ঘৰৰ মংগলৰ বাবে গনেশ চতুৰ্থীৰ পূজাৰ থালত ৰাখক এই ৫ বিধ সামগ্রী।দূৰ হব সকলো দুখ কষ্ট।

ভাদ মাহৰ শুক্ল পক্ষৰ চতুৰ্থী তাৰিখত ভগৱান গণেশৰ জন্ম হৈছিল বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। এই কাৰণে প্ৰতি বছৰে সমগ্ৰ দেশতে গণেশ উৎসৱ অতি আড়ম্বৰেৰে উদযাপন কৰা হয়। এই উৎসৱ ১ বা ২ দিন নহয় ১০ দিন। চতুৰ্থী তিথিৰ পৰা অনন্ত চতুৰ্দশী তিথিলৈকে গণেশ উৎসৱ চলি আছে। এইবাৰ ১৯ ছেপ্টেম্বৰৰ পৰা আৰম্ভ হৈছে গণেশ উৎসৱ আৰু ইয়াৰ অন্ত পৰিব ২৮ ছেপ্টেম্বৰ, অনন্ত চতুৰ্দশীত। ধৰ্মীয় বিশ্বাসৰ এই দিনবোৰত ভগৱান গণেশক তেওঁৰ প্ৰিয় বস্তু আগবঢ়োৱা হয়, যাৰ বাবে বাপ্পাই সন্তুষ্ট হৈ নিজৰ ভক্তসকলক আশীৰ্বাদ প্ৰদান কৰে।

ইয়াক অতি পবিত্ৰ আৰু ফলপ্ৰসূ উৎসৱ বুলি গণ্য কৰা হয়। আজিকালি ভগৱান গণেশক ভৱিষ্যদ্বাণী কৰি স্থাপন কৰা হয় আৰু তাৰ পিছত তেওঁক সম্পূৰ্ণ ৰীতি-নীতিৰে পূজা কৰা হয়। গণেশ পূজাৰ সময়ত বহু কথা পূজা থালিত অন্তৰ্ভুক্ত হয়। কোৱা হয় যে গণপতি পূজাৰ থালিত সন্নিৱিষ্ট এই উপাদানসমূহ বিভিন্ন বস্তুৰ প্ৰতীক। এইবোৰ বস্তু যদি ভগৱান গণেশৰ ওচৰত আগবঢ়োৱা নহয় তেন্তে তেওঁৰ পূজা আধৰুৱা হৈ থাকে বুলিও বিশ্বাস কৰা হয়। জ্যোতিষৰ মতে কিছু বিশেষ বস্তু গণপতি পূজাত অন্তৰ্ভূক্ত কৰিব লাগিব। ইয়াৰ বাবে গণেশ পূজাই বিশেষ ফল দিয়ে আৰু আশীৰ্বাদ পৰিয়ালত থাকে।

দুৱৰী ৰ মুঠি

সকলো দেৱতাৰ ভিতৰত প্ৰথম পূজনীয় দেৱতা বুলি গণ্য কৰা ভগৱান গণেশক সন্তুষ্ট কৰিবলৈ দূৰ্ব বা দুবৰী অৰ্পন কৰিব লাগিব। পূজাৰ সময়ত থালিত ৩-৫ মুঠা দুবৰী আগবঢ়োৱাটো বাধ্যতামূলক বুলি গণ্য কৰা হয়। এনে কৰিলে বাপ্পা বৰ সুখী হৈ পৰে আৰু ঘৰত ধন-সম্পত্তিৰ বৰষুণ হয়।

লাড়ু দি খাদ্য আগবঢ়াওক

ভগৱান গণেশে মতিচূৰ লাডুছ ভাল পায়। গতিকে গণেশ পূজা সফল কৰিবলৈ নিশ্চয়কৈ বুণ্ডী লাদ্দু আগবঢ়াব। ইয়াক অৰ্পণ কৰি ভক্তসকলৰ প্ৰতিটো কামনা পূৰণ হয়।

ম’ডক প্ৰিয়

ম’ডক ভগৱান গণেশৰ প্ৰিয় নৈবেদ্য বুলি গণ্য কৰা হয়। এই কাৰণেই গণেশ পূজাৰ বাবে বাপ্পাক ম’ডক নিশ্চয়কৈ আগবঢ়োৱা হয়। বাপ্পাই অতি সোনকালে এইটো আগবঢ়াই সন্তুষ্ট হ’ব। গণেশ উৎসৱৰ প্ৰথম দিনাই বাপ্পাক ম’ডক আগবঢ়োৱাটোৱেই উত্তম বুলি বিবেচিত হয়।

হালধি দিব লাগিব

বাপ্পাক কেঁচা হালধি নিশ্চয়কৈ আগবঢ়াব। পিছত এই হালদি ঘৰৰ নিৰাপদ স্থানত ৰাখক। ইয়াৰ দ্বাৰা ভগৱান গণেশৰ পূজা সফল হয়। গণেশ চতুৰ্থীৰ পূজা সামগ্ৰীত হালধি অন্তৰ্ভুক্ত কৰিবলৈ নাপাহৰিব। বাপ্পাক হালধি আগবঢ়ালে আশীৰ্বাদ পোৱা যায় আৰু ঘৰত সুখ আনে বুলি কোৱা হয়।

সেন্দুৰ ব্যৱহাৰ কৰিব

পুৰাণত উল্লেখ কৰা অনুসৰি শৈশৱতে গণেশে সিন্দুৰ নামৰ এজন অসুৰক বধ কৰিছিল আৰু তেওঁক বধ কৰাৰ পিছত ভগৱান গণেশে সেই অসুৰৰ তেজ তেওঁৰ শৰীৰত প্ৰয়োগ কৰিছিল। যাৰ বাবে পূজাৰ সময়ত তেওঁক চিৰন্তন চৰ্চা কৰাটো প্ৰয়োজনীয় বুলি বিবেচিত হয়। সেন্দুৰক মংগল গ্ৰহৰ প্ৰতীক বুলিও গণ্য কৰা হয়। এনে পৰিস্থিতিত গণেশ চতুৰ্থীৰ দিনা বাধা আঁতৰোৱাক সেন্দুৰ আগবঢ়াব লাগিব।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment