এই ৫ টা বেমাৰৰ চমৎকাৰী ঔষধ হৈছে বগা কোমোৰা। জানি লওক ইয়াৰ উপকাৰিতা।

বগা কোমোৰা বা বগা পেথা গ্ৰীষ্মকালীন জনপ্ৰিয় খাদ্য। ইয়াক ইংৰাজীত White Pumpkin, Ash Gourd আৰু Wax Gourd বুলিও কোৱা হয়। দেখাত লাউৰ দৰে দেখা এই বস্তু বহুতো পুষ্টিকৰ উপাদান থাকে। ইয়াত প্ৰটিন, আঁহ, জিংক, আইৰণ, কেলচিয়াম, মেগনেছিয়াম আৰু ফছফৰাছ আদি পুষ্টিকৰ পদাৰ্থ প্ৰচুৰ পৰিমাণে পোৱা যায়। বগা কুমলীয়া কোমোৰা বহু ধৰণে সেৱন কৰা হয়। কিছুমানে ইয়াৰ ভাজি খায়, আনহাতে কিছুমানে হাঁহৰ মাংসৰ লগত বনাই খাই ভাল পায়। কিন্তু আপুনি কেতিয়াবা বগা কুমলীয়া ডালিমৰ ৰস খাইছেনে? আহক, ডায়েটিচিয়ান অবৰ্না মেথেউনানৰ পৰা জানি লওঁ দৈনিক বগা কোমোৰাখোৱাৰ উপকাৰিতা কি?

বগা কোমোৰা খোৱাৰ উপকাৰ –
ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায়ক

যদি আপুনি ওজন কমাব বিচাৰে তেন্তে বগা কোমোৰা খাব লাগিব                                      । ইয়াত কেলৰিৰ পৰিমাণ অতি কম। একে সময়তে ইয়াত প্ৰচুৰ পৰিমাণে পানী আৰু আঁহ থাকে। ইয়াক সেৱন কৰিলে পেটটো বহু সময়লৈকে ভৰি থাকে আৰু অতিমাত্ৰা খাদ্য খোৱাৰ পৰা আপুনি ৰক্ষা পৰে। এনে পৰিস্থিতিত ই ওজন কমাবলৈ সহায়ক বুলি প্ৰমাণিত হয়।

শৰীৰৰ বিষমুক্ত কৰা

অস্বাস্থ্যকৰ খাদ্য আৰু বেয়া জীৱনশৈলীৰ বাবে আমাৰ শৰীৰত বিষাক্ত পদাৰ্থ জমা হয়। এনে পৰিস্থিতিত বগা কোমোৰা খালে শৰীৰৰ বিষমুক্ত কৰিব পাৰি। ইয়াত এন্টিঅক্সিডেন্ট গুণ থাকে, যিয়ে শৰীৰত থকা বিষাক্ত পদাৰ্থ আঁতৰোৱাত সহায় কৰে। নিয়মিতভাৱে বগা কোমোৰা সেৱন কৰিলে বহু গুৰুতৰ ৰোগৰ পৰা সুৰক্ষিত হৈ থাকিব পাৰে।

হজম শক্তি সুস্থ কৰি ৰাখক

বগা কোমোৰা খালে পাচনতন্ত্ৰ সুস্থ হৈ থাকে। ইয়াত থকা আঁহে হজম শক্তি উন্নত কৰে। ইয়াৰ সেৱনে অন্ত্ৰত ভাল বেক্টেৰিয়াক প্ৰসাৰিত কৰে আৰু পেটৰ লগত জড়িত ৰোগৰ পৰা সকাহ দিয়ে। ইয়াৰ নিয়মীয়া সেৱনে গেছ, কোষ্ঠকাঠিন্য, বদহজম আৰু এচিডিটিৰ পৰা সকাহ দিব পাৰে।

হজম শক্তি সুস্থ কৰি ৰাখক

বগা কুমলীয়া কোমোৰা ৰস খালে পাচনতন্ত্ৰ সুস্থ হৈ থাকে। ইয়াত থকা আঁহে হজম শক্তি উন্নত কৰে। ইয়াৰ সেৱনে অন্ত্ৰত ভাল বেক্টেৰিয়াক প্ৰসাৰিত কৰে আৰু পেটৰ লগত জড়িত ৰোগৰ পৰা সকাহ দিয়ে। ইয়াৰ নিয়মীয়া সেৱনে গেছ, কোষ্ঠকাঠিন্য, বদহজম আৰু এচিডিটিৰ পৰা সকাহ দিব পাৰে।

শৰীৰক জলসিঞ্চিত কৰি ৰাখে

গ্ৰীষ্মকালত শৰীৰত পানীৰ অভাৱৰ সমস্যা প্ৰায়ে দেখা দিয়ে। এনে পৰিস্থিতিত বগা কোমোৰা সেৱন কৰিলে শৰীৰ জলসিঞ্চিত হৈ থাকে। আচলতে ইয়াত পানী প্ৰচুৰ পৰিমাণে থাকে। একে সময়তে ইয়াৰ প্ৰভাৱ শীতল হয়, সেয়েহে ই গ্ৰীষ্মকালত শৰীৰক ঠাণ্ডা কৰি ৰখাত সহায় কৰে।

ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰা

বগা কোমোৰাত ভিটামিন চি আৰু এন্টিঅক্সিডেন্ট প্ৰচুৰ পৰিমাণে পোৱা যায়, যিয়ে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধিত সহায় কৰে। দৈনিক বগা কোমোৰা খালে শৰীৰৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি পায়। ইয়াৰ দ্বাৰা আপুনি বহু ধৰণৰ ৰোগ আৰু সংক্ৰমণৰ পৰা সুৰক্ষিত হৈ থাকিব পাৰে।বগা কোমোৰা খালে শৰীৰত বহু উপকাৰ পোৱা যায়। কিন্তু যদি আপুনি কোনো গুৰুতৰ ৰোগত ভুগি আছে তেন্তে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ অনুসৰিহে গ্ৰহণ কৰক।

Disclaimer: এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment