কেতিয়া কেনেকৈ উৎপত্তি হৈছিল ধন সৌভাগ্য আৰু সৌন্দৰ্যৰ দেৱী মা লক্ষ্মীৰ।পঢ়ক এই অলৌকিক কাহিনী।

হিন্দু ধৰ্মত লক্ষ্মী দেৱীক ধন, সমৃদ্ধি আৰু সৌভাগ্যৰ দেৱী হিচাপে পূজা কৰা হয়। দেৱী লক্ষ্মীয়ে যদি কাৰোবাৰ ওপৰত খং কৰে তেতিয়া তেওঁৰ সুখ আৰু সমৃদ্ধিৰ অন্ত পৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে বুলি বিশ্বাস আছে। লক্ষ্মী দেৱীৰ বিষয়ে শাস্ত্ৰত ইমানবোৰ কথা প্ৰচলিত।

কিন্তু আপুনি জানেনে লক্ষ্মী দেৱীৰ উৎপত্তি ক’ত আৰু তেওঁৰ জন্মৰ কাহিনী কি। তেওঁৰ জন্ম সম্পৰ্কে হিন্দু পৌৰাণিক কাহিনীত বহু কাহিনী প্ৰচলিত। লক্ষ্মী দেৱীৰ উৎপত্তি ক’ৰ পৰা বিতংভাৱে জানিবলৈ আমি জ্যোতিষী পণ্ডিত ৰমেশ ভোজৰাজ দ্বিবেদী জীৰ সৈতে কথা পাতিলোঁ। লক্ষ্মী দেৱীৰ উৎপত্তিৰ লগত জড়িত কিছু কথা জানো আহক।

লক্ষ্মী দেৱীৰ উৎপত্তিৰ কাহিনী

বিষ্ণু পুৰাণৰ মতে এবাৰ দুৰ্বাসা ঋষিয়ে সন্তুষ্ট হৈ স্বৰ্গৰ ৰজা দেৱৰাজ ইন্দ্ৰক ফুলৰ মালা দিছিল যদিও ৰজা ইন্দ্ৰই সেই মালা নিজৰ বাহন হাতী ঐৰাৱতৰ মূৰত ৰাখিছিল আৰু ঐৰাৱত হাতীয়ে মাটিত পেলাই দিছিল সেই মালা। এই কথাত দুৰ্ভাসা ঋষিৰ বৰ খং উঠিল। তেওঁ ইন্দ্ৰক অভিশাপ দিলে যে যি ধন-সম্পত্তি আৰু সমৃদ্ধিৰ ভিত্তিত তুমি মোৰ এই উপহাৰক অসন্মান কৰিছা, আজিৰে পৰা তুমি সেই লক্ষ্মীৰ পৰা বঞ্চিত হ’বা। কেৱল তোমাৰ স্বৰ্গই নহয়, এই তিনিওটা জগত মহিমাহীন হৈ পৰিব।

এই অভিশাপৰ বাবেই তিনিওটা জগতত হুলস্থুলৰ সৃষ্টি হ’ল, অসুৰবোৰ অতিশয় শক্তিশালী হৈ পৰিল আৰু দেৱতাসকল দুৰ্বল হৈ পৰিল। অসুৰে তিনিওটা জগত দখল কৰিলে। এনে অৱস্থাত ইন্দ্ৰই এই সমস্যাৰ সমাধান বিচাৰি বিষ্ণুৰ ওচৰলৈ গৈছিল। তেতিয়া শ্ৰী বিষ্ণুৱে ক’লে যে সাগৰৰ মন্থন কৰিও ‘শ্ৰী’ পুনৰ লাভ কৰিব পাৰি। আপুনি অমৃতও পাব যাৰ যোগেদি আপুনি অমৰ হ’ব পাৰিব। এই অমৰত্বৰ বাবে অসুৰেও তোমাক পৰাস্ত কৰিব নোৱাৰিব।

শ্ৰী হৰিৰ উপদেশ অনুযায়ী দেৱতাসকলে ক্ষীৰসাগৰত অসুৰৰ লগতে সাগৰ মন্থন কৰিলে। সাগৰ মন্থন কৰি অমৃত আৰু বিষৰ লগতে ১৪টা ৰত্ন লাভ কৰা হৈছিল। এই সময়ছোৱাত মা লক্ষ্মী দেৱীৰ জন্মও হৈছিল। শ্ৰী হৰি দেৱী লক্ষ্মীক নিজৰ উন্নত অৰ্ধেক হিচাপে গ্ৰহণ কৰিছিল। লক্ষ্মীৰ জন্মৰ লগে লগে তিনিওখন জগতলৈ সুখ আৰু সমৃদ্ধি ঘূৰি আহিল। দেৱতাসকলে অমৃত পান কৰি অমৰ হৈ পৰিল। অসুৰৰ আতংকৰ পৰা মুক্তি পালে। তেতিয়াৰ পৰাই দেৱী লক্ষ্মী ধন, মহিমা, সুখ আৰু সমৃদ্ধিৰ দেৱী হিচাপে পৰিচিত হ’বলৈ ধৰিলে।

মাতা লক্ষ্মী দেৱীৰ ৰূপ কি?

মা লক্ষ্মী দেৱীক প্ৰায়ে পদুম ফুলৰ ওপৰত বহি বা থিয় হৈ পবিত্ৰতা আৰু প্ৰজ্ঞাৰ প্ৰতীক ৰূপে চিত্ৰিত কৰা হয়। তেওঁক প্ৰায়ে এহাতত পদুম ফুল আৰু আনখন হাতত সোণৰ বস্তু লৈ ধন-সম্পত্তি আৰু সমৃদ্ধিৰ প্ৰতীক দেখুওৱা দেখা যায়। হিন্দু ধৰ্মত লক্ষ্মীক ধন আৰু সৌভাগ্যৰ দেৱী হিচাপে পূজা কৰা হয়, আৰু তেওঁৰ ভক্তসকলৰ বাবে সমৃদ্ধি, সফলতা আৰু সুখ কঢ়িয়াই অনা বুলি গণ্য কৰা হয়।

আৰ্থিক অৱস্থা অটুট ৰাখিবলৈ ভক্তসকলে মূলতঃ ভগৱান বিষ্ণুৰ লগতে মাতৃ দেৱীকো পূৰ্ণ ৰীতি-নীতিৰে পূজা কৰে। মাতা লক্ষ্মী হিন্দু ধন, সৌভাগ্য, যৌৱন আৰু সৌন্দৰ্য্যৰ দেৱী আৰু ভগৱান বিষ্ণুৰ পত্নী, সেয়েহে তেওঁলোকৰ যুটিক লক্ষ্মী-নাৰায়ণ হিচাপে পূজা কৰা হয়।

Disclaimer: এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment