দেশত পুনৰ বিয়পি পৰিব পাৰে মাৰাত্মক নিপাহ ভাইৰাছৰ আতংক !জানক ইয়াৰ লক্ষণ বোৰ কি কি।

শেহতীয়াকৈ কেৰালাত নিপাহ ভাইৰাছৰ দ্ৰুত সংক্ৰমণ আৰু ২ জন লোকৰ মৃত্যুৰ বাতৰিয়ে শিৰোনাম দখল কৰিছে। যাৰ বাবে কেৰালাৰ স্বাস্থ্যমন্ত্ৰীয়ে সাধাৰণ জনতাক সজাগ হৈ থাকিবলৈ, মাস্ক পৰিধান কৰিবলৈ আৰু সাৱধানতা অৱলম্বন কৰিবলৈ আহ্বান জনাইছে। ১৯৯০ চনত মালয়েছিয়াত প্ৰথমবাৰৰ বাবে নিপা ভাইৰাছ দেখা গৈছিল। আনহাতে আমাৰ দেশত ই প্ৰথমবাৰৰ বাবে ২০০১ চনত বংগৰ শিলিগুৰি অঞ্চলত বিয়পি পৰিছিল। চলিত বৰ্ষত ইয়াৰ পঞ্চমটো প্ৰাদুৰ্ভাৱ। Corona সংক্ৰমণৰ তুলনাত যদিও নিপাহ ভাইৰাছৰ সংক্ৰমণৰ হাৰ বহু কম, মৃত্যুৰ হাৰ বেছি।

নিপাহ হৈছে সংক্ৰমিত প্ৰাণী বা দূষিত খাদ্যৰ জৰিয়তে মানুহলৈ বিয়পি পৰা এবিধ জুনোটিক ভাইৰাছ। তাৰ পিছত আক্ৰান্ত ব্যক্তিৰ সংস্পৰ্শলৈ আহি আন এজন ব্যক্তিলৈ বিয়পিব পাৰে। নিপাহ ভাইৰাছ হৈছে এন আই ভি সংক্ৰমণ। এই ভাইৰাছ Paramyxoviridae পৰিয়ালৰ সদস্য যি ফলৰ বাদুলিত পোৱা যায়। জীৱ-জন্তুৰ পৰা ফল-মূললৈ আৰু ফলৰ যোগেদি মানুহলৈ এই ভাইৰাছ বিয়পে। WHOৰ তথ্য অনুসৰি বাদুলিৰ লালাগ্ৰন্থিত নিপাহ ভাইৰাছ পোৱা যায়।

বাদুলিত বিশেষ ধৰণৰ এন্টিব’ডি পোৱা যায় যাৰ বাবে ভাইৰাছে ইহঁতৰ কোনো ক্ষতি কৰিব নোৱাৰে আৰু ইহঁতৰ লালাগ্ৰন্থিত থাকে। এই ফলৰ বাদুলিয়ে যেতিয়া কোনো ফল খায় তেতিয়া ভাইৰাছ তাৰ লালাৰে ফলটোৰ ভিতৰলৈ যায়। যদি কোনো ব্যক্তি বা জন্তুৱে সেই সংক্ৰমিত ফল খায় তেন্তে তেওঁলোকৰ ওচৰলৈ নিপা ভাইৰাছ সংক্ৰমিত হয়। ইয়াৰ উপৰিও এই ভাইৰাছ সংক্ৰমিত ফল খাই গাহৰি, ছাগলী, কুকুৰ, মেকুৰীলৈও বিয়পিব পাৰে।

নিপাহ ভাইৰাছ তিনিটা ধৰণে বিয়পে-

  1. আক্ৰান্ত বাদুলিয়ে খোৱা ফল-মূল খাই সুস্থ ব্যক্তিৰ শৰীৰত প্ৰৱেশ কৰে।
  2. এনে সংক্ৰমিত ফল-মূল যেতিয়া আন প্ৰাণীয়ে খায় তেতিয়া ভাইৰাছে তেওঁলোকৰ ওচৰ পায়গৈ। আক্ৰান্ত প্ৰাণীৰ মাংস খাই বা পোহনীয়া জন্তুৰ লালাৰ সংস্পৰ্শলৈ আহি নিপা ভাইৰাছ মানৱ শৰীৰত উপস্থিত হয়।
  3. আক্ৰান্ত ব্যক্তিৰ সংস্পৰ্শলৈ আহি, বা তেওঁৰ থু বা শ্বাস-প্ৰশ্বাসৰ মাধ্যমেৰে নিৰ্গত হোৱা টোপালৰ জৰিয়তে সংক্ৰমিত বস্তু স্পৰ্শ কৰিলে ই আন এজন ব্যক্তিলৈ সংক্ৰমিত হ’ব পাৰে।

লক্ষণ সমূহ কি কি ?

যেতিয়া কোনো ব্যক্তি নিপাহ ভাইৰাছত আক্ৰান্ত হয় তেতিয়া ৪ৰ পৰা ১৪ দিনৰ ভিতৰত লক্ষণ দেখা দিবলৈ আৰম্ভ কৰে। উচ্চ জ্বৰ, মূৰৰ বিষ, উশাহ-নিশাহ লোৱাত কষ্ট, কাহ আৰু চৰ্দি, ডিঙিৰ বিষ, ভাগৰুৱা, পেশীৰ বিষ, দৃষ্টিশক্তি ম্লান হোৱা। কিছুমান ক্ষেত্ৰত ব্যক্তিজনে ডিঙিত কিবা এটা আবদ্ধ হৈ পৰা অনুভৱ, পেটৰ বিষ, বমি আদি লক্ষণো অনুভৱ কৰে।

কিমান বিপজ্জনক এই ভাইৰাছ

নিপাহ সংক্ৰমণৰ ক্ষেত্ৰত প্ৰথম অৱস্থাত লক্ষণসমূহ স্বাভাৱিক ফ্লুৰ দৰেই হয়, যিবোৰ সময়ৰ লগে লগে বৃদ্ধি পাই গুৰুতৰ ৰূপ লোৱাৰ আশংকা থাকে। নিপাহ ভাইৰাছ অতি বিপজ্জনক আৰু মাৰাত্মক ভাইৰাছ। ৩-৪ দিনৰ পিছত ৰোগীৰ এনকেফেলাইটিছ ৰোগত আক্ৰান্ত হোৱাৰ সম্ভাৱনা থাকে, অৰ্থাৎ সংক্ৰমণৰ ফলত ৰোগীৰ মগজু ফুলি উঠিব পাৰে।

ৰোগীয়ে অসংলগ্নভাৱে কথা ক’বলৈ আৰম্ভ কৰে, বিভ্ৰান্ত হৈ থাকে বা স্নায়ুজনিত সমস্যা হয়, আনকি অজ্ঞানও হ’ব পাৰে। সময়মতে চিকিৎসা নকৰিলে ৰোগীৰ অৱস্থা গুৰুতৰ হ’ব পাৰে। ৰোগীজন ক’মালৈ যাব পাৰে আৰু আনকি মৃত্যুও হ’ব পাৰে। প্ৰচণ্ড জ্বৰৰ লগতে তেনে কোনো লক্ষণ দেখা পালে কোনো পলম নকৰাকৈ চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱা উচিত।

নিদান কেনেকৈ কৰা হয়?

ৰোগীৰ RT-PCR পৰীক্ষা কৰা হয়। ইয়াত ডিঙি বা ডিঙিৰ লালা, মস্তিষ্কৰ মেৰুদণ্ডৰ তৰল পদাৰ্থ, প্ৰস্ৰাৱ সংৰক্ষণ আৰু তেজৰ পৰীক্ষা কৰা হয়। ELISA (IgG আৰু IgM) পৰীক্ষা কৰি ভাইৰাছৰ এন্টিব’ডি ধৰা পেলাব পাৰি।

ইয়াৰ চিকিৎসা কি ?

WHOৰ তথ্য অনুসৰি বৰ্তমান নিপাহ ভাইৰাছ প্ৰতিৰোধৰ কোনো ঔষধ বা ভেকচিন নাই। প্ৰাৰম্ভিক লক্ষণ দেখা দিলে লগে লগে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ ল’ব লাগে। লক্ষণবিহীন মানে লক্ষণ অনুসৰি চিকিৎসা কৰা হয়। ৫ সহায়ক চিকিৎসাৰ জৰিয়তে লক্ষণসমূহ উন্নত কৰাৰ প্ৰয়াস কৰা হয়। ৰোগীসকলক কিছু ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰি স্বাস্থ্যৰ উন্নতিৰ বাবে চেষ্টা কৰি থাকিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হৈছে।

প্ৰচুৰ পৰিমাণে পানী খোৱা আৰু প্ৰচুৰ জিৰণি লোৱাটো লক্ষণৰ উন্নতিৰ ক্ষেত্ৰত উপকাৰী বুলি গণ্য কৰা হয়। বমি বা বমি নিয়ন্ত্ৰণৰ বাবে ঔষধ দিয়া হয়। যিসকল ৰোগীৰ উশাহ-নিশাহ লোৱাত অসুবিধা হয় তেওঁলোকক ইনহেলাৰ বা নেবুলাইজাৰ দিয়া হ’ব পাৰে। যদি এই অৱস্থা গুৰুতৰ হৈ পৰে তেন্তে ৰোগীক আই চি ইউত বা আনকি ভেণ্টিলেটৰতো ৰখা হয়।

সাৱধান হওক

  • গছৰ পৰা সৰি পৰা ফল নাখাব।
  • কোনো ধৰণৰ কাটি লোৱা, দাগ পৰা বা চিহ্নিত কৰা ফল-মূল ব্যৱহাৰ নকৰিব।
  • বজাৰৰ পৰা কিনা ফল-মূল গৰম পানীৰে ভালদৰে ধুই খোলা খোলাৰ পিছত খাব লাগে।
  • Covid উপযুক্ত আচৰণ গ্ৰহণ কৰক। মাস্ক পৰিধান কৰিব লাগিব।
  • পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতাৰ বিশেষ যত্ন লওক। বিশেষকৈ সঘনাই হাত ধুব লাগে। বাহিৰৰ পৰা অহাৰ পিছত হাত-ভৰি ধুব লাগে।
  • আক্ৰান্ত ৰোগীক পৃথক কৰি ৰাখিব লাগে। তেওঁৰ পৰা দূৰত্ব বজাই ৰাখক।
  • ৰোগীৰ সংস্পৰ্শলৈ অহাৰ পিছত হাত ধুব লাগে।
  • ৰোগীৰ ব্যক্তিগত সামগ্ৰী ব্যৱহাৰ নকৰিব।
  • আপোনাৰ পোহনীয়া জন্তুবোৰক আক্ৰান্ত জীৱ-জন্তু, সংক্ৰমিত ঠাই আৰু আক্ৰান্ত লোকৰ পৰা আঁতৰাই ৰাখক। সম্ভৱ হ’লে বাহিৰলৈ নিব নালাগে।
  • বাদুলিয়ে জিৰণি ল’বলৈ বা শুবলৈ যোৱা গছ বা জোপোহাৰ ওচৰলৈ যোৱা এৰক।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment