বিয়াত বিদায়ৰ সময়ত কইনাই পিছলৈ চাউল দলিয়াই দিয়াৰ কাৰণ কি?৯০% ই নাজানে এই নিয়মৰ কাৰণ।

ভাৰতবৰ্ষ এনে এখন দেশ য’ত প্ৰতিটো ধৰ্ম আৰু সম্প্ৰদায়ৰ সংগম দেখা যায়। এই কাৰণেই সমগ্ৰ বিশ্বতে ভাৰত নিজৰ সংস্কৃতি আৰু ঐতিহ্যৰ বাবে পৰিচিত। ইয়াত উপস্থিত থকা প্ৰতিটো ধৰ্মৰ নিজস্ব পদ্ধতি আৰু ৰীতি-নীতি আছে, যাৰ নিজস্ব গুৰুত্ব আছে। প্ৰতিটো ধৰ্মৰ এই পাৰ্থক্য ভাৰতীয় বিয়াতো দেখা যায়।

প্ৰতিটো ধৰ্মৰ বিবাহ সম্পৰ্কে বেলেগ বেলেগ ৰীতি-নীতি আৰু আচাৰ-ব্যৱহাৰ। হিন্দু ধৰ্মত বিবাহৰ নিজস্ব ৰীতি-নীতি আৰু ৰীতি-নীতি আছে। ইয়াৰে এটা হ’ল বিয়াত বিদায়ৰ সময়ত কইনাৰ চাউল পেলোৱাৰ ৰীতি।বিদায়ৰ সময়ত কইনাৰ চাউল নিক্ষেপ কৰাৰ ৰীতি-বিবাহ বেছিভাগ বিয়াতে চাগে দেখিছে। এনে পৰিস্থিতিত এই আচাৰ-ব্যৱহাৰ কিয় কৰা হয় সেই বিষয়ে জানিবলৈ আপোনাৰ হেঁপাহ হ’ব। এই অনুষ্ঠানত কইনা ঘৰৰ পৰা ওলাই আহি পিঠিৰ পিছফালে চাউল দলিয়াই দিয়ে। বিবাহৰ সময়ত কইনাৰ বাবে এই ৰীতি-নীতি কৰাটো অতি শুভ বুলি গণ্য কৰা হয়।

চাউল নিক্ষেপ কৰাৰ ৰীতি কি?

প্ৰতিটো বিয়াৰ অনুষ্ঠান নিজৰ বাবে বিশেষ যদিও চাউল নিক্ষেপ অনুষ্ঠানটো প্ৰতিগৰাকী কইনা আৰু পৰিয়ালৰ বাবে এক আৱেগিক মুহূৰ্ত, কাৰণ কইনাগৰাকীয়ে চিৰদিনৰ বাবে মাতৃগৃহ এৰি শহুৰেকৰ ঘৰলৈ যায়। এই অনুষ্ঠান কইনাৰ বিদায়ৰ আগতেই কৰা হয়। এই আচাৰ-ব্যৱহাৰত কইনা ঘৰৰ পৰা ওলাই আহিবলৈ আৰম্ভ কৰিলে কইনাৰ মাক আৰু আন মহিলাসকল ঘৰৰ দুৱাৰৰ ভিতৰত থাকে আৰু কইনা দুৱাৰ পাৰ হৈ বাহিৰলৈ ওলাই যায়। তাইৰ ভনীয়েক, বন্ধু বা ঘৰৰ যিকোনো মহিলাই হাতত চাউলৰ প্লেট এখন লৈ তাইৰ ওচৰত থিয় হৈ থাকে।

তাৰ পিছত কইনাজনীয়ে একেখন প্লেটৰ পৰা চাউল তুলি লৈ পিছলৈ দলিয়াই দিয়ে। কইনাই পিছলৈ ঘূৰি নোচোৱাকৈ পাঁচবাৰ এই কাম কৰিব লগা হয়। কইনাজনীয়ে চাউল খিনি ইমান জোৰেৰে দলিয়াই দিব লগা হয় যে পিছফালে থিয় হৈ থকা সমগ্ৰ পৰিয়ালটোৰ ওপৰত পৰি যায়। এই সময়ত কইনাৰ পিছফালে থকা ঘৰৰ ভদ্ৰমহিলাই নিজৰ চাদৰ মেলি চাউলৰ শস্য সংগ্ৰহ কৰে। বিশ্বাস কৰা হয় যে কইনা জনীয়ে চাউল দলিয়াই দিলে যিয়ে পালে নিৰাপদে ৰাখিব লাগে।

কিয় এই আচাৰ-ব্যৱহাৰ কৰা হয়?

বিশ্বাস মতে কন্যা ঘৰৰ লক্ষ্মী। এনে পৰিস্থিতিত যিকোনো ঘৰত য’ত কন্যা সন্তান থাকে তাতেই দেৱী লক্ষ্মী সদায় তাতেই বাস কৰে। কেৱল ইয়াতেই নহয়, সেই ঘৰখনত সদায় সুখ থাকে। বিশ্বাস কৰা হয় যে কইনাই যেতিয়া স্বামীৰ ফালে চাউল দলিয়াই দিয়ে তেতিয়া তেওঁৰ ঘৰখন ধন-সম্পত্তিৰে ভৰি থকাটো কামনা কৰে।

ছোৱালীজনীয়ে মাতৃগৃহ এৰি গ’লেও এই চাউলৰ ৰূপত মাতৃগৃহৰ বাবে প্ৰাৰ্থনা কৰি যাব বুলিও এক বিশ্বাস আছে। এনে অৱস্থাত কইনাৰ দলিয়াই দিয়া চাউল সদায় পিতৃ-মাতৃৰ ওচৰত আশীৰ্বাদ হিচাপে থাকে। কুচকো আঁতৰাই ৰাখিবলৈও এই আচাৰ-ব্যৱহাৰ কৰা হয়। বিশ্বাস কৰা হয় যে কইনাগৰাকীয়ে মাতৃগৃহ এৰি যোৱাৰ পিছত পৰিয়ালৰ লোকসকলে কু-চক্ষুৰ সন্মুখীন নহয়, সেয়েহে এই অনুষ্ঠানটোও কৰা হয়।

এই অনুষ্ঠানত কিয় চাউল ব্যৱহাৰ কৰা হয়?

হিন্দু ধৰ্মত ধানক ধনৰ প্ৰতীক বুলি গণ্য কৰা হয়, সেয়েহে ইয়াক ধনৰ চাউল বুলিও কোৱা হয়। হিন্দু ধৰ্মৰ প্ৰায় প্ৰতিটো ধৰ্মীয় আৰু শুভ অনুষ্ঠানত চাউলৰ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। পূজাৰ ৰীতি-নীতিত ধানক পবিত্ৰ সামগ্ৰী হিচাপে গণ্য কৰা হয়। এনে অৱস্থাত কইনা গুচি গ’লে পৰিয়ালটোৰ বাবে সুখী আৰু সমৃদ্ধিশালী জীৱন কামনা কৰে, যাৰ বাবে এই অনুষ্ঠানৰ বাবে চাউল ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

Disclaimer: এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment