গুপ্তাংগ পৰিস্কাৰ সময়ত মহিলা সকলে নকৰিব এনে ভুল !সামান্য ভুলে মাতিব বিপদ!

প্ৰায়ে মনত এটা প্ৰশ্ন উত্থাপন হয় যে আমি শৰীৰ পৰিষ্কাৰ কৰিবলৈ চাবোন ব্যৱহাৰ কৰা ধৰণে, চুলিৰ যত্নৰ বাবে শ্বেম্পু-কণ্ডিচনাৰ ব্যৱহাৰ কৰা, আনকি হাত-ভৰি পৰিষ্কাৰ কৰাৰ বাবেও বহুতো ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰোঁ।তেন্তে যোনি বা গুপ্তাংগ কেনেকৈ সঠিকভাৱে ধুব লাগে সেই বিষয়ে আমি কিয় গুৰুত্ব নিদিওঁ? ইয়াত প্ৰথমে আপোনাৰ বাবে এইটো জনাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ যে যিকোনো ধৰণৰ সুগন্ধি বা ৰঙীন চাবোন, তৰল বা আন যিকোনো সামগ্ৰীৰে যোনি পৰিষ্কাৰ কৰাটো ক্ষতিকাৰক বুলি প্ৰমাণিত হ’ব পাৰে। শৰীৰৰ এই নিৰ্দিষ্ট অংশই স্বাভাৱিকভাৱে নিজকে পৰিষ্কাৰ কৰে। যোনি পৰিষ্কাৰ কৰি ৰাখিবলৈ কিছুমান পদ্ধতি গ্ৰহণ কৰিব পাৰি।

প্ৰথমে আপোনাৰ যোনিৰ গঠন বুজিব

চাফ-চিকুণ কৰাৰ আগতে যোনিৰ গঠন আমাৰ বাবে জনাটো জৰুৰী। আমাৰ যোনি শৰীৰৰ ভিতৰত ডুব গৈছে। ই এটা খালৰ পৰা আৰম্ভ হয়, যিটো খাল জৰায়ুৰ মুখৰ ফালে যায়। ই জৰায়ুৰ প্ৰৱেশদ্বাৰ হিচাপে কাম কৰে।যোনিৰ নলীৰ হাইপাৰ পি এইচ থাকে, যিটো আচলতে সামান্য বা মধ্যমীয়া এচিডিক। যোনিৰ পৰিষ্কাৰ পৰিচ্ছন্নতাৰ বাবে pH দায়ী। প্ৰাকৃতিকভাৱে নিৰপেক্ষ পি এইচ ৭, কিন্তু স্বাভাৱিক যোনিৰ পি এইচ ৩.৮ৰ পৰা ৫.০ৰ ভিতৰত হ’ব পাৰে। ই মধ্যমীয়া অম্লীয়। যোনিত বহুত ভাল বেক্টেৰিয়া থাকে। এই বেক্টেৰিয়াবোৰে আপোনাৰ যোনিৰ পি এইচ ভাৰসাম্য ৰক্ষা কৰে।গৱেষণাৰ মতে চাবোনে প্ৰাকৃতিক বেক্টেৰিয়াৰ ভাৰসাম্য বিঘ্নিত কৰিব পাৰে। ইয়াৰ ফলত সংক্ৰমণ আৰু প্ৰদাহ হ’ব পাৰে।যোনি পৰিষ্কাৰ কৰি ৰাখিব লাগে। কিন্তু ভুল পদ্ধতিৰে কৰা চাফাই কৰিলে আপোনাৰ বাবে সমস্যা বৃদ্ধি পাব পাৰে।

৫ টা পদ্ধতিৰে যোনি পৰিষ্কাৰ কৰিব পাৰি

ধোৱা কাপোৰেৰে চাফা কৰা

পৰিষ্কাৰ ধোৱা কাপোৰেৰে যোনি পৰিষ্কাৰ কৰিব পাৰে। যদি আপুনি ধোৱা কাপোৰ ব্যৱহাৰ কৰিব নিবিচাৰে তেন্তে সুগন্ধিহীন ৱাইপৰে মচিলে চাফা কৰাটো সহজ কৰি তুলিব পাৰে ।বিশেষজ্ঞসকলে কয় যে বজাৰত উপলব্ধ যিকোনো ধৰণৰ আভ্যন্তৰীণ চাফাই সামগ্ৰী ব্যৱহাৰ কৰিলে যোনিৰ বাবে ক্ষতিকাৰক বুলি প্ৰমাণিত হ’ব পাৰে।

গৰম পানীৰে ধুব লাগে

যোনি বা গুপ্তাংগ গৰম পানীৰে ধুব পাৰি। অতি গৰম পানীৰ সলনি কুহুমিয়া পানী ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে। চাবোন ব্যৱহাৰ কৰাৰ প্ৰয়োজন অনুভৱ কৰিলে মৃদু আৰু গন্ধহীন চাবোন ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। সুগন্ধিযুক্ত চাবোনে যোনিৰ ভিতৰত আৰু চাৰিওফালে থকা সংবেদনশীল ছালখনক বিৰক্তিকৰ কৰি তুলিব পাৰে। কেতিয়াও এক্সফোলিয়েটিং স্ক্ৰাব ব্যৱহাৰ নকৰিব।

ভাঁজৰ ভিতৰত পৰিষ্কাৰ কৰা

যোনি পৰিষ্কাৰ কৰা লেবিয়া আৰু ভাঁজৰ ভিতৰত লাহে লাহে কৰিব লাগে। খৰখেদাই আপোনাক আঘাত দিব পাৰে। লেবিয়া লাহে লাহে বিস্তাৰ কৰি ভিতৰ আৰু চাৰিওফালে পৰিষ্কাৰ কৰক। ভিতৰত চাবোন বা পানী যাতে নাথাকে তাৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখিবলৈ চেষ্টা কৰক।

পেৰিনেম ধুব লাগে

আপোনাৰ গুদ স্পৰ্শ কৰা অংশটোও পৰিষ্কাৰ কৰক। যদি আপোনাৰ হাত বা ধোৱা কাপোৰ মলদ্বাৰত উপনীত হয়, তেন্তে সেইবোৰ পৰিষ্কাৰ কৰাৰ পিছতহে যোনিলৈ উভতি যাওক। অন্যথা আপোনাৰ মলদ্বাৰৰ ওচৰত উপস্থিত বেক্টেৰিয়া যোনিত উপনীত হ’ব পাৰে। যিটো ইউটিআইৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ কাৰণ।

শুকুৱাই লোৱাটো প্ৰয়োজনীয়

বেক্টেৰিয়া বা চেনি কেৱল আৰ্দ্ৰতাতহে লাভৱান হয়। যোনি পৰিষ্কাৰ কৰাতকৈ ভালদৰে শুকুৱাই লোৱাতকৈ যোনিখন ভালদৰে শুকুৱাব লাগে। ইয়াৰ পিছতহে আণ্ডাৰগাৰ্মেণ্ট পিন্ধিব লাগে।

টেম্পন সলনি কৰিবলৈ নাপাহৰিব

যোনিৰ সুস্বাস্থ্যৰ বাবে নিয়মিতভাৱে টেম্পন সলনি কৰাটো জৰুৰী। চাৰিৰ পৰা আঠ ঘণ্টাৰ মূৰে মূৰে সলনি কৰিব লাগে। টেম্পন পিন্ধি শুব পাৰে, কিন্তু সাৰ পোৱাৰ সময়ত ইয়াক সলনি কৰাটো অতি প্ৰয়োজনীয়।

Disclaimer: এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment