বেছি বয়সত মা হবলৈ ওলাইছে যদি মনত ৰাখিব এই ৫ টা কথা।সাধাৰন বুলি আওঁকান নকৰিব ।

আজিকালি ছোৱালীয়ে নিজৰ কেৰিয়াৰক অগ্ৰাধিকাৰ দিয়ে আৰু ভালদৰে থিতাপি লোৱাৰ পিছতহে মাতৃ হোৱাৰ সিদ্ধান্ত লয়। এনে পৰিস্থিতিত গৰ্ভধাৰণৰ পলমকৈ হোৱাটো এটা স্বাভাৱিক কথা হৈ পৰিছে যদিও বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে গৰ্ভধাৰণৰ পলমকৈ অৰ্থাৎ ৩৫ বছৰৰ পিছত বা তাৰ পিছত গৰ্ভধাৰণ হ’লে কেতিয়াবা বিভিন্ন ধৰণৰ জটিলতা আহিব পাৰে, সেয়েহে এই সময়ত নিজৰ অধিক যত্ন লোৱাটো প্ৰয়োজন। যদি আপুনিও ডাঙৰ বয়সত মাতৃ হ’বলৈ গৈ আছে, তেন্তে নিজৰ আৰু গৰ্ভস্থ সন্তানৰ সুৰক্ষাৰ বাবে এইবোৰ কথা মনত ৰাখিব –

স্বাস্থ্য পৰীক্ষা কৰিব

বয়স বৃদ্ধিৰ লগে লগে শৰীৰত বহু ধৰণৰ ৰোগৰ সম্ভাৱনা বাঢ়ি যায়, তাৰ ভিতৰত থাইৰয়ড, ৰক্তচাপ আৰু ডায়েবেটিছ প্ৰধান, সেয়েহে, গৰ্ভৱতী হ’লে এই সকলোবোৰ পৰীক্ষা সম্পন্ন কৰিব লাগিব।যদি আপুনি গৰ্ভাৱস্থাৰ আগতে কিছুমান ঔষধ খাই আছে , তাৰ পিছত এই বিষয়ে পঢ়ক।আপোনাৰ ডাক্তৰক মুকলিকৈ কওক যাতে তাই আপোনাক এই ঔষধবোৰ গ্ৰহণ কৰি থাকিব নে বন্ধ কৰিব লাগে সেই বিষয়ে পৰামৰ্শ দিব পাৰে। গৰ্ভাৱস্থাত বহু ধৰণৰ ঔষধ ক্ষতিকাৰক।

খাদ্যৰ যত্ন লওক

এই সময়ত আপুনি আপোনাৰ খাদ্যাভ্যাসৰ বিশেষ যত্ন লব লাগিব।যিকোনো ধৰণৰ অসাৱধানতাই ক্ষতিকাৰক হব পাৰে।সুস্থ গৰ্ভাৱস্থাৰ বাবে সঠিক খাদ্যাভ্যাস প্ৰয়োজনীয়। আপোনাৰ শৰীৰত যিকোনো পুষ্টিকৰ উপাদানৰ অভাৱ হ’লে ভৱিষ্যতে ডাঙৰ সমস্যাৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে। যদি আপুনি ৩৫ বছৰ বয়সৰ পিছত গৰ্ভধাৰণ কৰিছে, তেন্তে আপুনি তৎক্ষণাত সকলো প্ৰয়োজনীয় পুষ্টিকৰ উপাদান আপোনাৰ খাদ্য তালিকাত অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব লাগিব। শিশুৰ পৰিকল্পনা কৰাৰ তিনিমাহ আগতে কেলচিয়াম, ফলিক এচিড, ভিটামিন বি-৬, ভিটামিন বি ১২, ভিটামিন ডি ৩ আৰু এন্টিঅক্সিডেন্টযুক্ত খাদ্য খাব লাগে।

ওজন নিয়ন্ত্ৰণত ৰাখিব লাগে

বয়সৰ লগে লগে ওজন বৃদ্ধি হোৱাটো স্বাভাৱিক, কিন্তু গৰ্ভাৱস্থাত যত্ন লওক যাতে আপোনাৰ ওজন বেছি বৃদ্ধি নহয় কাৰণ ইয়াৰ ফলত উচ্চ ৰক্তচাপ, ডায়েবেটিছ আদি সমস্যাৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে। ইয়াৰ বাবেই অকালতে প্ৰসৱৰ আশংকা বৃদ্ধি পায়, গতিকে আপোনাৰ ওজন নিয়ন্ত্ৰণত ৰাখক। ইয়াৰ বাবে প্ৰতিদিনে কিছু সময় খোজ কাঢ়িব লাগে আৰু কম প্ৰভাৱৰ ব্যায়াম কৰিব লাগে যাৰ ফলত শৰীৰটো লঘু অনুভৱ হয়। যদি আপুনি আন কোনো ব্যায়াম কৰিব বিচাৰে তেন্তে নিশ্চিতভাৱে এবাৰ ডাক্তৰৰ পৰামৰ্শ লওক।

মানসিক চাপৰ পৰা আঁতৰি থাকক

গৰ্ভাৱস্থাৰ পলমকৈ সিদ্ধান্ত লোৱা বেছিভাগ মহিলাই কাম কৰি আছে। ঘৰ আৰু অফিচ দুয়োটাৰে দায়িত্ব চম্ভালিব পৰাৰ বাবে শ্ৰমিক মহিলাৰ মানসিক চাপ হোৱাটো স্বাভাৱিক, কিন্তু মনত ৰাখিব যে এই সময়ত মানসিক চাপ আপোনাৰ বাবে অতি বিপজ্জনক বুলি প্ৰমাণিত হ’ব পাৰে, সেয়েহে ইয়াৰ পৰা দূৰত্ব বজাই ৰখাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। ইয়াৰ বাবে উপযুক্ত জিৰণি লওক।

চাহ, কফি আৰু মদৰ পৰা আঁতৰি থাকক

যদি আপুনি দিনটোত কেইবাবাৰো কফি বা চাহ খায়, তেন্তে বন্ধ কৰক। এইবোৰত কেফেইন থাকে যি অতিৰিক্তভাৱে সেৱন কৰিলে শৰীৰৰ ক্ষতি হয়। অত্যধিক কেফেইন সেৱনৰ ফলত গৰ্ভপাত হোৱাৰ আশংকা থাকে। ইয়াৰ উপৰিও এই সময়ত মদ্যপান কৰাটোও ক্ষতিকাৰক বুলি প্ৰমাণিত হ’ব পাৰে।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment