সাৱধান!! কেঞ্চাৰৰ আৰম্ভণিতে শৰীৰত দেখা যায় এই ৫ টা লক্ষণ।ভালে থাকিব মন যদি জানি লওক।

কেন্সাৰৰ নাম শুনি সকলোৱে ভয় খায় আৰু ইয়াৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ কাৰণ হ’ল ইয়াৰ বিষয়ে তথ্যৰ অভাৱ।
বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে কৰ্কট ৰোগৰ লক্ষণসমূহ (Cancer Early Symptoms) সময়মতে চিনাক্ত আৰু নিদান কৰিলে উন্নত আৰু সফল চিকিৎসাত সহায়ক হ’ব পাৰে। দুৰ্ভাগ্যজনকভাৱে কেন্সাৰৰ বহু লক্ষণ আগতীয়াকৈ ধৰা নপৰে আৰু ধৰা পৰাৰ সময়লৈকে বহু দেৰি হৈ যায়। এই কাৰণেই চিকিৎসক আৰু বিশেষজ্ঞসকলে কেন্সাৰৰ সৰু আৰু মৃদু লক্ষণসমূহৰ ওপৰতো তীক্ষ্ণ দৃষ্টি ৰাখিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়ে।

আচলতে কেন্সাৰৰ লক্ষণ আৰু লক্ষণসমূহ আগতীয়াকৈ চিনাক্ত হ’লে কেন্সাৰৰ প্ৰথম বা দ্বিতীয় পৰ্যায়লৈ আগবাঢ়ি যোৱা বা আগবাঢ়ি যোৱাত বাধা দিব পাৰি আৰু সফল চিকিৎসাত সহায় কৰিব পাৰি। কৰ্কট ৰোগৰ বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ লক্ষণো বেলেগ বেলেগ। আমি আপোনালোকক কৰ্কট ৰোগৰ কিছুমান প্ৰাৰম্ভিক লক্ষণৰ বিষয়ে কৈছো, যিবোৰ আপুনি ভুলতেও আওকাণ কৰা উচিত নহয়।

হঠাৎ ওজন কমি যোৱা

হপকিন্সমেডিচিনে নিজৰ এটা প্ৰতিবেদনত কৈছে যে যদি আপুনাৰ কোনো কাৰণ নোহোৱাকৈ হঠাৎ ওজন কমিব ধৰিছে, তেন্তে আপুনি তৎক্ষণাত চিকিৎসকৰ ওচৰলৈ যাব লাগে। যদি আপুনি যোৱা কেইদিনমানৰ পৰা ১০ পাউণ্ড (৪.৫ কিলোগ্ৰাম) বা তাতকৈ অধিক ওজন কমিছে, তেন্তে আপুনি সজাগ হোৱা উচিত কাৰণ বিৰল ক্ষেত্ৰত ই কেন্সাৰৰ প্ৰথম লক্ষণ হ’ব পাৰে।

বেছি ভাগৰুৱা অনুভৱ

দিনটোৰ দীঘলীয়া কামৰ পিছত হোৱা ভাগৰ সাধাৰণ কথা, কিন্তু কেন্সাৰ ক্লান্তি হৈছে এক বেলেগ ধৰণৰ ভাগৰ। যদি আপুনি সদায় ভাগৰুৱা আৰু দুৰ্বল অনুভৱ কৰে, যিটো পৰ্যাপ্ত জিৰণি লোৱাৰ পিছতো নাইকিয়া নহয়, তেন্তে ই কেন্সাৰৰ প্ৰাৰম্ভিক লক্ষণ হ’ব পাৰে। আচলতে কৰ্কট ৰোগে শৰীৰৰ পুষ্টিকৰ উপাদান ব্যৱহাৰ কৰি শৰীৰত বিয়পি পৰে আৰু এই কাৰণেই শৰীৰে সম্পূৰ্ণ পুষ্টি নাপাই ভাগৰুৱা অনুভৱ কৰে।

জ্বৰ কেন্সাৰৰ লক্ষণো

বতৰৰ যিকোনো পৰিৱৰ্তনৰ বাবে জ্বৰ হোৱাটো সাধাৰণ কথা, যিটো চৰ্দি আৰু ফ্লুৰ সাধাৰণ লক্ষণ হ’ব পাৰে। এই লক্ষণো দুদিন বা তিনিদিনত আৰোগ্য হয়। কিন্তু আপোনাৰ পুনৰাবৃত্তিমূলক জ্বৰে ইংগিত দিয়ে যে আপুনি কোনো ধৰণৰ কেন্সাৰৰ প্ৰতি দুৰ্বল হ’ব। কেন্সাৰ জ্বৰ বেছিকৈ ৰাতি হয়। যদি আপোনাৰ কোনো সংক্ৰমণ বা আন লক্ষণ দেখা নাযায় আৰু ঘামৰ লগতে জ্বৰ হয় তেন্তে ই কেন্সাৰৰ লক্ষণ হ’ব পাৰে।

শৰীৰৰ বিষ

আপোনাৰ শৰীৰৰ বিষ বহু কাৰণত হ’ব পাৰে আৰু জিৰণি লৈ বা ঔষধ খালে ই আৰোগ্য হয় কিন্তু যদি আপুনি অবিৰত বিষ অনুভৱ কৰি আছে তেন্তে ই আপোনাৰ শৰীৰত কিবা ভুল হোৱাৰ লক্ষণ। কেন্সাৰত বিষ বহু কাৰণত হয় যেনে – টিউমাৰ, যিয়ে শৰীৰৰ বহু অংশত চাপ আৰু বিষৰ সৃষ্টি কৰে, কেন্সাৰত ৰাসায়নিক পদাৰ্থ নিৰ্গত হয় যিয়ে বিষৰ সৃষ্টি কৰে, অংশৰ পৰা মেটাষ্টেছিছ বিয়পিবলৈ আৰম্ভ কৰে।

ছালৰ ৰং বা টেক্সচাৰৰ পৰিৱৰ্তন

ছাল শৰীৰৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ অংগ আৰু ইয়াৰ ওপৰত বহু ধৰণে প্ৰভাৱ পৰে। জণ্ডিচ (চকু বা আঙুলি হালধীয়া হোৱা) এটা লক্ষণ যিয়ে সম্ভাৱ্য সংক্ৰমণ বা কেন্সাৰৰ ইংগিত দিব পাৰে। জণ্ডিচৰ কোনো লক্ষণ দেখা দিলে চিকিৎসকৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক। ছালত থকা তিল আৰু উফিবোৰ লাহে লাহে ল’ব নালাগে, ইয়াৰ কোনো পৰিৱৰ্তন যেনে ডাঙৰ হোৱা, ফোহা গঠন হোৱা, একাধিকবাৰ হোৱা, ৰং সলনি হোৱা আদি লক্ষ্য কৰিলে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লওক।

কৰ্কট ৰোগ প্ৰতিৰোধৰ ব্যৱস্থা

মেয়’ক্লিনিকৰ মতে কেইবাটাও কথা মনত ৰাখি কেন্সাৰৰ সম্ভাৱনা হ্ৰাস কৰিব পাৰি। প্ৰথমতে যদি আপুনি ওপৰত উল্লেখ কৰা লক্ষণসমূহ অনুভৱ কৰে তেন্তে পলম নকৰাকৈ নিজৰ পৰীক্ষা কৰক। ইয়াৰ উপৰিও ধঁপাত সেৱন পৰিহাৰ কৰক, সদায় অধিক স্বাস্থ্যকৰ বস্তু যেনে ফল-মূল সেৱন কৰক, ওজন নিয়ন্ত্ৰণ কৰক আৰু বৃদ্ধি বা কমিলে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লওক, সূৰ্য্যৰ প্ৰত্যক্ষ ৰশ্মিৰ পৰা আঁতৰি থাকিবলৈ চেষ্টা কৰক, হেপাটাইটিছ বি আৰু এইচ পি ভিৰ দৰে টিকা গ্ৰহণ কৰক কৰিলে, অসুৰক্ষিত যৌন কাৰ্য্যকলাপ আৰু বেজীৰ ব্যৱহাৰ এৰাই চলিব আৰু নিয়মীয়াকৈ চিকিৎসা পৰীক্ষা কৰি থাকিব।

Disclaimer: এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment