আপোনাৰ সন্তানে আন শিশুক খঙত মাৰ পিট কৰে নেকি ?এনে দৰে দূৰ কৰক এই বেয়া অভ্যাস।

আজিৰ সময়ত বেছিভাগ শিশুৱেই স্বভাৱতে বৰ খঙাল। খং উঠিলেই নহয়, খঙাল হৈ আনক মাৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। এজন অভিভাৱক হিচাপে আপোনাৰ সন্তানে এই কাম কৰা দেখি ভাল নাপাবও পাৰে। বেছিভাগ পৰিস্থিতিত পিতৃ-মাতৃয়ে বৰ লাজ অনুভৱ কৰে। আনকি শিশুটিৰ ওপৰত খং উঠিবলৈ আৰম্ভ কৰে। বহু সময়ত সন্তানৰ এই স্বভাৱৰ বাবে পিতৃ-মাতৃৰ লালন-পালনকো দায়ী কৰা হয়। নিশ্চয় এই পৰিস্থিতিয়ে কোনো অভিভাৱকক সন্তুষ্ট নকৰে। কিন্তু ইয়াৰ বাবে শিশুটিক গালি দিয়া বা মাৰপিট কৰাটো সমাধান নহয়। বৰঞ্চ আপোনাৰ সন্তানক বাধা দিবলৈ কিছুমান সহজ ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰিব লাগিব। গতিকে আজি এই লেখাটোত আমি আপোনালোকক এনে কিছুমান ব্যৱস্থাৰ বিষয়ে কৈছো-

আৰ্হিটো বুজি লওক

শিশুটিক ৰখাবলৈ প্ৰথমে তেওঁৰ আঘাতৰ ধৰণ চিনি পোৱাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। আচলতে আপোনাৰ সন্তানে কেতিয়া আৰু কিয় আঘাত কৰিছে সেই কথাত মনোযোগ দিলে আপুনি ইয়াক বন্ধ কৰি চম্ভালিব পৰা উপায় বিচাৰি উলিয়াব পাৰে। সাধাৰণতে সৰু ল’ৰা-ছোৱালীয়ে চিঞৰি উঠে কাৰণ তেওঁলোকৰ মনত বহুতো আৱেগ থাকে যিবোৰ তেওঁলোকে এতিয়াও প্ৰকাশ কৰিব নোৱাৰে বা বুজিবও নোৱাৰে। যাৰ বাবে তেওঁৰ খং উঠিবলৈ বা আঘাত কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে।

সমস্যাটো জানি লওক

লগতে বিবেচনা কৰক যে তেওঁলোকৰ জীৱনত কিবা এটা চলি আছে নেকি যিয়ে তেওঁলোকক অশান্তি দিছে। আচলতে বহু সময়ত ল’ৰা-ছোৱালীয়ে নকয় ,কিন্তু ঘৰৰ ভিতৰত আৰু আশে-পাশে বহু কথাই তেওঁলোকক অসুবিধা দিব পাৰে। উদাহৰণস্বৰূপে, ঘৰত নতুন কেঁচুৱা অহা বা পিতৃ-মাতৃৰ মাজত কাজিয়া আদি এনে কিছুমান পৰিস্থিতি যিবোৰ শিশুৱে সলনি কৰিব নোৱাৰে, কিন্তু ইয়াৰ বাবে তেওঁলোকে অতিশয় বিৰক্ত অনুভৱ কৰে। এনে পৰিস্থিতিত শিশুৱে নিজৰ খং উঠিবলৈ আৰম্ভ কৰে আৰু আনক আঘাত কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে।

নিজৰ বস্তুবোৰৰ প্ৰতি সুৰক্ষামূলক হোৱা

যদিও শিশুসকলক সদায় আনৰ লগত কথাবোৰ শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হয়, তথাপিও বহু কথাৰ প্ৰতি শিশুসকল অতি সংবেদনশীল। ভাই-ভনী বা বন্ধু-বান্ধৱী হ’লেও তেওঁলোকে এনেবোৰ কথা কাৰো লগত শ্বেয়াৰ কৰিব নিবিচাৰে। এনে পৰিস্থিতিত তেওঁলোকে চিঞৰ-বাখৰ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। কেতিয়াবা নিজৰ বস্তুবোৰৰ প্ৰতি অত্যধিক সুৰক্ষামূলক হৈ সন্মুখৰ মানুহজনক মাৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। এনে পৰিস্থিতিত শিশুৰ আচৰণত ক্ৰমান্বয়ে পৰিৱৰ্তন আনিব লাগে। হঠাতে তেওঁৰ পৰা পৰিৱৰ্তনৰ আশা নকৰিব। ইয়াৰ বাহিৰেও সৰুৰে পৰা সন্তানৰ মাজত ভাগ-বতৰা কৰাৰ অভ্যাস গঢ়ি তুলিবলৈ চেষ্টা কৰক। সৰুৰে পৰা এই অভ্যাস নথকা ল’ৰা-ছোৱালীয়ে নিজৰ স্বভাৱৰ বাবে আনক বহুত মাৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে।

অনুভূতি প্ৰকাশ কৰিবলৈ শিকাওক

প্ৰায়ে শিশুৱে আনক আঘাত কৰে কাৰণ তেওঁলোকে নিজৰ অনুভৱ কেনেকৈ প্ৰকাশ কৰিব নাজানে। এনে পৰিস্থিতিত কোনো কথাত বিচলিত বা দুখ পালে আনক মাৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। সেয়ে তেওঁলোকক নিজৰ অনুভৱবোৰ মৰমেৰে প্ৰকাশ কৰিবলৈ শিকাওক। তেওঁলোকক জনাওক যে কোনো কথাত বিচলিত হ’লে আনক আঘাত কৰাটো উচিত নহয়। বৰঞ্চ তেওঁলোকে আপোনাৰ লগত কথা পাতিব পাৰে বা সেই সময়ছোৱাত তেওঁলোকে কিছুমান কাম কৰিব পাৰে যিবোৰ তেওঁলোকে বহুত ভাল পায়। ইয়াৰ ফলত তেওঁলোক শান্ত হ’ব।

অতিমাত্ৰা প্ৰতিক্ৰিয়া নকৰিব

সন্তানে যদি আঘাত কৰে তেন্তে সন্তানক অনুশাসন দিয়াটো পিতৃ-মাতৃৰ দায়িত্ব। কিন্তু ইয়াৰ বাবে অতিমাত্ৰা প্ৰতিক্ৰিয়া প্ৰকাশ কৰাটো ভাল বুলি গণ্য কৰা নহয়। এনে কৰিলে শিশুৱে বাৰে বাৰে আনক আঘাত কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। গতিকে তেওঁৰ ভুল বুজিবলৈ দীঘলীয়া বক্তৃতা নিদিব বা গোটেই দিনটো ঘটনাৰ কথা নকব। কাৰণ শিশুটি সৰু আৰু আপোনাৰ দীঘলীয়া বক্তৃতাটো ভালদৰে বুজিব নোৱাৰিব। হয়তো তেওঁ অনুভৱ কৰে যে এই কাম কৰি তেওঁ পিতৃ-মাতৃৰ দৃষ্টি আকৰ্ষণ কৰিব পাৰে। সেয়ে আপোনাৰ মনোযোগ আকৰ্ষণ কৰিবলৈ তেওঁ আনকো আঘাত কৰিব পাৰে।

এনেদৰে তেওঁলোকক শান্ত কৰা

যেতিয়া শিশুৱে আনক আঘাত কৰে তেতিয়া ইয়াৰ অৰ্থ হ’ল তেওঁ যথেষ্ট বিচলিত হয় আৰু সেয়েহে তেওঁক ৰখাৰ আটাইতকৈ সহজ উপায় হ’ল তেওঁক শান্ত কৰিবলৈ চেষ্টা কৰা। ইয়াৰ বাবে আপুনি তেওঁলোকক মৰমেৰে আকোৱালি লয়। যেতিয়া আপুনি এই কাম কৰে তেতিয়া শিশুৱে যথেষ্ট আৱেগিকভাৱে শান্ত অনুভৱ কৰে। ইয়াৰ ফলত তেওঁ আনক আঘাত কৰা বন্ধ কৰি দিয়ে। কিছুমান অভিভাৱকে এই অৱস্থাত শিশুটিক বকাবকি বা মাৰপিট কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। এনে পৰিস্থিতিত শিশুসকল সেই সময়ত নিমাত হৈ পৰে, কিন্তু তেওঁলোকৰ মনত থকা নেতিবাচকতা আৰু বাঢ়িবলৈ আৰম্ভ কৰে। যাৰ বাবে তেওঁলোক পিছলৈ অধিক আক্ৰমণাত্মক হৈ পৰে আৰু তেওঁলোকৰ আনক মৰাৰ প্ৰৱণতা বহুগুণে বৃদ্ধি পায়।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment