১০ বছৰ সম্পুৰ্ন হোৱাৰ আগতে সন্তানক শিকাব লাগে এইবোৰ কথা।গোটেই জীৱন আহিব কামত।

আজিৰ সময়ত সন্তানক উপযুক্ত লালন-পালন দিয়াটো পিতৃ-মাতৃৰ বাবে এক প্ৰত্যাহ্বান হৈ পৰিছে। নিউক্লিয়াৰ পৰিয়ালত বেছিভাগ পিতৃ-মাতৃয়েই প্ৰায়ে ব্যস্ত থাকে। যাৰ বাবে শিশুৱে বেছিভাগ সময় মোবাইল আৰু লেপটপত কটায়। ইয়াৰ বাবে শিশুৱে প্ৰায়ে বয়সৰ আগতেই বহুতো ভুল কথা শিকে, যিটো তেওঁলোকৰ বিকাশৰ বাবে ভাল নহয়। এনে পৰিস্থিতিত পিতৃ-মাতৃয়ে ল’ৰা-ছোৱালীক ১০ বছৰ বয়সলৈকে কিছু কথা শিকাব লাগিব।

এইবোৰ কথা শিশুক শিকাই দিলে তেওঁলোকৰ বিকাশত সহায়ক হ’ব আৰু তেওঁলোকেও শুদ্ধ তথ্য লাভ কৰিব। এইবোৰ কথা ল’ৰা-ছোৱালীক শিকাওঁতে মনত ৰাখিব যে প্ৰথমে ল’ৰা-ছোৱালীক মৰমেৰে আদৰ কৰক। এনে কৰিলে আপোনাৰ ওপৰত তেওঁলোকৰ আস্থা বাঢ়িব আৰু আপুনি কোৱা কথাবোৰো তেওঁলোকে কাৰ্যকৰী কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিব। এইবোৰ কথাই শিশুক এজন উন্নত মানুহ হিচাপে গঢ়ি তোলাত সহায় কৰিব। ১০ বছৰ বয়সলৈকে শিশুক কি কি কথা ক’ব লাগে জানো আহক।

শিশুক শৰীৰৰ লগত চিনাকি কৰাই দিয়া

১০ বছৰীয়া শিশুক শৰীৰৰ বিষয়ে সঠিক তথ্য দিবলৈ আৰম্ভ কৰক। এই বয়স সঠিক। যেতিয়া শিশুটিক এই বিষয়ে তথ্য দিব পৰা যাব। তেওঁলোকক ভাল স্পৰ্শ আৰু বেয়া স্পৰ্শৰ বিষয়ে সঠিক তথ্য দিয়ক। লগতে এই বয়সত শিশুসকলক ব্যক্তিগত পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতাৰ বিষয়েও কওক।

ভাল নোপোৱা কাম কৰিবলৈ নিদিব

আজিৰ ছ’চিয়েল মিডিয়াৰ যুগত শিশুৱে প্ৰায়ে এনেকুৱা কাম কৰে যিবোৰ তেওঁলোকে ভাল নাপায়। এনে পৰিস্থিতিত ল’ৰা-ছোৱালীক নিশ্চিতভাৱে ক’ব যে তেওঁলোকে কেতিয়াও কোনো কাম কৰিব নালাগে যিটো তেওঁলোকে ভাল নাপায়। যদি শিশুৱে এনে কৰে তেন্তে তেওঁৰ বিকাশত প্ৰভাৱ পৰে।

গ্ৰেডৰ কথা চিন্তা নকৰিব

বহু সময়ত ল’ৰা-ছোৱালীয়ে এই বয়সত উপনীত হ’লে পিতৃ-মাতৃয়ে নিজৰ সন্তানৰ গ্ৰেডক গুৰুত্ব দিবলৈ আৰম্ভ কৰে। যাৰ বাবে বহু সময়ত শিশুৱে মানসিক চাপত জীয়াই থাকিবলৈ আৰম্ভ কৰে। এনে পৰিস্থিতিত ল’ৰা-ছোৱালীক ১০ বছৰ বয়সলৈকে ল’ৰা-ছোৱালীক বুজাব লাগে যে গ্ৰেডৰ লগতে জ্ঞানৰ প্ৰতিও গুৰুত্ব দিব লাগে।

সকলোকে সন্মান কৰিবলৈ শিকাওক

আজিৰ সময়ত শিশুসকলেও পৰিয়ালৰ সদস্যৰ সৈতে ছ’চিয়েল মিডিয়াত সময় কটায়। এনে পৰিস্থিতিত বহু সময়ত ল’ৰা-ছোৱালীয়ে নিজৰ বয়োজ্যেষ্ঠৰ প্ৰতি কম সন্মান দেখুৱায়। এনে পৰিস্থিতিত এই সময়লৈকে ল’ৰা-ছোৱালীক বয়োজ্যেষ্ঠক সন্মান কৰিবলৈ শিকাওক। এনে কৰিলে তেওঁৰ বিকাশত সহায়ক হ’ব আৰু তেওঁ এজন ভাল মানুহও হ’ব।

ব্যক্তিগত পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতাৰ বিষয়ে কওক

১০ বছৰ বয়সলৈকে শিশুসকলক ব্যক্তিগত পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতাৰ বিষয়ে নিশ্চয়কৈ জনাব। লগতে শিশুসকলক হাত ধোৱা আৰু শৰীৰ পৰিষ্কাৰ কৰি ৰখাৰ বিষয়েও অৱগত কৰক। শৰীৰত ঘটি থকা পৰিৱৰ্তনৰ বিষয়ে শিশুসকলক নিশ্চয়কৈ জনাব।

ল’ৰা-ছোৱালীক ভাল সংগীৰ বিষয়ে শিকাওক

১০ বছৰ বয়সত ল’ৰা-ছোৱালীয়েও বন্ধুত্ব গঢ়িবলৈ আৰম্ভ কৰে। এনে পৰিস্থিতিত ল’ৰা-ছোৱালীক সঠিক বা ভুল সংগীৰ কথা ক’বলৈ চেষ্টা কৰক। এনে কৰিলে ল’ৰা-ছোৱালীক ভাল মানুহ হ’বলৈ সহায় কৰিব। বহু সময়ত শিশুৱে ভুল সংগীৰ পৰা এই বয়সত ভুল অভ্যাস শিকে।

ল’ৰা-ছোৱালীক মৰমেৰে বুজাই দিব লাগে

১০ বছৰ বয়সলৈকে শিশু বৰ ডাঙৰ নহয় যদিও বেছি সৰুও নহয়। এনে পৰিস্থিতিত এই সময়ত শিশুসকলক যিকোনো কথা মৰমেৰে বুজাব লাগে আৰু খঙত নহয়। যদি শিশুৱে কথাটো বুজি পোৱা নাই, তেন্তে শিশুটিক এটা উদাহৰণ দিবলৈ চেষ্টা কৰক।

ঘৰৰ পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতাৰ বিষয়ে কওকচোন

বহু শিশুৱে যিকোনো বস্তু খোৱাৰ পিছত ৰেপাৰটো ইফালে সিফালে পেলাই দিয়াৰ অভ্যাস আছে, যিটো এটা বেয়া অভ্যাস। এনে পৰিস্থিতিত এই বয়সত শিশুক তেওঁলোকৰ শৰীৰৰ পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতাৰ লগতে চৌপাশৰ পৰিচৰ্য্যাৰ বিষয়েও কওক। শিশুসকলক তেওঁলোকৰ চৌপাশ পৰিষ্কাৰ কৰি ৰখাৰ গুৰুত্বৰ বিষয়ে শিকাওক।

টকা অপচয় কৰা বন্ধ কৰক

১০ বছৰ বয়সলৈকে শিশুসকলক নিশ্চয়কৈ জনাব যে তেওঁলোকে ধন অপচয় কৰিব নালাগে। একেবাৰে প্ৰয়োজন হ’লেহে কিবা এটা কিনিব। লগতে ল’ৰা-ছোৱালীক টকা সঞ্চয় কৰাৰ কথাও কওক।

শিশুৰ বন্ধু হোৱা

আজিৰ সময়ত শিশুৱে বহু ঠাইৰ পৰা ভুল তথ্য লাভ কৰিব পাৰে। এনে পৰিস্থিতিত যদি পিতৃ-মাতৃয়ে নিজৰ বন্ধু হৈয়ে থাকে, তেতিয়া তেওঁলোকে পিতৃ-মাতৃক এই বিষয়ে ক’ব পাৰিব আৰু পিতৃ-মাতৃয়ে ল’ৰা-ছোৱালীক সঠিক পৰামৰ্শ দিব।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment