সৰস্বতী পুজাৰ দিনা কিয় হালধীয়া ৰঙৰ কাপোৰ পিন্ধা হয়? ইয়াৰ কাৰণ কি?জানক বৈজ্ঞানিক আৰু আধ্যাত্মিক কাৰণ।

পঞ্জিকা অনুসৰি প্ৰতি বছৰে মাঘ মাহৰ শুক্ল পক্ষৰ পঞ্চম দিনা বসন্ত পঞ্চমী উৎসৱ পালন কৰা হয়। এইবাৰ ১৪ ফেব্ৰুৱাৰীত বসন্ত পঞ্চমী উদযাপন কৰা হ’ব। এই দিনটোত বিশেষকৈ শিক্ষা-সংগীত আৰু শিল্পৰ দেৱী মাতৃ সৰস্বতীক পূজা কৰা হয়। ধৰ্মীয় বিশ্বাস অনুসৰি এই দিনটোত মাতৃ সৰস্বতীক পূজা কৰিলে আশীৰ্বাদ পোৱা যায়। এই দিনটোত হালধীয়া কাপোৰ পিন্ধাৰ বিশেষ তাৎপৰ্য। এতিয়া ইয়াৰ আঁৰৰ বিশ্বাস কি? এই বিষয়ে বিতংভাৱে জানি লওক জ্যোতিষী পণ্ডিত অৰবিন্দ ত্ৰিপাঠীৰ পৰা।

আমি কিয় হালধীয়া কাপোৰ পিন্ধো?

মাতৃ সৰস্বতীক উৎসৰ্গিত এই শুভ দিনটোক বসন্তৰ আগমনৰ প্ৰতীক হিচাপে গণ্য কৰা হয়। এই দিনটো হালধীয়া ৰঙৰ লগত জড়িত। হিন্দু ধৰ্মত হালধীয়া ৰং অতি শুভ বুলি গণ্য কৰা হয়। হালধীয়া ৰং শুভ আৰু ইতিবাচকতাৰ প্ৰতীক। ইয়াৰ বাহিৰেও এই সময়ত সৰিয়হৰ পথাৰত হালধীয়া ফুল ফুলে।একে সময়তে মা সৰস্বতী আৰু হালধীয়া ৰংও জ্ঞানৰ প্ৰতীক। সেয়েহে এই ৰং এই উৎসৱৰ লগত জড়িত হৈ আছে। সেয়ে এই দিনটোত মানুহে হালধীয়া ৰঙৰ কাপোৰ পৰিধান কৰাৰ লগতে হালধীয়া ৰঙৰ খাদ্যও ৰান্ধে। ঘৰখনো হালধীয়া ৰঙেৰে সজাই তোলে। বসন্ত পঞ্চমী দিন শিক্ষণ আৰম্ভ কৰাৰ এক শুভ দিন।

হালধীয়া ৰঙৰ বৈজ্ঞানিক তাৎপৰ্য কি?

বিজ্ঞানসন্মতভাৱে চালে এই ৰঙে মনটোক সবল কৰি তোলে। এই ৰঙে মেজাজ আৰু অনুভৱ উন্নত কৰে। সেয়ে এই ৰং অতি শুভ।

বসন্ত পঞ্চমীৰ গুৰুত্ব কি?

পৌৰাণিক বিশ্বাস অনুসৰি সৃষ্টিৰ সময়ত ভগৱান ব্ৰহ্মই তেওঁৰ কমণ্ডলৰ পৰা পানী ছটিয়াইছিল। যাৰ কাৰণে ছয়বাহু দেৱী শক্তিৰ আবিৰ্ভাৱ হ’ল। তেওঁৰ হাতত ফুল, কিতাপ, কমাণ্ডল, বীনা আৰু মালা আছিল। বীনা বজোৱাৰ লগে লগে চৌদিশে বেদমন্ত্ৰৰ প্ৰতিধ্বনি ঘটিল। সেয়ে বসন্ত পঞ্চমীৰ দিনা মাতৃ সৰস্বতীৰ প্রকাত্য বত্সৱও পালন কৰা হয়। সকলো শুভ কাম কৰাৰ বাবে এই দিনটোৱেই উত্তম। বহুতে এই দিনটোত সন্তানক প্ৰথম বৰ্ণমালা লিখিবলৈ শিকাই।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment