লিপষ্টিক ব্যৱহাৰ কৰিলে কেঞ্চাৰ ৰোগ হব পাৰে নেকি ? জানক চিকিৎসকৰ মতামত।

লিপষ্টিক এগৰাকী মহিলাৰ মেকআপ ৰুটিনৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ অংশ। কোনো ধৰণৰ মেকআপ নকৰাৰ সময়তো তাইৰ ওঁঠত লিপষ্টিকৰ সামান্য আভাস এটাও দেখা যায়। ইয়াৰ বাবেই তেওঁলোকে নিজকে ভাল সাজ-পোছাক আৰু ধুনীয়া বুলি গণ্য কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। একে সময়তে লিপষ্টিক লগালে ওঁঠ দুটা হাইলাইট হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে, যাৰ ফলত মহিলাৰ আত্মবিশ্বাস বৃদ্ধি পায়। কিন্তু প্ৰতিদিনে ব্যৱহাৰ কৰিলে ছালৰ বাবে ক্ষতিকাৰক হ’ব পাৰে। একে সময়তে লিপষ্টিক অধিক বিপদৰ সৃষ্টি কৰে কাৰণ ইয়াক মুখৰ ওচৰত প্ৰয়োগ কৰা হয় আৰু ইয়াত থকা যিকোনো ক্ষতিকাৰক পদাৰ্থ সহজে শৰীৰত প্ৰৱেশ কৰিব পাৰে।

সাধাৰণ বিশ্বাস অনুসৰি লিপষ্টিক ব্ৰেণ্ড যিমানেই ব্যয়বহুল আৰু ডাঙৰ হ’ব সিমানেই ইয়াক সুৰক্ষিত বুলি গণ্য কৰা হয় কাৰণ ইহঁতে বহু ধৰণৰ গুণগত মানৰ পৰীক্ষাত উত্তীৰ্ণ হয়। আনহাতে স্থানীয় বা কম জনপ্ৰিয় বন্ধন পৰীক্ষাৰ মাজেৰে পাৰ নহয়, যাৰ ফলত ক্ষতিকাৰক পদাৰ্থ ব্যৱহাৰ কৰাৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পায় আৰু ভৱিষ্যতে কেন্সাৰৰ দৰে গুৰুতৰ ৰোগৰ আশংকা হ’ব পাৰে।

আজিৰ লেখাটোত আমি এই বিষয়ে আলোচনা কৰিম আৰু জানিম যে লিপষ্টিক স্বাস্থ্যৰ বাবে কেনেদৰে ক্ষতিকাৰক হব পাৰে। ইয়াৰ বাবে আমি য়েছৱন্তপুৰৰ মণিপাল হস্পিতালৰ চাৰ্জিকেল অংক’লজীৰ পৰামৰ্শদাতা ৰাহুল এছ কনাকাৰ সৈতে কথা পাতি নিজৰ বাবে লিপষ্টিক বাছি লওঁতে এগৰাকী মহিলাই কি কি কথা মনত ৰাখিব লাগে সেই বিষয়ে জানিব বিচাৰিছিলো।

এই বিষয়ে কোৱাৰ সময়ত ডাঃ ৰাহুলে কয় যে, লিপষ্টিক আৰু ইয়াৰ উপাদানসমূহ বাছনি কৰাৰ ক্ষেত্ৰত মহিলাসকলে কিছুমান কথা মনত ৰাখিব লাগে যাতে বিশেষকৈ কেন্সাৰৰ সম্পৰ্কত স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় কোনো সমস্যাৰ পৰা হাত সাৰিব পাৰে।

লিপষ্টিক কিনাৰ সময়ত কি কি কথা মনত ৰাখিব লাগে?
১) পেৰাবেন-

পেৰাবেন হৈছে সংৰক্ষক, যিবোৰ সাধাৰণতে লিপষ্টিক বাদ দি আন বহুতো প্ৰসাধন সামগ্ৰীত ব্যৱহাৰ কৰা হয়। কিন্তু ইষ্ট্ৰজেনৰ দৰেই পেৰাবেনেও সম্ভাৱনাময়ভাৱে হৰম’নৰ ভাৰসাম্য বিঘ্নিত কৰিব পাৰে। পেৰাবেনৰ সৈতে স্তন কেন্সাৰ আৰু প্ৰজনন ক্ষমতাৰ সমস্যাৰ সম্পৰ্কও কিছুমান গৱেষণাত প্ৰকাশ পাইছে। সেয়েহে পেৰাবেনমুক্ত লিপষ্টিক বাছি ল’বলৈ চেষ্টা কৰক।

২) এলাৰ্জী-

লিপষ্টিকত সাধাৰণতে পোৱা কিছুমান উপাদানে এলাৰ্জীৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে, য’ত সুগন্ধি, লেনলিন আৰু কিছুমান ৰং আদি অন্তৰ্ভুক্ত। ৰাহুলে কয় যে লিপষ্টিক বাছনি কৰাৰ আগতে আপোনাৰ এলাৰ্জীৰ বিষয়ে নিশ্চয় জানি লওক আৰু কিনাৰ আগতে প্ৰডাক্টৰ লেবেল পৰীক্ষা কৰক।

৩) গধুৰ ধাতু-

কিছুমান লিপষ্টিকত সীহ, কেডমিয়াম আৰু পাৰাৰ দৰে গধুৰ ধাতুৰ পৰিমাণ কম হ’ব পাৰে। বিশেষকৈ সময়ৰ লগে লগে এই ধাতুবোৰ গ্ৰহণ কৰিলে স্বাস্থ্যজনিত বিপদৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে। গতিকে গধুৰ ধাতুৰ পৰীক্ষাত উত্তীৰ্ণ হোৱা লিপষ্টিক বাছি লওক।

৪) পেট্ৰ’কেমিকেল-

কিছুমান লিপষ্টিকত পেট্ৰলিয়ামযুক্ত উপাদান, যেনে মিনাৰেল অইল বা পেট্ৰলিয়াম থাকে। যদিও এফালে এই উপাদানসমূহে ওঁঠক মইশ্ব’ৰাইজ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে, তথাপিও ইয়াৰ দীৰ্ঘদিনীয়া ব্যৱহাৰৰ প্ৰভাৱক লৈ বিতৰ্ক চলি আছে। যদি আপুনি পেট্ৰলিয়াম ভিত্তিক সামগ্ৰী পৰিহাৰ কৰিব বিচাৰে তেন্তে উদ্ভিদ ভিত্তিক তেল ব্যৱহাৰ কৰা লিপষ্টিক বিচাৰিব।

৫) ভেগানঃ

কিছুমান লিপষ্টিকত কাৰ্মাইন থাকে, যিটো পশুৰ চৰ্বি বা থেতেলিয়াই পেলোৱা পোক-পৰুৱাৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা হয়। গতিকে, যদি আপুনি নিৰামিষ বা নিষ্ঠুৰতামুক্ত জীৱনশৈলী অনুসৰণ কৰে, তেন্তে লিপষ্টিক ব্যৱহাৰ কৰাৰ আগতে উপাদানৰ তালিকাখন নিশ্চিতভাৱে পৰীক্ষা কৰক বা এনে সামগ্ৰী বিচাৰক যিবোৰৰ ওপৰত স্পষ্টভাৱে নিৰামিষ বা নিষ্ঠুৰতামুক্ত বুলি লেবেল কৰা হৈছে।

নিয়মীয়াকৈ লিপষ্টিক লোৱাৰ প্ৰভাৱ
  1. লিপষ্টিকত ব্যৱহৃত সীহে হৃদযন্ত্ৰ আৰু মগজুত নেতিবাচক প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে।
  2. লিপষ্টিকত থকা সংৰক্ষক পদাৰ্থই স্তন কেন্সাৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে।
  3. লিপষ্টিকত থকা কেডমিয়ামৰ ফলত বৃক্ক বিকল হ’ব পাৰে।
  4. গৰ্ভাৱস্থাত সীহ বিষাক্ত বুলি প্ৰমাণিত হ’ব পাৰে।
  5. সীহে শিশুক সংক্ৰমণৰ আশংকাত পেলাব পাৰে।
  6. এলুমিনিয়ামে গুৰুতৰ স্বাস্থ্যজনিত সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে।

ৰাহুল এছ কনাকাই কয় যে লিপষ্টিকত কেন্সাৰ হয় নে নহয় সেয়া এতিয়াও গৱেষণাৰ বিষয়। গতিকে, অহাবাৰ লিপষ্টিক কিনিলে ইয়াত থকা উপাদানসমূহ পৰীক্ষা কৰক।

Disclaimer: এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment