কেচা নিমখ খালে পুৰুষ মহিলাৰ যৌ*ন ক্ষমতা সঁচাকৈ কমি যায় নেকি?আজিয়ে এৰক এই ৫ অভ্যাস।

আজিৰ সময়ত যৌ*ন স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় সমস্যাই মানুহক বহুত অশান্তি দিবলৈ আৰম্ভ কৰিছে। মানুহৰ অভিযোগ যেনে প্ৰজনন ক্ষমতা, যৌ*ন বিসংগতি, ইৰেক্টিল ডিছফংচন, কামনাৰ অভাৱ ইত্যাদি। আপুনি জানেনে যে আপোনাৰ নিয়মীয়া জীৱনশৈলীৰ কাৰকসমূহ ইয়াৰ বাবে দায়ী হ’ব পাৰে? কিন্তু স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় বহুতো সমস্যা আছে যিয়ে আপোনাৰ যৌ*ন জীৱনত নেতিবাচক প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে। কিন্তু ইয়াতকৈও বেছি আপোনাৰ নিয়মীয়া জীৱনশৈলীৰ অভ্যাস ইয়াৰ বাবে দায়ী। গতিকে এনে কিছুমান অভ্যাসৰ বিষয়ে জনাওক যিয়ে আপোনাৰ যৌ*ন স্বাস্থ্য আধিপত্য বিস্তাৰ কৰিব পাৰে।

হেল্থ শ্বটছে গুৰুগ্ৰামৰ চি কে বিৰলা হাস্পতালৰ প্ৰসূতি আৰু স্ত্ৰীৰোগ বিশেষজ্ঞ ডাঃ আস্থ দয়ালৰ সৈতে বাৰ্তালাপ কৰে। বিশেষজ্ঞসকলে কিছুমান কাৰক আঙুলিয়াই দিছে যিয়ে যৌন স্বাস্থ্যৰ ওপৰত নেতিবাচক প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে। গতিকে এই বিষয়ে অধিক বিশদভাৱে জানি লওক। ইয়াত যৌন স্বাস্থ্যত প্ৰভাৱ পেলোৱা নিয়মীয়া জীৱনশৈলীৰ কিছুমান কাৰক জানি লওক।

১) অত্যধিক নিমখ সেৱন কৰা

যদি আপুনি নিয়মিতভাৱে অতিৰিক্ত নিমখ সেৱন কৰি আছে তেন্তে ই আপোনাৰ যৌ*ন স্বাস্থ্যৰ বাবে নেতিবাচক বুলি প্ৰমাণিত হ’ব পাৰে। ইয়াৰ বাবে শৰীৰত ছডিয়ামৰ মাত্ৰা বৃদ্ধি পায় আৰু ৰক্তচাপ উচ্চ হ’ব পাৰে, আৰু ইয়াৰ ফলত কামনাৰ অভাৱ হয়। কামনাৰ অভাৱৰ বাবে যৌ*ন কাৰ্য্যকলাপৰ প্ৰতি আপোনাৰ আগ্ৰহ বহু পৰিমাণে কমি যায়, যাৰ প্ৰভাৱ আপোনাৰ সম্পৰ্কত দেখা যায়। গতিকে প্ৰচেছড, ৰিফাইন আৰু পেকেজড খাদ্য যিমান পাৰি পৰিহাৰ কৰিব লাগে কাৰণ ইয়াত অত্যধিক পৰিমাণৰ নিমখ থাকে। টেবুল ছল্ট একেবাৰে ব্যৱহাৰ নকৰিব, ইয়াৰ পৰিৱৰ্তে বনৌষধি আৰু অন্যান্য উপকাৰী মছলা ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে।

২/ মানসিক চাপ আৰু উদ্বেগ

এই ব্যস্ত জীৱনত মানসিক চাপ অতি সাধাৰণ হৈ পৰিছে আৰু ই প্ৰায় সকলোকে প্ৰভাৱিত কৰি আছে। ইয়াৰ লগতে মানুহৰ মানসিক চাপ পৰিচালনা কৰাৰ ক্ষমতাও কমি আহিছে। মানসিক চাপ, উদ্বেগ আৰু অন্যান্য মানসিক স্বাস্থ্যৰ অৱস্থাই যৌন স্বাস্থ্যৰ ওপৰত নেতিবাচক প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে। মানসিক চাপৰ মাত্ৰা বৃদ্ধি হ’লে ইৰেক্টিল ডিছফংচন, কামনাৰ অভাৱ, আনন্দ আৰু অৰ্গাজম লাভ কৰিবলৈ বেছি সময় লোৱা, পুৰুষ আৰু মহিলাৰ প্ৰজনন ক্ষমতাৰ সমস্যা আদি হ’ব পাৰে।

এনে হয় কাৰণ মানসিক চাপৰ পৰিস্থিতিত হৰম’ন ভাৰসাম্যহীন হৈ পৰিব পাৰে, ইয়াৰ উপৰিও ই ৰক্তচাপতো প্ৰভাৱ পেলায়। এনে পৰিস্থিতিত মানসিক চাপ নিয়ন্ত্ৰণৰ প্ৰতি মনোযোগ দিয়াটো অতি প্ৰয়োজনীয় হৈ পৰে। এইটো পৰিচালনা কৰিবলৈ আপুনি নিজেই যথেষ্ট কষ্ট কৰিব লাগিব।

৩/ বিপাকীয় বিকাৰ

মেদবহুলতা, ডায়েবেটিছ আৰু অন্যান্য জীৱনশৈলীৰ বিকাৰ যেনে উচ্চ কলেষ্টেৰল, উচ্চ ৰক্তচাপ আৰু হৃদযন্ত্ৰৰ সমস্যাই আপোনাৰ ৰক্তবাহী নলীৰ স্বাস্থ্যৰ লগতে হৃদযন্ত্ৰৰ ক্ষমতা আৰু সহনশীলতাত প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে। ইয়াৰ ফলত যৌ*ন বিকাৰ, ভাগৰ আৰু শক্তিৰ অভাৱ হয়। যদি আপোনাৰ কোনো গুৰুতৰ সমস্যা আছে তেন্তে চিকিৎসকৰ ওচৰলৈ গৈ সেই বিষয়ে পৰামৰ্শ লওক। একে সময়তে খাদ্যাভ্যাসৰ উন্নতি আৰু নিয়মিতভাৱে নিজকে সক্ৰিয় কৰি ৰখাটোৱেও বিপাকীয় বিকাৰৰ সম্ভাৱনা হ্ৰাস কৰিব পাৰে।

৪/ অধিক ব্যস্ত হোৱা

যদি আপুনি গোটেই দিনটো আপোনাৰ অফিচৰ কামত ব্যস্ত থাকে আৰু তাৰ পিছত আপোনাৰ সংগীক সময় দিব নোৱাৰে। ইয়াৰ ফলত ক্ৰমান্বয়ে আপোনাৰ যৌন জীৱনত বাধা আহিবলৈ আৰম্ভ কৰিব পাৰে। যিকোনো সম্পৰ্কত ঘনিষ্ঠতা অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ, গতিকে আপুনি যেনেকৈ আন কথাক অগ্ৰাধিকাৰ দিয়ে, তেনেকৈয়ে আপোনাৰ যৌ*ন জীৱনকো অগ্ৰাধিকাৰ দিবলৈ আৰম্ভ কৰক। ইয়াৰ ফলত আপোনাৰ যৌ*ন জীৱনত প্ৰভাৱ পৰাই নহয়, আপোনাৰ সম্পৰ্কতো ইয়াৰ নেতিবাচক প্ৰভাৱ পৰিব পাৰে।

গোটেই দিনটো ব্যস্ত হৈ থাকিলে আৰু আন কথা চিন্তা কৰিলে মনটো সুস্থিৰ হৈ নাথাকে, যাৰ বাবে যৌ*নতাৰ প্ৰতি আগ্ৰহ কমিবলৈ আৰম্ভ কৰে আৰু সংগীৰ সৈতে যৌন সম্পৰ্ক স্থাপন কৰিব নোৱাৰে। সেয়েহে সময় উলিয়াই সপ্তাহত এবাৰ বা দুবাৰকৈ ফৰপ্লে আৰু শৰীৰক সম্পৰ্ক অংশগ্ৰহণ কৰক।

৫) অতিৰিক্ত মদ্যপান কৰাৰ অভ্যাস

যদি আপুনি এজন মদ্যপায়ী আৰু নিয়মিতভাৱে বৃহৎ পৰিমাণৰ বিয়েৰ, ৱাইন, আৰু অন্যান্য মদ্যপানীয় সেৱন কৰে তেন্তে ই আপোনাৰ ঘনিষ্ঠতাত অতি নেতিবাচক প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে। নিয়মিত মদ্যপানৰ ফলত মহিলাৰ কামনাৰ অভাৱ হয় আৰু তেওঁলোকে যৌ*ন সম্পৰ্ক স্থাপন কৰিব নোৱাৰে। ইয়াৰ ফলত পুৰুষৰ ইৰেকচন সমস্যা হয়। যাৰ বাবে যৌ*ন কাৰ্য্যকলাপৰ সময়ত তেওঁলোকে অধিক সংগ্ৰাম কৰিবলগীয়া হ’ব পাৰে।

কেৱল এয়াই নহয়, মদ স্বাস্থ্যৰ বাবেও অতি ক্ষতিকাৰক আৰু ই স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় বহু সমস্যাৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি কৰে। যাৰ নেতিবাচক প্ৰভাৱ আপোনাৰ যৌন জীৱনত পৰে। গতিকে মদ পৰিমিতভাৱে সেৱন কৰাটো ভাল হ’লেও ইয়াক সম্পূৰ্ণৰূপে বন্ধ কৰা উচিত, আৰম্ভণিতে কঠিন যেন লাগিব পাৰে কিন্তু অসম্ভৱ নহয়।

৬/ ধূমপান কৰা

আজিকালি ধূমপান অতি সাধাৰণ হৈ পৰিছে আৰু বহুতে ইয়াক নিয়মীয়া জীৱনশৈলীৰ অংশ কৰি লৈছে। আমি সকলোৱে জানো যে ই স্বাস্থ্যৰ বাবে কিমান ক্ষতিকাৰক, কিন্তু ই আপোনাৰ যৌন জীৱনতো নেতিবাচক প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে। চিগাৰেট খোৱাৰ ফলত ৰক্তবাহী নলী সংকোচিত হয়, যাৰ ফলত তেজৰ সোঁতত প্ৰভাৱ পৰে আৰু পৰ্যাপ্ত পৰিমাণৰ অক্সিজেন আৰু তেজ অন্তৰংগ অংশত নাযায়।

এনে পৰিস্থিতিত অন্তৰংগ অঞ্চলটোক উদ্দীপিত কৰাৰ পিছতো আপুনি উত্তেজিত নহয় আৰু যৌ*ন কাৰ্য্যকলাপৰ প্ৰতি আপোনাৰ আগ্ৰহ কমিবলৈ আৰম্ভ কৰে। একে সময়তে ধূমপানো প্ৰজনন সম্পৰ্কীয় সমস্যাৰ এটা প্ৰধান কাৰণ। ইয়াৰ ফলত মহিলাৰ লগতে পুৰুষৰ ইৰেক্টিল ডিছফংচন হ’ব পাৰে।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment