একেই ঘটনা এটা আগতেও এবাৰ হৈছিল বুলি আপুনাৰো অনুভৱ হয় নেকি?জানক কিয় হয় এনেকুৱা।

যেতিয়া আপোনাৰ লগত কোনো ঘটনা ঘটি থাকে তেতিয়া কেতিয়াবা এনেকুৱা অনুভৱ হয়নে যে এই ঘটনা আপোনাৰ লগত আগতেও ঘটিছে? নে ক’ৰবালৈ গৈ হঠাৎ এনে লাগে যেন আপুনি আগতেও সেই ঠাইলৈ গৈছে? সকলোৱে কেতিয়াবা এই ধৰণৰ অনুভৱ অনুভৱ কৰে আৰু এই অনুভৱ মাত্ৰ কেইছেকেণ্ডমানৰ বাবেহে থাকে। এই অনুভৱক ‘ডেজা ৱু’ বুলি কোৱা হয়, যিটো ফৰাচী শব্দ, যাৰ অৰ্থ হ’ল আপুনি আগতে কোনো কাণ্ড বা অনুভৱ দেখিছে।

এই সকলোবোৰ মগজুৰ খেল

মনোৰোগ বিশেষজ্ঞ ডাঃ সমীৰ পাৰিখে এই সন্দৰ্ভত কৈছে, ‘যেতিয়া আপুনি কোনো ঘটনা দেখিছে, তেতিয়া আপোনাৰ মগজুৱে ইয়াক এটা অৰ্থ দি আছে। কোনো এটা কাণ্ড দেখি মোৰ লগত আগতেও এনেকুৱা অনুভৱ কৰাটোৱেই এক প্ৰকাৰে আপোনাৰ মগজুৰ তাৰ ব্যাখ্যা। সেই সময়ছোৱাত মগজুৱে আপোনাৰ আৱেগ, আপোনাৰ মনত কি চলি আছে আৰু অভিজ্ঞতাৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি এক অৰ্থ সৃষ্টি কৰে। সহজ ভাষাত ক’বলৈ গ’লে সেই পৰিঘটনাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মগজুৰ ব্যাখ্যা।

ডেজা ভুৰ সৈতে জড়িত আন এটা তত্ত্ব

ডেজা ভুৰ অনুভৱটো ধাৰণাৰ ব্যৱধান বা বিভাজিত উপলব্ধিৰ বাবেও হ’ব পাৰে। আমাৰ মগজুৱে একে সময়তে দুবাৰকৈ একে ধৰণৰ সংকেত প্ৰক্ৰিয়াকৰণ কৰিলে এনে হয়। প্ৰথমতে আমাৰ সচেতন মনটোৱে এই সংকেতটোৰ প্ৰতি মনোযোগ দিবলৈ অক্ষম। ইয়াৰ লগে লগে যেতিয়া পুনৰ সংকেতটো লাভ কৰা হয়, তেতিয়া ডেজা ভুৰ অনুভৱ এটা আহে, কাৰণ আমি প্ৰথম সংকেতটো মনত নাৰাখোঁ।

আটাইতকৈ জনপ্ৰিয় আৰু আকৰ্ষণীয় – মেট্ৰিক্স তত্ত্ব

ডেজা ভু অনুভৱৰ বহুতো তত্ত্বৰ ভিতৰত আটাইতকৈ জনপ্ৰিয় আৰু আকৰ্ষণীয় তত্ত্বটো হ’ল মেট্ৰিক্স তত্ত্ব। মানুহে কেতিয়াবা ইয়াক ‘মেট্ৰিক্স তত্ত্বৰ গ্লিচ’ বুলিও কয়। আপুনি এইটোক চিমুলেচন বুলি ক’ব পাৰে। কিছুমান বিশেষজ্ঞৰ মতে আমি প্ৰকৃত বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ডত বাস কৰা নাই। আমি কম্পিউটাৰৰ সৈতে সংযুক্ত বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ডত বাস কৰোঁ আৰু এই পৃথিৱীখন, পানী, গছ, সাগৰ, জীৱ, সকলো এটা কম্পিউটাৰ প্ৰগ্ৰেম। এই অনুষ্ঠানবোৰত যেতিয়া কোনো গ্লিচ হয়, তেতিয়া আমি ডেজা ভুৰ অনুভৱ অনুভৱ কৰো।

প্ৰতিজন ব্যক্তিৰ হাতত পৰিঘটনাটো সূক্ষ্ম তথ্য থাকে

এই সন্দৰ্ভত যোগগুৰু সুৰক্ষিত গোস্বামীয়ে কৈছে, ‘এই সকলোবোৰ সময়ৰ খেল। কিছুমান ঘটনা প্ৰতিজন ব্যক্তিৰ মনত সূক্ষ্ম ৰূপত উপস্থিত থাকে। বহুতে হ’বলগীয়া পৰিঘটনাবোৰ আগতেই অনুমান কৰে, অৰ্থাৎ তেওঁলোকৰ আগতীয়া ধাৰণা হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে। কিন্তু আপুনি যিটো বিষয়ৰ কথা কৈছে সেয়া পূৰ্বছাঁৰ পৰা পৃথক। এনেবোৰ ঘটনা ইতিমধ্যে মানুহৰ মনত ঘটি থাকে যদিও পিছলৈ সেইবোৰ দৈহিক ৰূপত দৃশ্যমান হৈ পৰে।

উদাহৰণস্বৰূপে, সূৰ্য্য উদয় হয় আৰু যেতিয়া ইয়াৰ পোহৰ আপোনাৰ ওচৰ পায় তেতিয়াহে আপুনি ইয়াক উদয় হোৱা বুলি গণ্য কৰে, আনহাতে সূৰ্য্য বহু আগতেই উদয় হৈছে, ইয়াৰ পোহৰ মাত্ৰ কিছু সময়ৰ পিছত আপোনাৰ ওচৰলৈ যায়। এনে বহু ঘটনা সূক্ষ্ম ৰূপত ঘটে যদিও কাৰ্যক্ষেত্ৰত পিছলৈ ঘটে। যেতিয়া এই কাণ্ডটো ঘটে, তাৰ কেইছেকেণ্ডমান আগতে আপোনাৰ মগজুত এটা শক্তি সক্ৰিয় হৈ পৰে, আৰু যিটো কাণ্ড আপোনাৰ মগজুত সূক্ষ্ম ৰূপত উপস্থিত থাকে, সেই কাণ্ডটো মনত পৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে।

ই কোনো ৰোগৰ লগত জড়িত নেকি?

ডেজা ভুৱে মাত্ৰ একে বয়সৰ লোকক প্ৰভাৱিত কৰাটো প্ৰয়োজনীয় নহয়। সকলো বয়সৰ লোকে এই অনুভৱ নিশ্চয়কৈ এটা সময়ত অনুভৱ কৰে। অৱশ্যে ইয়াক কোনো ৰোগৰ লগত জড়িত কৰিব নোৱাৰি। এইটো এটা সাধাৰণ পৰিস্থিতি, যিটো প্ৰায় প্ৰতিজন মানুহৰ লগত ঘটে। Health.com ৰ মতে ১৫-২৫ বছৰ বয়সৰ লোকে আটাইতকৈ বেছি déjà vu অনুভৱ কৰে। ইয়াৰ বাহিৰেও এই অৱস্থাটো বেছিকৈ দেখা যায় যিসকল লোকে বহুত পঢ়া-শুনা কৰিছে বা পৃথিৱীৰ বিভিন্ন ঠাইলৈ বহুত ভ্ৰমণ কৰিছে।

Disclaimer: এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment