শৰীৰত তেজৰ পৰিমান কমি গলে দেখা যায় এই ৬ টা লক্ষণ।৯০% ই নাজানে এই কথা।

যেতিয়া আমাৰ শৰীৰত পৰ্যাপ্ত পৰিমাণৰ তেজ থাকে তেতিয়া আমি ভাল আৰু সুস্থ অনুভৱ কৰো। স্বাস্থ্য বিশেষজ্ঞসকলেও শৰীৰত তেজ বা হিম’গ্লবিনৰ পৰিমাণ ভালকৈ ৰখাৰ পৰামৰ্শ দিয়ে। কিন্তু বহুতে শৰীৰত তেজৰ অভাৱৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হয়। শৰীৰত তেজৰ অভাৱ হ’লে এজন ব্যক্তিয়ে ক্লান্তি আৰু দুৰ্বলতাৰ দৰে লক্ষণ অনুভৱ কৰিব পাৰে। যদি শৰীৰত তেজৰ অভাৱ হয়, তেন্তে এই লক্ষণসমূহ দেখা পোৱাটো স্বাভাৱিক হ’ব পাৰে।

শৰীৰত ৰক্তক্ষৰণৰ লক্ষণসমূহ
১/ ভাগৰুৱা

ভাগৰুৱা অনুভৱ কৰাটো শৰীৰত তেজৰ অভাৱৰ এটা সাধাৰণ লক্ষণ। শৰীৰত তেজৰ অভাৱ হ’লে দৈনন্দিন কাম-কাজত অসুবিধা হ’ব পাৰে। আচলতে ভাগৰুৱা হোৱাৰ বাবে আপোনাৰ কামত ব্যাঘাত জন্মিব পাৰে

২/ দুৰ্বলতা

যদি আপুনি ভাগৰুৱা হোৱাৰ লগতে দুৰ্বলতা অনুভৱ কৰে, তেন্তে বুজিব যে শৰীৰত তেজৰ ক্ষয় হয়। যেতিয়া শৰীৰত তেজ কমি গৈ থাকে তেতিয়া আপুনি দুৰ্বল অনুভৱ কৰিব পাৰে। আপোনাৰ হাত-ভৰি বিষ হব পাৰে। এই পৰিস্থিতিত ব্যক্তিজনেও নাৰ্ভাছ অনুভৱ কৰিব পাৰে।

৩/ হালধীয়া ছালৰ ৰং

ছালৰ ৰং শেঁতা হোৱাটোও শৰীৰত তেজৰ অভাৱৰ লক্ষণ হ’ব পাৰে। যদি আগতে আপোনাৰ ছালৰ ৰং পাতল গোলাপ আছিল, কিন্তু এতিয়া হালধীয়া দেখা গৈছে, তেন্তে ই ৰক্তহীনতাৰ লক্ষণ। এই অৱস্থাত আপোনাৰ ছালখন নিস্তেজ আৰু নিৰ্জীৱ যেন লাগিব পাৰে। মুখৰ জিলিকনিও কমি যাব পাৰে।

৪/ মূৰৰ বিষ

দীৰ্ঘদিন ধৰি মূৰৰ বিষ হ’লে একেবাৰেই আওকাণ নকৰিব। যদিও বহু কাৰণত মূৰৰ বিষ হ’ব পাৰে, শৰীৰত তেজৰ অভাৱো ইয়াৰ অন্যতম মূল কাৰণ হ’ব পাৰে। অহৰহ মূৰৰ বিষক ৰক্তহীনতাৰ লক্ষণ বুলি গণ্য কৰা হয়। তেজৰ অভাৱত এজন ব্যক্তিয়ে অলস, ভাগৰুৱা আৰু দুৰ্বল অনুভৱ কৰে। ইয়াৰ বাবে মূৰৰ বিষ হোৱাটো স্বাভাৱিক হৈ পৰে।

৫/ মূৰ ঘূৰোৱা

মূৰ ঘূৰোৱাটোও শৰীৰত তেজৰ অভাৱৰ লক্ষণ। তেজৰ অভাৱত আপুনি ভাগৰুৱা অনুভৱ কৰে। আপুনিও নাৰ্ভাছ আৰু দুৰ্বল অনুভৱ কৰিব পাৰে। এনে পৰিস্থিতিত আপোনাৰ ৰক্তচাপ কমি যাব পাৰে আৰু আপোনাৰ মূৰ ঘূৰোৱা অনুভৱ হ’ব পাৰে। বাৰে বাৰে মূৰ ঘূৰোৱা যেন লাগিলে একেবাৰেই আওকাণ নকৰিব।

৬/ বুকুৰ বিষ

কেতিয়াবা শৰীৰত তেজৰ অভাৱৰ বাবে বুকুত বিষ অনুভৱ কৰিব পাৰে। অৱশ্যে বুকুৰ বিষৰ আন বহুতো কাৰণ থাকিব পাৰে। কিন্তু যদি ভাগৰ, দুৰ্বলতা আৰু মূৰৰ বিষৰ লগতে বুকুৰ বিষ হয়, তেন্তে নিশ্চিতভাৱে এবাৰ চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লওক। তেজৰ অভাৱত হৃদস্পন্দনও অনিয়মিত হ’ব পাৰে।

শৰীৰত তেজ ক্ষয় হোৱাৰ কাৰণ

শৰীৰত তেজৰ অভাৱৰ কাৰণ হ’ব পাৰে। ইয়াৰ ভিতৰত অস্ত্ৰোপচাৰ, প্ৰসৱ আৰু আঘাত আদিও থাকিব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও পেটৰ ঘা, পাইল, কেন্সাৰ, গধুৰ পিৰিয়ড ৰক্তক্ষৰণ আৰু কিছুমান ঔষধো শৰীৰত তেজৰ অভাৱৰ কাৰণ বুলি ধৰা হয়।

শৰীৰত তেজৰ অভাৱ হ’লে ভাগৰুৱা, মূৰৰ বিষ আৰু মূৰ ঘূৰোৱা আদি সাধাৰণ লক্ষণ (Symptoms of Blood Loss in Body in Hindi) অনুভৱ কৰিব পাৰি। কিন্তু ইয়াৰ লক্ষণসমূহ ব্যক্তিভেদে বেলেগ বেলেগ হ’ব পাৰে। কিছুমান মানুহে ইয়াৰ লক্ষণো অনুভৱ নকৰে। শৰীৰত তেজৰ অভাৱ হ’লে নিশ্চয় চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱা উচিত।

Disclaimer: এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment