হাৰ্ট এটেক অহাৰ আগতে শৰীৰৰ এই ৫ অংশত অনুভৱ হয় বিষ। নজনা কাৰণেই বিপদত পৰে বহু লোক।

হাৰ্ট এটেক, যাক মায়োকাৰ্ডিয়াল ইনফাৰ্কচন বুলিও কোৱা হয়। এজন ব্যক্তিৰ হাৰ্ট এটেক হয় যেতিয়া পৰ্যাপ্ত পৰিমাণৰ তেজ হৃদযন্ত্ৰৰ পেশীৰ কোনো অংশত নপৰে। ৰক্ত সঞ্চালন উন্নত কৰাত যিমানেই পলম হয় সিমানেই হৃদযন্ত্ৰৰ পেশীৰ ক্ষতি হোৱাৰ সম্ভাৱনা বেছি। ক’ৰ’নাৰী ধমনী ৰোগ (CAD) হাৰ্ট এটেকৰ প্ৰধান কাৰণ। কম সাধাৰণ কাৰণ হ’ল ক’ৰ’নাৰী ধমনী তীব্ৰ স্পাম বা হঠাতে সংকুচিত হোৱা, যিয়ে হৃদযন্ত্ৰৰ পেশীলৈ তেজৰ সোঁত বাধা দিব পাৰে। হাৰ্ট এটেকৰ আগতে শৰীৰত বহু ধৰণৰ লক্ষণ দেখা দিয়ে। এই লক্ষণসমূহৰ ভিতৰত শৰীৰৰ কিছুমান অংশত বিষ হোৱাও অন্তৰ্ভুক্ত। হাৰ্ট এটেকৰ আগতে কোনবোৰ অংশত বিষ হয় জনাওক?

১/ বুকুৰ বিষ

হাৰ্ট এটেকৰ আগতে শৰীৰে বহু ধৰণৰ সংকেত দিয়ে। এই লক্ষণসমূহৰ ভিতৰত বুকুৰ বিষ আদিও অন্তৰ্ভুক্ত। মানুহে প্ৰায়ে বুকুৰ বিষৰ লক্ষণক আওকাণ কৰে, যদি আপুনি এনে লক্ষণ দেখিছে তেন্তে আপোনাৰ স্বাস্থ্য বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ লওক। যাতে আপোনাৰ অৱস্থা উন্নত হ’ব পাৰে।

২/ মুখ মণ্ডলৰ বিষ

হাৰ্ট এটেকৰ কেইদিনমান আগতে ৰোগীয়ে মুখৰ বিষত ভুগিব পাৰে। কিছুমান মানুহৰ এনে চিন দেখিলেই দাঁতৰ সমস্যা হোৱা যেন অনুভৱ হয়। তেনে লক্ষণ দেখা পালে লগে লগে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লব। যাতে হাৰ্ট এটেকৰ কোনো লক্ষণ দেখা দিলে তৎকালীন চিকিৎসাৰ ব্যৱস্থা কৰিব পাৰি।

৩/ ডিঙিৰ বিষ

হাৰ্ট এটেকৰ আগতে ৰোগীয়ে ডিঙিৰ তীব্ৰ বিষ অনুভৱ কৰিব পাৰে। এনে লক্ষণ দেখা পালে স্বাস্থ্য বিশেষজ্ঞৰ পৰা সহায় লওক। এনে লক্ষণক আওকাণ কৰাৰ পৰা বিৰত থাকক।

৪/ কঁকালৰ বিষ

হাৰ্ট এটেক হ’লে কেৱল বুকুৰ বিষ হোৱাই নহয়, কিছুমান ৰোগীয়ে পিঠিতও তীব্ৰ বিষ অনুভৱ কৰিব পাৰে। এনে লক্ষণ দেখা পালে হৃদৰোগ বিশেষজ্ঞৰ লগত যোগাযোগ কৰক। যাতে এই পৰিস্থিতিত আপোনাৰ চিকিৎসা কৰিব পৰা যায়।

৫/ কান্ধৰ বিষ

হাৰ্ট এটেকৰ লক্ষণবোৰ বেছি দিনলৈ আওকাণ নকৰিব। কিছুমান মানুহৰ হাৰ্ট এটেক হোৱাৰ আগতেই বাহু আৰু কান্ধত বিষ হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে। এনে লক্ষণক বহুদিনলৈ আওকাণ কৰিলে আপোনাৰ অৱস্থা গুৰুতৰ হৈ পৰিব পাৰে। গতিকে বাহু বা কান্ধৰ বিষৰ সমস্যাক আওকাণ নকৰিব।

Disclaimer: এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment