পূজাত কিয় ৰখা হয় কলহ ? কিয় পালন কৰা হয় এই নিয়ম ?জানক ইয়াৰ কাৰণ আৰু মহত্ব।

হিন্দু ধৰ্মত কলহক পবিত্ৰ আৰু মংগল গ্ৰহৰ প্ৰতীক বুলি গণ্য কৰা হয়। হিন্দু ধৰ্মত কলহক উপাসনাত স্থাপন কৰাৰ গুৰুত্ব এইটোৱেই যে ইয়াক ত্ৰিত্ব আৰু মাতৃ হিচাপে গণ্য কৰা হয়।হিন্দু ধৰ্মত সকলো দেৱ-দেৱীক কলহত বাস কৰা বুলি গণ্য কৰা হয়। পূজা যিয়েই নহওক, নৱৰাত্ৰিৰ সময়ত কলহ স্থাপনৰ বিশেষ তাৎপৰ্য আছে কাৰণ এই কলহক সকলো তীৰ্থস্থানৰ দেৱ-দেৱীৰ প্ৰতীক হিচাপে গণ্য কৰা হয়।

কলহৰ মুখত ভগৱান বিষ্ণু, ডিঙিত ভগৱান শিৱ আৰু গুৰিতে ভগৱান ব্ৰহ্মা উপস্থিত বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। গতিকে হিন্দু ধৰ্মৰ ধৰ্মীয় ৰীতি-নীতিত কলহ প্ৰতিষ্ঠিত, কিন্তু ঘৰত কলহ ঠিক তেনেকৈ প্ৰতিষ্ঠা হ’ব নোৱাৰে, বৰঞ্চ এটা নিৰ্দিষ্ট উদ্দেশ্যৰ বাবে আৰু বৈদিক মন্ত্ৰ জপৰ জৰিয়তে ইয়াৰ প্ৰতিষ্ঠা কৰিলে শুভ ফল পোৱা যায়। সেয়ে কলহ পূজাত কিয় ৰখা হয়, কেনেকৈ ৰখা হয় আৰু তাৰ পিছত কলাশক কি কৰা হয়। ইয়াক জনাটো অতি প্ৰয়োজনীয় যাতে আমি কলহ পূজাৰ পৰা শুভ ফল পাওঁ।

কলহৰ ধৰ্মীয় গুৰুত্ব

ভাৰতীয় সংস্কৃতিত কলহ স্থাপনৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ স্থান আছে।পৌৰাণিক কাহিনী অনুসৰি ভগৱান বিষ্ণুৰ নাভিৰ পৰাই পৃথিৱীৰ উৎপত্তি হৈছে।পৌৰাণিক কাহিনীত অমৃত কলহ সাগৰ মন্থনৰ সময়ত লাভ কৰা হৈছিল আৰু দেৱী লক্ষ্মীয়েও হাতত সোণৰ কলহ লৈ অৱতাৰ লয়। মাতা লক্ষ্মীক ধন-সম্পত্তি আৰু গৌৰৱৰ দেৱী বুলি গণ্য কৰা হয়।মাতা লক্ষ্মী ভগৱান বিষ্ণুৰ পত্নী।কলহ সুখ-সমৃদ্ধিৰ প্ৰতীক।সেয়ে যিকোনো পূজা, সত্যনাৰায়ণ পূজা, নৱৰাত্ৰি পূজাত কলহ পালন কৰাটো বাধ্যতামূলক।

কলহৰ বৈজ্ঞানিক গুৰুত্ব

ধৰ্মীয় বিশ্বাসৰ লগতে কলহৰ বৈজ্ঞানিক গুৰুত্বও আছে। কলহ সদায় সোণ, ৰূপ, তাম বা মাটিৰে তৈয়াৰ কৰা হয়। পূজাত লোহাৰ কলহ ৰাখিব নালাগে। যিকোনো পূজাৰ আৰম্ভণি সদায় কলহ পানীৰে ভৰাই কৰা হয়। অৰ্থাৎ পানী অবিহনে জীৱন সম্ভৱ নহয়। কলহত পানী ঢালি আমি ইয়াৰ প্ৰতি আমাৰ শ্ৰদ্ধা দেখুৱাওঁ, কাৰণ পানীয়েই জীৱন কাৰণ আমাৰ পৃথিৱীৰ ৭১% অংশ পানীৰে আবৃত। আমি কলাশ পানীৰে ভৰাই পূজা কৰি পানীৰ প্ৰতি আমাৰ কৃতজ্ঞতা প্ৰকাশ কৰিছো।

কলহ ৰখাৰ পদ্ধতি

কলহ ৰখাৰ আগে আগে মাটিৰে তৈয়াৰী বেদী বনাই তাৰ পিছত তাৰ ওপৰত কলাশ থোৱা হয়।কলাশৰ ওপৰত স্বস্তিকা বনোৱাৰ পিছত পানী, সুতাপাখি, তম্বু, ফুল, অক্ষত, ৰলি, হলুদ, কুমকুম, লৱণ, ইলাচি , মুদ্ৰা, চন্দন, দুৰ্ভা ৰখা হয়। কলাশৰ ওপৰত আমৰ পল্লৱ এটা ৰাখি তাৰ ওপৰত যৱ বা ঘেঁহুৰ কাণ এখন দি তাৰ ওপৰত ৰঙা কাপোৰেৰে ঢাকি থোৱা তামোল এখন থোৱা হয়।

কলহ পূজাৰ উপকাৰিতা

কলহৰ ওপৰত এটা তামোল ৰাখিলে ধনাত্মক শক্তিৰ প্ৰভাৱ পৰে আৰু লগতে ঘৰৰ পৰা ৰোগ দূৰ কৰে।কলহ অবিহনে পূজা আধৰুৱা বুলি গণ্য কৰা হয়। কলহ ৰাখিলে ঋণৰ পৰা মুক্তি পায় আৰু লক্ষ্মী দেৱীৰ আশীৰ্বাদ লাভ কৰে যাৰ বাবে ব্যক্তিজনৰ ধন-শস্যৰ অভাৱ নহয়। পূজাৰ সময়ত কলহ ৰখাৰ দ্বাৰা এজন ব্যক্তিয়ে পূজাৰ সম্পূৰ্ণ ফলাফল লাভ কৰে। গতিকে পূজাৰ সময়ত কলহ ৰখাটো শুভ।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment