দূৰ হব কফৰ সমস্যা। ঠাণ্ডা দিনত বুকুত জমা হোৱা কফ দূৰ কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰক এই ৫ বিধ ঘৰুৱা সামগ্ৰী।

অক্টোবৰ মাহত বতৰৰ যথেষ্ট পৰিৱৰ্তন ঘটে, যাৰ বাবে বহু লোকৰ চৰ্দি আৰু কাহৰ লগত জড়িত সমস্যা হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে। দীৰ্ঘদিন ধৰি চৰ্দি আৰু কাহত ভুগিলে বুকুত কফ জমা হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে। ইয়াৰ বাবেই যানজঁটৰ অনুভৱ হয়। জ্বৰ, নাক বন্ধ হোৱা, মূৰৰ বিষ আদি সমস্যাও হ’ব পাৰে। যদি আপুনি এই সমস্যাসমূহ দূৰ কৰিব বিচাৰে, তেন্তে ইয়াৰ বাবে কিছুমান ফলপ্ৰসূ প্ৰতিকাৰৰ সহায় ল’ব পাৰে। আজি আমি আপোনালোকক ক’ম কিছুমান ফলপ্ৰসূ প্ৰতিকাৰ, যিবোৰে বুকুত জমা হোৱা কাহ আৰু কফ দূৰ কৰাত ফলপ্ৰসূ হ’ব পাৰে। এই প্ৰতিকাৰসমূহৰ বিষয়ে বিতংভাৱে জানি লওক-

আদা উপকাৰী

বুকুত জমা হোৱা জেদী কফ বাহিৰ কৰিবলৈ আদা ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। আদাত প্ৰাকৃতিক এন্টি-ইনফ্লেমেটৰী আৰু এন্টিঅক্সিডেন্ট গুণ থাকে, যিয়ে চৰ্দি আৰু কাহৰ লক্ষণসমূহ দূৰ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও আদাই প্ৰাকৃতিকভাৱে উষ্ণতা প্ৰদান কৰে, যিয়ে শ্লেষ্মা ভাঙি ডিঙিৰ পৰা বাহিৰ কৰি দিয়াত ফলপ্ৰসূ। ইয়াক ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ আদা কুটি লওক। এতিয়া ১ গিলাচ পানীত ভালদৰে উতলাই ঠাণ্ডা কৰি পান কৰক। ইয়াৰ ফলত শ্লেষ্মাৰ সমস্যা সোনকালে হ্ৰাস পাব পাৰে।

মৌৱে কফ আঁতৰাব পাৰে

মৌ এবিধ প্ৰাকৃতিক কাহ নিৰাময়কাৰী। ডিঙিৰ বিষ শান্ত কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও ইয়াৰ এন্টিমাইক্ৰ’বিয়াল গুণ আছে যিয়ে বেক্টেৰিয়া আৰু ভাইৰাছৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়াত সহায়ক বুলি প্ৰমাণিত হ’ব পাৰে। কিন্তু মনত ৰাখিব যে ১ বছৰৰ তলৰ কেঁচুৱাক মৌ দিব নালাগে। ইয়াৰ ফলত তেওঁলোকৰ অসুবিধা হ’ব পাৰে।

নহৰু কফ বাহিৰ কৰি দিব

নহৰু হৈছে এক শক্তিশালী প্ৰাকৃতিক এন্টিবায়টিক, যিয়ে চৰ্দি আৰু কাহৰ ফলত হোৱা সংক্ৰমণ দূৰ কৰাত সহায়ক বুলি প্ৰমাণিত হ’ব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও ই প্ৰাকৃতিক এন্টি-ইনফ্লেমেটৰী, যিয়ে শ্বাস-প্ৰশ্বাসতন্ত্ৰত প্ৰদাহ কমোৱাত সহায় কৰিব পাৰে। নহৰু খোৱাৰ বাবে কিছু লৱণ থেতেলিয়াই মৌৰ লগত মিহলাই খাব লাগে। ইয়াৰ দ্বাৰা কাহৰ সমস্যা হ্ৰাস কৰিব পাৰি।

ভাপ ললে বুকুত জমা হোৱা কফ বাহিৰ কৰিব পাৰি

বুকুত জমা হোৱা কফ বাহিৰ কৰিবলৈ ভাপ লব পাৰে। কাহৰ পৰা উপশম পোৱাৰ বাবে এয়া এক ফলপ্ৰসূ উপায়। ইয়াৰ ফলত শ্লেষ্মা ঢিলা হয়, যিয়ে কাপটো বাহিৰ কৰাত বহুত সহায় কৰিব পাৰে। ভাপ ল’বলৈ প্ৰথমে এটা পাত্ৰ লৈ, জুইৰ শিখাৰ পৰা আঁতৰাই পেলাওক। ইয়াৰ পিছত টাৱেলেৰে মূৰটো ঢাকি পানীৰ ওপৰত বেঁকা কৰি ৫-১০ মিনিট ভাপত লব লাগে। ইয়াত ইউকেলিপ্টাছ তেল মিহলাই উন্নত উপকাৰ লাভ কৰিব পাৰে। ইয়াৰ দ্বাৰা কাহৰ সমস্যা হ্ৰাস কৰিব পাৰি।

হালধিৰ গাখীৰ

হালধিত প্ৰাকৃতিক প্ৰদাহ নিবাৰণকাৰী গুণ আছে, যিয়ে আপোনাক শ্বাস-প্ৰশ্বাসতন্ত্ৰত প্ৰদাহ কমোৱাত সহায় কৰিব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও ই এক প্ৰাকৃতিক এন্টিচেপ্টিক যিয়ে চৰ্দি আৰু কাহৰ কাৰণ হোৱা সংক্ৰমণৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়াত সহায় কৰিব পাৰে। নিয়মিতভাৱে হালধিৰ গাখীৰ খালে ডিঙিত বহু পৰিমাণে সকাহ পাব।

ক’লা জালুক আৰু মৌ মিহলাই খাব

বুকুত কফ জমা হোৱাৰ সমস্যাত ক’লা জালুক সেৱন কৰাটো অতি উপকাৰী। মৌত ক’লা জালুক মিহলাই এই মিশ্ৰণ সেৱন কৰিলে ঠাণ্ডা, ডিঙিৰ বিষ, ফুলা আৰু কফ আদিৰ পৰা মুক্তি পোৱাত ই অতি উপকাৰী বুলি প্ৰমাণিত হ’ব পাৰে। ১-২ চামুচ মৌৰ লগত এচিকুট ক’লা জালুক মিহলাই দিনটোত ২-৩ বাৰ সেৱন কৰিব পাৰে।

গৰম পানীত নিমখ দি গাৰ্গল কৰক

গাৰ্গলিং কৰিলে ডিঙিৰ বিষ, ফুলা আৰু কফ সমস্যাৰ পৰা সকাহ পোৱাত সহায় কৰে। ইয়াৰ উপৰিও ই শ্লেষ্মা ঢিলা কৰাত সহায় কৰে, যাৰ ফলত কাহ সহজে ওলাই যায়।

নেমুৰ ৰস মৌৰ লগত মিহলাই খাব লাগে

নেমুৰ ৰস আৰু মৌৰ মিশ্ৰণে বুকুৰ কফ আঁতৰোৱাত অতি ফলপ্ৰসূ। এই সংমিশ্ৰণ সেৱনে কেৱল কাহৰ পৰা উপশম পোৱাই নহয়, বুকুৰ ফুলা কমোৱাতো সহায় কৰে। ইয়াৰ ফলত ডিঙিতো সকাহ পোৱা যায়।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment