত সাঁতুৰিবলৈ যোৱা লোকসকলেও পেটৰ ক্ৰেম্প অনুভৱ কৰে।

৩/ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা দুৰ্বল

কিছুমান গৱেষণাৰ পৰা এইটোও দেখা গৈছে যে খাদ্য খোৱাৰ পিছত গা ধোৱাটোৱেও আপোনাৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতাক উদ্দীপিত কৰে আৰু ইয়াৰ সঠিক কাৰ্য্যকলাপত প্ৰভাৱ পেলায়। বিশেষকৈ যিসকল লোকৰ ইতিমধ্যে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা সম্পৰ্কীয় কোনো সমস্যা আছে, খাদ্য খোৱাৰ পিছত গা ধুলে স্বাস্থ্যৰ ক্ষতি হ’ব পাৰে।

৪/ উষ্ণতা হ্ৰাস কৰে

শৰীৰৰ উষ্ণতা স্বাভাৱিক কৰি ৰখাটো আপোনাৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। তাপমাত্ৰা স্বাভাৱিকতকৈ বেছি বা কম হ’লে আপোনাৰ স্বাস্থ্যৰ ক্ষতি হ’ব পাৰে। খাদ্য খোৱাৰ পিছত গা ধুলে আপোনাৰ উষ্ণতা স্বাভাৱিকতকৈ কম হ’ব পাৰে আৰু স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় বহু সমস্যাৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে।

খোৱাৰ পিছত কিমান দিন গা ধুব লাগে?

অৱশ্যে খাদ্য খোৱাৰ আগতে যিমান পাৰি গা ধুব লাগে। আনহাতে যদি কিবা কাৰণত খাদ্য খোৱাৰ পিছতহে গা ধুব লাগে, তেন্তে কমেও ৪৫ৰ পৰা ৫০ মিনিটৰ পিছতহে গা ধুব লাগে। যদি আপুনি খৰখেদা কৰে তেন্তে কমেও ৩০ মিনিট অপেক্ষা কৰিব লাগিব।

Disclaimer: এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment