টোপনীৰ সময়ত দেখা দিয়া এই বোৰ লক্ষণ হব পাৰে হাৰ্টৰ সমস্যাৰ ইংগিত।সাধাৰন বুলি আওঁকান নকৰিব!

আজিকালি হৃদৰোগৰ ক্ষেত্ৰত দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি পাইছে আৰু বেয়া জীৱনশৈলী আৰু বেয়া খাদ্যাভ্যাসেও ইয়াৰ বৃদ্ধি পোৱা আশংকাৰ আঁৰৰ কাৰণ হ’ব পাৰে। কিন্তু এই ৰোগৰ আশংকা কেৱল দুৰ্বল জীৱনশৈলী বা খাদ্যাভ্যাসৰ বাবেই বৃদ্ধি হোৱাটো প্ৰয়োজনীয় নহয়। কাৰণ এই সকলোবোৰ কথা সঁচা হোৱাৰ পিছতো মানুহৰ মাজত হাৰ্ট এটেক বা হৃদৰোগৰ ক্ষেত্ৰত দেখা পোৱা যায়। এনে পৰিস্থিতিত কেতিয়াবা হৃদৰোগৰ আশংকা হ্ৰাস কৰাটো কঠিন হৈ পৰে। কিন্তু সময়মতে ইয়াৰ লক্ষণসমূহ চিনাক্ত কৰিলে ইয়াৰ বিপদ নিয়ন্ত্ৰণত সহায়ক হ’ব পাৰে। কিন্তু ইয়াৰ কিছুমান লক্ষণ এনে সময়তো দেখা যায় যেতিয়া ইয়াক চিনাক্ত কৰাটো কঠিন হ’ব পাৰে, যেনে ৰাতি। কিন্তু আমি এই লক্ষণসমূহৰ বিষয়ে আপোনাক জনাই সেইবোৰ চিনাক্ত কৰাত সহায় কৰিব পাৰো। ৰাতি শুই থকাৰ সময়ত হৃদৰোগৰ লগত জড়িত কোনবোৰ লক্ষণ দেখা পোৱা যায় জানো আহক।

সঘনাই সাৰ পোৱা

টোপনিৰ লগত জড়িত কিছুমান লক্ষণ দেখা যায়, যিবোৰে হৃদযন্ত্ৰৰ লগত জড়িত কিছুমান ৰোগৰ ইংগিত দিব পাৰে। বিশেষকৈ যিসকল লোকৰ ইতিমধ্যে কোনো ধৰণৰ হৃদযন্ত্ৰৰ লগত জড়িত ৰোগ আছে, তেতিয়া তেওঁলোকে টোপনিৰ লগত জড়িত এই লক্ষণবোৰক আওকাণ কৰা উচিত নহয়। ৰাতি বাৰে বাৰে সাৰ পোৱা বা অতি দেৰিকৈ টোপনি অহাটো কেতিয়াবা হৃদৰোগৰ লক্ষণ হ’ব পাৰে।

হৃদস্পন্দনত পৰিৱৰ্তন

যেতিয়াই হৃদযন্ত্ৰৰ লগত জড়িত কোনো ৰোগ হয় বা আন কোনো কাৰণত হৃদযন্ত্ৰ আক্ৰান্ত হয় তেতিয়াই ইয়াৰ স্পন্দন প্ৰক্ৰিয়াও প্ৰভাৱিত হ’ব পাৰে। যদি আপুনি অনুভৱ কৰে যে শুই থকাৰ সময়ত আপোনাৰ হৃদস্পন্দনত প্ৰভাৱ পৰিছে, তেন্তে আপুনি ইয়াক আওকাণ নকৰিব আৰু একেলগে চিকিৎসকৰ সৈতে যোগাযোগ কৰিব নালাগে।

ৰাতি হৃদস্পন্দন

স্নায়বিক সমস্যাটো হৃদযন্ত্ৰৰ লগত জড়িত হ’ব পাৰে, যাক ইংৰাজীত হৃদস্পন্দন বুলি কোৱা হয়। সাধাৰণ ভাষাত ইয়াক হৃদযন্ত্ৰৰ স্নায়বিকতা বা হৃদয়ৰ স্নায়বিকতা বুলিও ক’ব পাৰি। যিসকল লোকে হৃদযন্ত্ৰৰ লগত জড়িত সমস্যাত ভুগি আছে তেওঁলোকৰ টোপনিৰ সময়ত নাৰ্ভাছনেছৰ দৰে সমস্যা হ’ব পাৰে।

ৰাতি অত্যধিক ঘাম ওলোৱা

ৰাতি অত্যধিক ঘাম ওলোৱাটোও হৃদযন্ত্ৰৰ সমস্যাৰ লক্ষণ হ’ব পাৰে আৰু সেয়েহে ইয়াৰ লক্ষণসমূহক আওকাণ কৰা উচিত নহয়। হৃদযন্ত্ৰৰ সমস্যাৰ বাবে ৰাতি ঘাম ওলোৱাৰ লক্ষণ সাধাৰণতে কেৱল ৰাতিহে দেখা যায়। যিসকল লোকৰ ইতিমধ্যে হৃদযন্ত্ৰৰ কোনো সমস্যা আছে তেওঁলোকে ইয়াৰ লক্ষণসমূহ আওকাণ কৰিব নালাগে।

ৰাতি উশাহ লোৱাত অসুবিধা হোৱা

কিন্তু টোপনিৰ সময়ত উশাহ-নিশাহ লোৱাত অসুবিধা হোৱাটো স্লিপ এপনিয়াৰ দৰে ৰোগৰ লক্ষণ হ’ব পাৰে। কিন্তু স্লিপ এপনিয়া এনে এক ৰোগ যিটো হৃদৰোগৰ সৈতেও জড়িত হ’ব পাৰে। হৃদৰোগ আৰু স্লিপ এপনিয়া দুয়োটা মাৰাত্মক ৰোগ আৰু ইয়াৰ লক্ষণ দেখা দিলে অতি সোনকালে চিকিৎসকৰ লগত যোগাযোগ কৰিব লাগে।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment