সন্তনক চেৰেলাক খুৱাই আছে সাৱধান ! অধিক পৰিমাণত যোগ দিয়া আছে চেনী। ক্ষতি কৰিব সন্তানৰ।

Nestle Cerelac খাদ্য খুৱাইছে নেকি ? প্ৰতিগৰাকী মাতৃয়ে ভাবে যে সন্তানক চেৰেলাক খুৱাই প্ৰটিন, ভিটামিন আৰু খনিজ পদাৰ্থৰে ভৰা খাদ্য খুৱাইছে, কিন্তু সেয়া একেবাৰেই নহয়। চেৰেলাকত চেনিৰ মাত্ৰা কিমান হয় জানেনে? আপোনাৰ কণমানিটোৰ বাবে ই কিমান নিৰাপদ? বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ গ্ৰাহক সামগ্ৰী নিৰ্মাণ কোম্পানী নেচলে শিশুৰ খাদ্য প্ৰস্তুত কৰে। সিহঁতৰ চেৰেলাক ভাৰতত যথেষ্ট বিখ্যাত। ভাৰত, এছিয়া আৰু আফ্ৰিকাৰ অন্যান্য দেশত বিক্ৰী হোৱা শিশুৰ গাখীৰ আৰু চেৰেলাকত নেচলে চেনি যোগ কৰে। কিন্তু কোম্পানীটোৱে দাবী কৰিছে যে যোৱা পাঁচ বছৰত এই সামগ্ৰীসমূহৰ চেনি হ্ৰাস কৰা হৈছে।

নেচলেৰ বেবী ফুডত অত্যধিক চেনি থাকে

চুইজাৰলেণ্ডৰ তদন্তকাৰী সংস্থা পাব্লিক আইৰ এক চাঞ্চল্যকৰ প্ৰতিবেদন ওলাইছে। য’ত প্ৰকাশ পাইছে যে নেচলে মুকলি কৰিছে Nido (Baby Powder Milk) যিটো এবছৰ বা তাতকৈ অধিক বয়সৰ শিশুৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। চেৰিলেকৰ নমুনাত চুক্ৰ’জ বা মৌৰ ৰূপত চেনি পোৱা গৈছিল। এই সামগ্ৰীসমূহ ছমাহৰ পৰা দুবছৰ বয়সৰ শিশুক শস্যৰ ৰূপত দিয়া হয়।

চেনিৰ পৰিমাণ বেছি

এই কথা প্ৰকাশ পাইছে যেতিয়া সংস্থাটোৱে এছিয়া, আফ্ৰিকা আৰু লেটিন আমেৰিকাত বিক্ৰী হোৱা চুইজাৰলেণ্ডৰ বহুজাতিক কোম্পানীটোৰ শিশু খাদ্য সামগ্ৰীৰ নমুনা পৰীক্ষা কৰিছিল। এই নমুনাবোৰ বেলজিয়ামৰ লেবলৈ প্ৰেৰণ কৰিছিল। প্ৰতিবেদনত উল্লেখ কৰা হৈছে যে ভাৰতত, য’ত ২০২২ চনত বিক্ৰী ২৫ কোটি ডলাৰতকৈ অধিক হ’ব বুলি আশা কৰা হৈছে, সকলো চেৰেলাক বেবী চিৰিয়েলত প্ৰতিটো খাদ্যত গড়ে প্ৰায় ৩ গ্ৰাম যোগ কৰা চেনি থাকে।

প্ৰতি খাদ্যত ইমান চেনি দিয়া হয়

আফ্ৰিকাৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ শিশু খাদ্যৰ বজাৰখন দক্ষিণ আফ্ৰিকাত, য’ত চেৰেলাকৰ সকলো শিশুৰ সামগ্ৰীতে প্ৰতিটো খাদ্যত ৪ গ্ৰামতকৈ অধিক চেনি থাকে। বিশ্বৰ দ্বিতীয় বৃহত্তম বজাৰ ব্ৰাজিল। ২০২২ চনত বিক্ৰী প্ৰায় ১৫ কোটি ডলাৰ হোৱাৰ আশা কৰা হৈছে, চেৰেলাকৰ শিশু খাদ্যৰ তিনি চতুৰ্থাংশত প্ৰতিটো খাদ্যত গড়ে ৩ গ্ৰাম যোগ কৰা চেনি থাকে। নাইজেৰিয়াত এটা সামগ্ৰীৰ পৰিমাণ ৬.৮ গ্ৰাম পৰ্যন্ত আছিল।

নেচলে এই কথা ক’লে

নেচলে ইণ্ডিয়াই ভাৰতত যোৱা পাঁচ বছৰত শিশুৰ খাদ্য সামগ্ৰীৰ চেনি ৩০ শতাংশতকৈ অধিক হ্ৰাস কৰা বুলি দাবী কৰিছে। কোম্পানীটোৱে কম উন্নত দেশত অধিক চেনিযুক্ত সামগ্ৰী বিক্ৰী কৰাৰ অভিযোগৰ সন্মুখীন হৈছিল। ইউৰোপৰ বজাৰৰ তুলনাত নেচলেই ভাৰতকে ধৰি কম উন্নত দক্ষিণ এছিয়াৰ দেশ আৰু আফ্ৰিকা আৰু লেটিন আমেৰিকাৰ দেশত চেনিযুক্ত শিশুৰ সামগ্ৰী অধিক বিক্ৰী কৰিছে। এই সন্দৰ্ভত কোম্পানীটোৰ মুখপাত্ৰই কয় যে চেনি হ্ৰাস কৰাটো নেচলে ইণ্ডিয়াৰ অগ্ৰাধিকাৰ। যোৱা পাঁচ বছৰত আমি সামগ্ৰীৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি ৩০ শতাংশ পৰ্যন্ত চেনি হ্ৰাস কৰিছো।

Disclaimer: এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment