এই আঁচনিত মাত্ৰ ৫৫ টকা জমা কৰিলে প্ৰতিমাহে লাভ কৰিব 3000 টকা পেঞ্চন। মোবাইলতে কৰিব পাৰিব আৱেদন।

চৰকাৰে কৃষকৰ বাবে বহুতো উপকাৰী আঁচনি চলায়। এই আঁচনিসমূহৰ দ্বাৰা কৃষকসকল পোনপটীয়াকৈ লাভৱান হয়। কৃষকৰ বাবে চৰকাৰে চলাই আছে পেঞ্চন আঁচনি। যাৰ নাম প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ মান্ধন যোজনা। এই আঁচনিৰ বাবে কৃষকে মাত্ৰ ৫৫ টকাহে দিব লাগিব। আৰু ৬০ বছৰ বয়স অতিক্ৰম কৰাৰ পিছত প্ৰতিমাহে ৩০০০ টকা পেঞ্চন হিচাপে দিয়া হয়।

৬০ বছৰ বয়সৰ পিছত কৃষকসকল শাৰীৰিকভাৱে খেতি কৰিবলৈ সক্ষম নহয়। এনে পৰিস্থিতিত তেওঁলোকে নিজৰ জীয়াই থকাৰ বাবে আনৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰিবলগীয়া হয়। কিন্তু এই নতুন আঁচনিৰ অধীনত তেওঁলোকে কাৰো ওপৰত নিৰ্ভৰশীল হোৱাৰ প্ৰয়োজন নহ’ব। আঁচনিখনৰ সুফল লাভ কৰিবলৈ কি প্ৰক্ৰিয়া আছে জনাওক।

প্ৰতিমাহে ৫৫ টকা প্ৰিমিয়াম দিব লাগিব

কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে ২০১৯ বৰ্ষৰ পৰা আৰম্ভ কৰিছিল প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ মান্ধন যোজনা। চৰকাৰৰ উদ্দেশ্য আছিল ক্ষুদ্ৰ প্ৰান্তীয় কৃষকক অৰ্থনৈতিক সুবিধা প্ৰদান কৰা। ১৮ৰ পৰা ৪০ বছৰৰ ভিতৰৰ সকলো কৃষকে এই আঁচনিৰ সুবিধা ল’ব পাৰিব। বয়সৰ বিভিন্ন পৰ্যায় অনুসৰি বিভিন্ন প্ৰিমিয়াম দিব লাগে। যিটো ৫৫ টকাৰ পৰা ২০০ টকালৈকে। ৬০ বছৰ বয়স হোৱাৰ পিছত আঁচনিখনত নামভৰ্তি কৰা কৃষকসকলে প্ৰতিমাহে পেঞ্চন হিচাপে ৩ হাজাৰ টকা লাভ কৰে। যদি এই আঁচনিৰ সুবিধা লৈ হিতাধিকাৰী কৃষকৰ কোনো কাৰণত মৃত্যু হয়, তেন্তে তেওঁৰ পত্নীক তেওঁৰ পেঞ্চনৰ আধা অৰ্থাৎ প্ৰতিমাহে ১৫০০ টকা দিয়া হয়।

কেনেকৈ আবেদন কৰিব

এই আঁচনিৰ সুবিধা লাভ কৰিবলৈ প্ৰথমে কৃষকসকলে আঁচনিৰ অফিচিয়েল ৱেবছাইটলৈ যাব লাগিব। ইয়াৰ পিছত কৃষকসকলে লগইন কৰিব লাগিব। ইয়াৰ পিছত আঁচনিখনৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় সকলো তথ্য ইয়াত প্ৰৱেশ কৰিব লাগিব। তাৰ পিছত generate OTP ত ক্লিক কৰাৰ পিছত যেতিয়া OTP আহিব তেতিয়া ইয়াক প্ৰৱেশ কৰিব লাগিব। এই সমগ্ৰ প্ৰক্ৰিয়াৰ পিছত আপুনি submit ত ক্লিক কৰিব লাগিব। আপোনাৰ আবেদন প্ৰক্ৰিয়া সম্পূৰ্ণ হ’ব।

Disclaimer: এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment