সাৱধান!! এই ৩ টা ব্লাড গ্রুপ থকা মানুহৰ থাকে হাৰ্ট এটেক হোৱাৰ বহু সম্ভাৱনা! নজনা সকলে জানি লওক।

আজিকালি মানুহ কম বয়সতে হৃদৰোগৰ বলি হৈ পৰিছে। বেয়া জীৱনশৈলী, খাদ্যাভ্যাস আৰু মানসিক চাপৰ বাবেই এনে হৈছে। কিন্তু এই তিনিটা বস্তু সদায় হৃদৰোগৰ কাৰণ নহয়। হয়, শেহতীয়া এক গৱেষণাৰ মতে, কিছুমান বিশেষ তেজৰ গোটৰ লোকৰ ক্ষেত্ৰত হৃদৰোগ আৰু বিশেষকৈ হাৰ্ট এটেকৰ সম্ভাৱনা বেছি। আচলতে আপুনি এইদৰে বুজিব পাৰে যে আপোনাৰ তেজৰ গোটটোৱে আপোনাৰ হাৰ্ট এটেকৰ কিমান আশংকা আছে (Blood groups heart attack risk) ৰ ওপৰত প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে। হয়, হাৰ্ভাৰ্ড স্কুল অৱ পাব্লিক হেল্থ (HSPH)ৰ নতুন গৱেষণাৰ মতে, আটাইতকৈ মাৰাত্মক ৰোগসমূহৰ ভিতৰত অন্যতম হৃদৰোগ, তেজৰ প্ৰকাৰৰ সৈতে জড়িত হ’ব পাৰে। সেইটো কেনেকুৱা? গতিকে, এই অধ্যয়নে কি কয় প্ৰথমে বিতংভাৱে জানো আহক।

এই ৩টা ব্লাড গ্ৰুপৰ লোকৰ হাৰ্ট এটেক বেছি –

আমেৰিকান হাৰ্ট এছ’চিয়েচনৰ তথ্য অনুসৰি টাইপ এ (A), টাইপ বি(B) বা টাইপ এবি(AB) তেজ থকা লোকৰ হাৰ্ট এটেক হোৱাৰ সম্ভাৱনা বেছি। গতিকে, এই লোকসকলতকৈ “O” ব্লাড গ্ৰুপৰ হাৰ্ট এটেকৰ সম্ভাৱনা কম। গৱেষণাৰ মতে টাইপ A বা B হাৰ্ট এটেকৰ আশংকা ৮% আৰু হৃদযন্ত্ৰ বিকল হোৱাৰ সম্ভাৱনা ১০%। গৱেষকসকলে এই কথাও জানিব পাৰিছে যে AB ব্লাড গ্ৰুপ থকা লোকৰ হৃদৰোগৰ সম্ভাৱনা আনতকৈ ২৩% বেছি।

এই তেজ থকা লোকৰ হাৰ্ট এটেকৰ সম্ভাৱনা কিয় বেছি?

আচলতে আপোনাৰ তেজৰ গ্ৰুপে আপোনাৰ শৰীৰৰ তেজ কিমান ডাঠ আৰু ইয়াৰ ফলত তেজ জমা হব পাৰে নে নহয় সেই কথা ক’ব পাৰে। সেই অনুসৰি টাইপ A আৰু টাইপ B তেজত থকা প্ৰটিনবোৰে শিৰা আৰু ধমনীবোৰত অধিক বন্ধ হৈ যাব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও এই দুয়োটা তেজৰ গোটতে তেজ জমা হোৱাৰ লগতে হৃদৰোগৰ সম্ভাৱনাও বেছি।

ইউৰোপিয়ান ছ’চাইটি অৱ কাৰ্ডিঅ’লজিৰ তথ্য অনুসৰি এই তেজৰ গোট থকা লোকৰ ভন উইলেব্ৰাণ্ড ফেক্টৰৰ ঘনত্ব বেছি। আচলতে ই তেজত ক্লট গঠন কৰা প্ৰটিন যিটো থ্ৰম্বটিক পৰিঘটনাৰ সৈতে জড়িত। আপোনালোকক কওঁ যে হাৰ্ট এটেকত তেজ জমা হোৱাৰ প্ৰধান ভূমিকা, কিয়নো ই ক’ৰ’নাৰী ধমনী বন্ধ কৰি দিব পাৰে আৰু অক্সিজেন আৰু পুষ্টিকৰ উপাদানৰ অভাৱত হৃদ পেশী ডুব যাব পাৰে। যাৰ বাবে হাৰ্ট এটেক হ’ব পাৰে।

O ব্লাড গ্ৰুপত ৰক্তক্ষৰণৰ বিকাৰৰ সম্ভাৱনা বেছি

এই সকলোবোৰৰ বাহিৰেও টাইপ অ’ তেজ থকা লোকৰ হৃদৰোগ আৰু তেজ জমা হোৱাৰ সম্ভাৱনা কিছু কম যদিও তেওঁলোকৰ ৰক্তক্ষৰণ বা ৰক্তক্ষৰণৰ বিকাৰৰ সম্ভাৱনা বেছি হ’ব পাৰে। সেয়ে আঘাত আদিৰ পিছত অ’ টাইপ থকা লোকৰ ৰক্তক্ষৰণ অন্য তেজৰ গ্ৰুপতকৈ বেছি হ’ব পাৰে।

ইয়াৰ উপৰিও আন এটা গৱেষণাৰ পৰা এইটোও দেখা গৈছে যে টাইপ AB ৰোগীৰ জ্ঞানশক্তিৰ অক্ষমতাৰ সম্ভাৱনা O টাইপ ৰোগীৰ তুলনাত বৃদ্ধি পাব পাৰে। জ্ঞানশক্তিৰ অক্ষমতাত মনত ৰখা, মনোনিৱেশ কৰাত বা সিদ্ধান্ত লোৱাত অসুবিধা হোৱা আদি কথাও অন্তৰ্ভুক্ত। গতিকে এই সকলোবোৰ তেজৰ গ্ৰুপ থকা লোকে এই ৰোগৰ বিপদজনক কাৰকসমূহৰ বিষয়ে সচেতন হ’ব লাগে আৰু ইয়াৰ পৰা আঁতৰি থাকিব লাগে।

Disclaimer: এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment