শিশুৰ পঢ়াৰ অভ্যাস গঢ়ি তুলিবলৈ কৰক এই ৬ গুৰুত্বপুর্ণ কাম।জানক এই বিশেষ টিপছ।

ল’ৰা-ছোৱালীবোৰ উকা কাগজৰ দৰে, য’ত যিকোনো কথা লিখিব পাৰি। মাক-দেউতাক আৰু শিক্ষক-শিক্ষয়িত্ৰীৰ হাতেৰে সজাই তোলা এখন কিতাপৰ দৰে। এইসকল সন্তানৰ ভৱিষ্যতৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে পিতৃ-মাতৃ আৰু দেশৰ ভৱিষ্যত। যি ছাঁচত ৰখা হয় শিশুৱে সহজেই খাপ খাই পৰে। খেলা-ধূলা, জপিয়াই, দুষ্টামি কৰা, টিভি চোৱা, এই সকলোবোৰ শিশুৰ সাধাৰণ অভ্যাস। শিশুৰ মনটো অতি কোমল আৰু তেওঁলোকে ক্ৰীড়াক অগ্ৰাধিকাৰ হিচাপে গণ্য কৰে। প্ৰায়ে ল’ৰা-ছোৱালীয়ে পঢ়া-শুনাৰ পৰা পলাই যায়, কেতিয়াবা ঘৰুৱা কাম সম্পূৰ্ণ কৰিবলৈ লাজ কৰে, কেতিয়াবা ক্লাছত কিবা এটা ৰিভাইজ কৰিবলৈ লাজ কৰে, পলাই যায়, পলাই যায়, পলাই যায়।

শিশুৰ সৈতে সময় কটাব লাগে

সৰু বা বুঢ়া সন্তান সকলোৱেই বিচাৰে মাক-দেউতাকৰ মৰম। প্ৰেম এনেকুৱা এটা ৰেচিপি যিয়ে প্ৰতিটো বেয়া অভ্যাসক এটা ভাল অভ্যাসলৈ ৰূপান্তৰিত কৰাৰ ক্ষমতা আছে। বিশেষকৈ সৰু ল’ৰা-ছোৱালীয়ে প্ৰেমৰ জৰিয়তেহে যিকোনো কথা বুজিব পাৰে। গতিকে আপোনাৰ বহুমূলীয়া সময়ৰ পৰা কিছুমান মুহূৰ্ত উলিয়াই লওক যিবোৰ কেৱল আপোনাৰ সন্তানৰ বাবে। সেই মুহূৰ্তবোৰত আপোনাৰ সন্তানে আপোনাক কি ক’ব বিচাৰে সেইটো জানিবলৈ চেষ্টা কৰক। তাৰ মনত কি চলি আছে? তেওঁৰ কি ভাল লাগে? কিহৰ বাবে তেওঁৰ খং উঠিছে? প্ৰতিদিনে কিছু সময় উলিয়াই ল’ৰা-ছোৱালীৰ কাম-কাজ উন্নত কৰিব পাৰে। একে সময়তে আপুনি তেওঁলোকক শিক্ষাৰ গুৰুত্বও বুজাব পাৰে।

ঘৰতো স্কুলৰ কামৰ অনুশীলন কৰক

ল’ৰা-ছোৱালীক কোনো বস্তুৰ বোজা দিব নালাগে, অলপ অলপকৈ পঢ়াৰ অভ্যাস গঢ়ি তুলিব লাগে আৰু লগতে ঘৰুৱা কাম সম্পূৰ্ণ কৰি ঘৰতে স্কুলত পঢ়োৱা কামৰ অভ্যাস কৰিব লাগে। প্ৰতিটো শিশুৰ কিছুমান গুণ চিনাক্ত কৰি প্ৰচাৰ কৰক।

শিশুৰ মন পঢ়ক

সকলো শিশু একে নহয়, কিছুমান অধিক বুদ্ধিমান আৰু কিছুমান পৈশাচিক আৰু খেলত পাকৈত। যিকোনো বস্তু শিকাৰ ধৰণ প্ৰতিটো শিশুৰ বাবে বেলেগ বেলেগ। গতিকে শিশুৱে নিজৰ মনটো পঢ়ি কিবা এটা শিকিব লাগে। আপোনাৰ শিশুটিক তেওঁৰ কামত সহায় কৰক আৰু আপোনাৰ প্ৰচেষ্টাৰ জৰিয়তে তেওঁক নতুন নতুন কথা শিকিবলৈ সুযোগ দিয়ক।

আপোনাৰ সন্তানৰ শিক্ষাৰ সময়সূচী বনাওক

সময়সূচী তৈয়াৰ কৰিলে শিশুৰ পঢ়াৰ অভ্যাস গঢ় লৈ উঠে। যদি শিশুটিয়ে পঢ়িবলৈ মন নাযায় তেন্তে তেওঁক লিখনীটো ডাঙৰকৈ পঢ়িবলৈ কওক। ইয়াৰ লগে লগে তেওঁ কি পঢ়ি আছে সেই বিষয়েও আপুনি সচেতন হ’ব আৰু তেওঁৰ শব্দভাণ্ডাৰো চোকা হৈ পৰিব। দিনটোত মাত্ৰ এঘণ্টাৰ বাবে হ’লেও সন্তানৰ মনত এটা ঠাইত বহি পঢ়া-শুনাৰ অভ্যাস গঢ়ি তোলক। লাহে লাহে যেতিয়া তেওঁ পঢ়া-শুনাৰ প্ৰতি আগ্ৰহ অনুভৱ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে, তেতিয়া পঢ়াৰ ঘন্টা বৃদ্ধি কৰক।

সন্তানে প্ৰতিদিনে কি শিকিছে খবৰ ৰাখক

স্কুলেই হওক, ঘৰতেই হওক বা পাৰ্কত খেলিবলৈ যাওক, আপোনাৰ সন্তানে দিনটোৰ ভিতৰতে বহু নতুন কথা শিকে। চৌপাশৰ পৰিবেশৰ পৰা তেওঁ বহু ভাল বেয়া অভ্যাস শিকে, গতিকে তেওঁৰ লগত কথা পাতি থাকিব আৰু দিনটোৰ কামৰ কথা সুধি থাকিব।

ক্ৰীড়াৰ জৰিয়তে শিক্ষা লাভ কৰা

ল’ৰা-ছোৱালীৰ লগত খেলি থাকোঁতে কিছুমান নতুন কথা কওক যিবোৰ তেওঁলোকৰ পঢ়া-শুনাৰ লগত জড়িত। ইয়াৰ বাবেই নতুন বস্তুৰ জ্ঞান আহৰণৰ সমান্তৰালকৈ তেওঁৰ পঢ়া-শুনাৰ অভ্যাসও গঢ় লৈ উঠে। শিশুক নতুন কাহিনী কৈ পঢ়াত সহায় কৰক।

শিশুৰ সময়সূচী সদায় ব্যস্ত নাৰাখিব

আমি প্ৰায়ে দেখিবলৈ পাওঁ যে পিতৃ-মাতৃয়ে নিজৰ সন্তানক পঢ়া-শুনাৰ বাহিৰে আন আন কামত ব্যস্ত কৰি ৰাখে, যাৰ বাবে তেওঁলোকে নিজৰ বাবে সময় নাপায় আৰু লাহে লাহে সকলোৰে প্ৰতি আগ্ৰহ কমিবলৈ আৰম্ভ কৰে। শিশুসকলক সদায় ব্যস্ত কৰি ৰাখিলে তেওঁলোকৰ প্ৰতিভা কমি যায়। ইয়াৰ উপৰিও ইহঁতৰ কাৰ্য্যক্ষমতাতো বিৰূপ প্ৰভাৱ পৰে। শিশুৱে নিজৰ পছন্দৰ খেল খেলাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। শিশুৱে খেলৰ জৰিয়তেহে অধ্যয়ন সম্পৰ্কীয় মানসিক চাপৰ পৰা উপশম পায়।

টিভি চোৱাৰ অভ্যাসৰ ওপৰত কাম কৰক

সাধাৰণতে শিশুৱে টিভি চাবলৈ বৰ ভাল পায়। ইয়াৰ লগতে তেওঁলোকেও নিজৰ প্ৰিয় কাৰ্টুন চৰিত্ৰৰ দৰে আচৰণ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। শিশুৱে বেছিকৈ টিভি চোৱা উচিত নহয় কাৰণ ই তেওঁলোকৰ ব্যক্তিত্ব উন্নত কৰাৰ পৰিৱৰ্তে নষ্ট কৰে আৰু চকুৰ দৃষ্টিশক্তিতো প্ৰভাৱ পেলায়। আপুনি শিশুসকলক টিভিৰ সলনি কিতাপ, খেলনা আৰু বন্ধু-বান্ধৱীৰ সৈতে সময় কটাবলৈ পৰামৰ্শ দিব পাৰে। বন্ধু-বান্ধৱীৰ সৈতে সময় কটালে শিশুৰ মাজত প্ৰতিযোগিতাৰ অনুভূতি সৃষ্টি হয় আৰু পঢ়া-শুনা কৰিবলৈ প্ৰেৰণা যোগায়।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment