গৰম পানী খালে সঁচাকৈ কমে নেকি আমাৰ শৰীৰৰ ওজন?জানক প্রকৃত সত্য কি?

সুষম খাদ্য আৰু বেয়া জীৱনশৈলীৰ বাবে মেদবহুলতাৰ সমস্যা দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি পাইছে। ওজন বৃদ্ধিৰ লগে লগে শৰীৰত বহুতো সমস্যাও বৃদ্ধি পায়। ওজন কমাবলৈ বা মেদবহুলতাৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাবলৈ মানুহে বিভিন্ন ধৰণৰ ডায়েট প্লেন, ব্যায়াম আদি গ্ৰহণ কৰে। আজি আপুনি এনে বহুতো বিশেষ ডায়েট প্লেন পাব, যিয়ে ওজন কমাবলৈ সহায় কৰে বুলি দাবী কৰে। ওজন কমাবলৈও মানুহে বহু ধৰণৰ ঘৰুৱা উপায় গ্ৰহণ কৰে। খালী পেটত বিশেষ পানীয় সেৱন কৰাই হওক বা প্ৰতিদিনে পুৱা খালী পেটত গৰম পানী খোৱাই হওক এই সকলোবোৰ বস্তু মানুহে ওজন কমাবলৈ ব্যৱহাৰ কৰে। কিন্তু প্ৰশ্ন উত্থাপন হয় যে ৰাতিপুৱা খালী পেটত গৰম পানী খালে সঁচাকৈয়ে ওজন কমোৱাত সহায় হয় নেকি?

স্বাস্থ্য আৰু খাদ্যৰ লগত জড়িত এনেবোৰ কথাৰ সঁচা কথা ক’বলৈ আমি ‘Fake or Reality’ নামেৰে এখন ধাৰাবাহিক চলাইছো। ইয়াৰ অধীনত আমি চিকিৎসক বা বিশেষজ্ঞৰ জৰিয়তে এনেবোৰ কথাৰ সত্যতা আপোনালোকক দিবলৈ চেষ্টা কৰিছো। Fact Check ছিৰিজ ‘Deception or Reality’ত আমি জনাম যে ৰাতিপুৱা খালী পেটত গৰম পানী খালে সঁচাকৈয়ে ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে নেকি?

খালী পেটত গৰম পানী খালে ওজন কমি যায় নেকি?

ৰাতিপুৱাটো কুহুমীয়া বা গৰম পানীৰে আৰম্ভ কৰাটো শৰীৰৰ বাবে অতি উপকাৰী বুলি বিবেচিত হয়। ৰাতিপুৱা খালী পেটত গৰম পানী বা পানী খালে শৰীৰত থকা বিষাক্ত পদাৰ্থ আঁতৰি যায়। নিয়মিতভাৱে গৰম পানী খোৱাটোৱেও বহুতো গুৰুতৰ ৰোগৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়াত সহায় কৰে। বহুতে ওজন কমাবলৈ খালী পেটত গৰম পানী সেৱন কৰে। কোৱা হয় যে দৈনিক খালী পেটত গৰম পানী খালে শৰীৰৰ চৰ্বি কমি যায় আৰু ওজন কমোৱাত উপকাৰী।

আৰোগ্য হেল্থ চেণ্টাৰৰ ক্লিনিকেল ডায়েটিচিয়ান ডাঃ ভি ডি ত্ৰিপাঠীয়ে কয়, “ৰাতিপুৱা খালী পেটত গৰম পানী খালে শৰীৰৰ বহু উপকাৰ হয়। কিন্তু গৰম পানী খালে ওজন কমি যায় বুলি ক’লে ভুল হ’ব। আচলতে গৰম পানী।” “বিপাকীয় ক্ৰিয়া উন্নত কৰাত সহায় কৰে। ইয়াৰ ফলত শৰীৰত চৰ্বি জ্বলোৱাৰ প্ৰক্ৰিয়া ক্ষিপ্ৰ হ’ব পাৰে।” গৰম পানীয়ে নিজেই ওজন কমাব নোৱাৰে আৰু অতিৰিক্তভাৱে সেৱন কৰিলে বহু ক্ষতি হ’ব পাৰে।

গৰম পানীয়ে ওজন কমাবলৈ কেনেদৰে সহায় কৰে?

প্ৰতিদিনে পুৱা গৰম বা কুহুমীয়া পানী সেৱনে শৰীৰত থকা বিষাক্ত পদাৰ্থবোৰ বাহিৰ কৰি পেলোৱাত সহায় কৰে। ইয়াৰ উপৰিও নিয়মিতভাৱে সেৱন কৰিলেও বিপাকীয় ক্ৰিয়া উন্নত হয়। আচলতে বিপাকীয় ক্ৰিয়া হৈছে শৰীৰত ঘটা এক প্ৰক্ৰিয়া, যাৰ সঠিক কাৰ্য্যক্ষমতাৰ ফলত চৰ্বি দ্ৰুতভাৱে জ্বলি উঠে। বেয়া খাদ্য আৰু নিষ্ক্ৰিয় জীৱনশৈলীৰ বাবে শৰীৰৰ বিপাকীয় ক্ৰিয়া লেহেমীয়া হয়। খালী পেটত গৰম পানী খালে শৰীৰত থকা চৰ্বিৰ অণুবোৰ ভাঙি পেলোৱাত সহায় কৰে আৰু লগতে আপোনাৰ পাচন শক্তিও বৃদ্ধি কৰে।

নিয়মিতভাৱে গৰম বা কুহুমীয়া পানী খালে আপোনাৰ শৰীৰত থকা বিষাক্ত পদাৰ্থবোৰ বাহিৰ হৈ যায়। ইয়াৰ ফলত শৰীৰৰ পাচন ক্ষমতা বৃদ্ধি পায় আৰু বাৰে বাৰে ভোক অনুভৱ নকৰে। যদি আপুনি ওজন কমাবলৈ গৰম পানী সেৱন কৰাৰ কথা ভাবিছে, তেন্তে প্ৰথমে ইয়াৰ পৰিমাণ আৰু ইয়াক খোৱাৰ সঠিক উপায়ৰ বিষয়ে বিশেষজ্ঞৰ পৰা জানি লওক। অত্যধিক গৰম পানী খোৱাটোও স্বাস্থ্যৰ বাবে ক্ষতিকাৰক বুলি গণ্য কৰা হয়।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment