গৰমত মুখত বৰফ লগালে পোৱা যায় এই ৫ টা উপকাৰ।দূৰ হয় বহু সমস্যা।

গ্ৰীষ্ম অহাৰ লগে লগে মুখৰ সৌন্দৰ্য্যৰ অৱনতি ঘটিবলৈ আৰম্ভ কৰে।ইয়াৰ আঁৰৰ কাৰণ ঘাম আৰু প্ৰদূষণ, যিয়ে আমাৰ মুখৰ প্ৰাকৃতিক সৌন্দৰ্য্য কাঢ়ি লৈ যায়। কিন্তু বহুতো পদ্ধতি আছে যিবোৰে আপোনাৰ মুখৰ জিলিকনি বজাই ৰখাত সহায় কৰিব পাৰে, যদিহে আপুনি সেইবোৰ সঠিকভাৱে ব্যৱহাৰ কৰিব জানে। গ্ৰীষ্মকালত মুখৰ জিলিকনি প্ৰায়ে ম্লান হৈ যায় যদিও কিছুমান ঘৰুৱা উপায়েৰে মুখখন পুনৰ সুন্দৰ কৰি তুলিব পাৰি। এই লেখাটোত আমি আপোনালোকক এনে এটা ঘৰুৱা ঔষধৰ বিষয়ে কৈছো যিয়ে আপোনাৰ ছালখনক কোনো ধৰণৰ মিশ্ৰণ নকৰাকৈ চিকচিকিয়া আৰু উজ্জ্বল কৰি তুলিব পাৰে। এই পদ্ধতিটো আন কোনো নহয়, আপোনাৰ ফ্ৰীজত ৰখা বৰফ ব্যৱহাৰ কৰি আপুনি আপোনাৰ মুখখন জিলিকাই তুলিব পাৰে।

মুখত বৰফ ঘঁহিলে উপকাৰিতা

১-মুখখন পৰিষ্কাৰ

যদি আপুনি বাহিৰৰ পৰা আহিছে আৰু অনুভৱ কৰিছে যে আপোনাৰ মুখখন আগৰ তুলনাত অলপ বেয়া দেখা গৈছে, তেন্তে ফ্ৰীজত ৰখা বৰফ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। মাত্ৰ বৰফৰ টুকুৰা এটা লৈ মুখত লাহে লাহে ঘঁহি দিব লাগিব। ১০-১৫ মিনিট এনে কৰিলে আপোনাৰ মুখখন আগৰ তুলনাত স্পষ্ট আৰু উজ্জ্বল হৈ উঠিব।

২-পিম্পল মৃদু হয়

যদি আপুনি মুখত পিম্পলছ, দাগ, দাগ আৰু পিম্পলছৰ বাবে অসুবিধা পাইছে, তেন্তে আপুনি এই ঘৰুৱা উপায় গ্ৰহণ কৰিব পাৰে। হয়, নিয়মিতভাৱে মুখত বৰফ লগালে মুখখন পৰিষ্কাৰ হোৱাই নহয়, ছালৰ লগত জড়িত এই সমস্যাবোৰৰ পৰাও সকাহ পোৱা যায়।

৩- মুখখন শীতলতা পায়

মুখত বৰফ লগালে ছালৰ সমস্যা কমোৱাত সহায় কৰাই নহয়, আপোনাৰ মুখখনকো শীতলতা প্ৰদান কৰে। হয়, যদি আপুনি অনুভৱ কৰে যে আপোনাৰ মুখখন সাধাৰণতকৈ উষ্ণ, তেন্তে আপুনি মুখত বৰফ লগাই শীতলতা লাভ কৰিব পাৰে, যিয়ে আপোনাৰ মুখখন ঠাণ্ডা কৰাত সহায় কৰিব।

৪-চকু ফুলা ভাল হয়

বেছি সময় লেপটপত কাম কৰিলে বা বেছি সময় সজাগ হৈ থাকিলে প্ৰায়ে চকুৰ তলত ফুলি উঠে। যদিও চকুৰ তলৰ ফুলা কমোৱাৰ বহু উপায় আছে, কিন্তু চকুৰ তলত বৰফ লগালে এই সমস্যা সোনকালে নিৰাময় কৰাত সহায় কৰে। গতিকে এই সমস্যাত বৰফ আপোনাৰ বাবে যথেষ্ট উপযোগী হ’ব পাৰে।

৫-ৰক্ত সঞ্চালন ঠিকে কৰে

মুখত বৰফ লগালে ছিদ্ৰবোৰ খোলাত সহায় কৰাই নহয়, মুখৰ ৰক্ত সঞ্চালনও উন্নত হয়। যদি আপোনাৰ মুখৰ তেজৰ চলাচল ভাল হয় তেন্তে আপোনাৰ মুখত উপস্থিত থকা প্ৰাকৃতিক জিলিকনিও থাকিব। এই পদ্ধতিয়ে আপোনাৰ মুখখন জিলিকি থকা আৰু পৰিষ্কাৰ কৰাত সহায় কৰে।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment