উকীলে কেৱল বগা ৰঙৰ ছাৰ্ট আৰু কলা কোট পিন্ধাৰ আঁৰত আছে এই ৰহস্য। ৯০ % ই নাজানে এই কথা।

বাস্তৱ জীৱন হওক বা চিনেমা হওক, আপুনি নিশ্চয় সদায় ক’লা কোট আৰু বগা চাৰ্ট পিন্ধা উকীল দেখিছে। কিন্তু আপুনি কেতিয়াবা ভাবিছেনে যে উকীলে ক’লাৰ বাহিৰে আন কোনো ৰঙৰ কোট কিয় পিন্ধা নাই? কওঁ যে উকীলে পিন্ধা ক’লা কোটটো কোনো ফেশ্বন নহয়, কিন্তু ইয়াৰ আঁৰত এটা ঐতিহাসিক কাৰণ আছে। গতিকে ইয়াৰ বিষয়ে বিতংভাৱে জানো আহক।

কওঁ যে ১৩২৭ চনত তৃতীয় এডৱাৰ্ডে পোষকতা আৰম্ভ কৰিছিল। সেই সময়ত সাজ-পোছাকৰ আধাৰত বিচাৰকৰ সাজ-পোছাক প্ৰস্তুত কৰা হৈছিল। বিচাৰকসকলে মূৰত চুলি থকা উইগ পিন্ধিছিল। পোষকতাৰ প্ৰাৰম্ভিক সময়ত অধিবক্তাসকলক চাৰিটা ভাগত ভাগ কৰা হৈছিল যিবোৰ আছিল তলত দিয়া ধৰণৰ – ছাত্ৰ, আবেদনকাৰী, বেঞ্চাৰ আৰু বেৰিষ্টাৰ। সকলোৱে বিচাৰকক আদৰণি জনায়।

প্ৰাথমিক কালত সোণালী ৰঙা কাপোৰ আৰু বাদামী ৰঙৰ গাউন আদালতত পিন্ধিছিল। ইয়াৰ পিছত ১৬৩৭ চনত উকীলৰ সাজ-পোছাকৰ পৰিৱৰ্তন ঘটি পৰিষদে জনসাধাৰণৰ দৰে কাপোৰ পিন্ধিব লাগে বুলি প্ৰস্তাৱ কৰা হয়। ইয়াৰ পিছতে অধিবক্তাই দীঘলীয়া গাউন পিন্ধিবলৈ আৰম্ভ কৰে। সেই সময়ত বিশ্বাস কৰা হয় যে এই সাজ-পোছাকে ন্যায়াধীশ আৰু অধিবক্তাসকলক আন ব্যক্তিৰ পৰা পৃথক কৰিছিল।

১৬৯৪ চনত ব্ৰিটেইনৰ ৰাণী মেৰীৰ ছমপক্স ৰোগত মৃত্যু হয় আৰু তাৰ পিছত তেওঁৰ স্বামী ৰজা উইলিয়ামছে সকলো ন্যায়াধীশ আৰু অধিবক্তাক ক’লা গাউন পিন্ধি ৰাজহুৱাভাৱে শোক কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিয়ে। এই আদেশ কেতিয়াও বাতিল কৰা নহ’ল, তাৰ পিছত অধিবক্তাই ক’লা গাউন পিন্ধাৰ প্ৰথা আজিও চলি আছে।

অৱশ্যে আজিৰ সময়ত ক’লা কোট উকীলৰ পৰিচয় হৈ পৰিছে। ১৯৬১ চনৰ আইন অনুসৰি বগা বেণ্ড টাইৰ সৈতে ক’লা কোট পিন্ধি আদালতলৈ অহাটো বাধ্যতামূলক কৰা হৈছিল। বিশ্বাস কৰা হয় যে এই ক’লা কোট আৰু বগা চাৰ্টটোৱে অধিবক্তাসকলৰ মাজত অনুশাসন কঢ়িয়াই আনে আৰু তেওঁলোকৰ মাজত ন্যায়ৰ প্ৰতি বিশ্বাস জগাই তোলে।

Disclaimer: এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment