১৯ চেপ্তেম্বৰত গনেশ চতুর্থী।সুখ শান্তি বিছাৰে যদি গনেশ চতুৰ্থী দিনা নকৰিব এই ৫ টা ভুল।

গণপতি বাপ্পাৰ জন্ম বাৰ্ষিকী হিচাপে সমগ্ৰ দেশতে গণেশ চতুৰ্থী উদযাপন কৰা হয়। গণেশ প্ৰজ্ঞা আৰু জ্ঞানৰ দেৱতা বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। সত্য হৃদয় আৰু ভক্তিৰে তেওঁক পূজা কৰিলে তেওঁ অতি সোনকালে সুখী হৈ পৰে। কিন্তু ইয়াৰ লগতে এইটোও কোৱা হয় যে যদি আমি ভগৱান গণেশৰ পূজাত কিছু ভুল কৰো, তেন্তে আমাৰ পূজাও মানি লোৱা নহয় আৰু সেই পূজাৰ ফলও নাপাওঁ। গতিকে আজি আমি আপোনালোকক জনাবলৈ ওলাইছো গণপতিজীক পূজা কৰাৰ সময়ত কি কি কথা মনত ৰাখিব লাগে আৰু কি কি ভুলৰ পৰা আঁতৰি থাকিব লাগে।

ভুলতেও তুলসীৰ পাত আগবঢ়াব নালাগে

পৌৰাণিক বিশ্বাস অনুসৰি ভগৱান শিৱৰ উপাসনাত তেওঁৰ পুত্ৰ গণেশৰ উপাসনাতো তুলসী ব্যৱহাৰ কৰা নহয়। বিশ্বাস কৰা হয় যে ভগৱান গণেশে তুলসীক অভিশাপ দিছিল যে তেওঁৰ পূজাত তুলসী ব্যৱহাৰ নহ’ব। গতিকে মনত ৰাখিব যে ভগৱান গণেশৰ পূজাত ভুলতেও তুলসী ব্যৱহাৰ নকৰে। ঈশ্বৰৰ উপাসনাত দূৰ্বৰ ব্যৱহাৰ ভাল বুলি গণ্য কৰা হয়।

চন্দ্ৰ সম্পৰ্কীয় সামগ্ৰী নিষিদ্ধ

গণেশ আৰু চন্দ্ৰ ঈশ্বৰৰ সম্পৰ্ক ভাল বুলি গণ্য কৰা নহয়। কোৱা হয় যে এবাৰ চন্দ্ৰই প্ৰভু গণেশৰ গজ ৰূপক উপহাস কৰিছিল, ইয়াৰ বাবেই গণেশে চন্দ্ৰক অভিশাপ দিছিল যে তেওঁৰ সৌন্দৰ্য্য হেৰাই যাব, সেয়েহে গণেশৰ পূজাতো কোনো বগা বস্তু আগবঢ়োৱা নহয়। বগা চন্দনৰ সলনি হালধীয়া চন্দন, বগা কাপোৰৰ সলনি হালধীয়া কাপোৰ আৰু হালধীয়া পবিত্ৰ সূতা ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে। সেয়ে প্ৰতিটো চতুৰ্থী তাৰিখে চন্দ্ৰ দৰ্শন শাস্ত্ৰত নিষিদ্ধ।

পূজাত এনে চাউল ব্যৱহাৰ নকৰিব

চাউলক অক্ষত বুলিও কোৱা হয় আৰু ইয়াৰ অৰ্থ হ’ল ই ক্ষয় হোৱা নাই, অৰ্থাৎ ই অক্ষত অৱস্থাত আছে। ভগৱান গণেশৰ পূজাত ভুল কৰিও ভঙা চাউল নিবেদন নকৰিব। তাৰ পৰিৱৰ্তে গোটা চাউল ব্যৱহাৰ কৰক, যিটো ক’তো ভাঙি নাযায়। ইয়াৰ সমান্তৰালকৈ গণেশৰ পূজাত তিতা চাউল ব্যৱহাৰ কৰা বুলিও বিশ্বাস কৰা হয়।

কেটেকি ফুল নিদিব

ভগৱান শিৱৰ দৰে ভগৱান গণেশৰ পূজাতো কেতকি ফুল ব্যৱহাৰ কৰাটো নিষিদ্ধ। ভগৱান শিৱই কেতকি ফুলক অভিশাপ দিছিল। সেয়েহে পুত্ৰ গণেশজীকো এই ফুল নিবেদন কৰা নহয়।

ভুলতেও বাহি ফুল আগবঢ়াব নালাগে

ভগৱান গণেশৰ পূজাত ভুল কৰিও বাহি বা শুকান ফুল নিবেদন নকৰিব। যদি আপোনাৰ হাতত সতেজ ফুল নাই তেন্তে সেইবোৰ নিদিব, আপুনি কেৱল দুৰ্ভাহে আগবঢ়াব পাৰে। কিন্তু ভুলতেও শুকান বা শুকান ফুল আগবঢ়াব নালাগে। এনে কৰিলে ঈশ্বৰৰ খং উঠে আৰু ইয়াৰ ফলত বাস্তু বিসংগতিও হয়। ভুলতেও পূজাত শুকান ফুল নিবেদন কৰিব। এনে কৰিলে আপোনাৰ ঘৰৰ সুখ আৰু শান্তি কমি যায় আৰু নেতিবাচকতা বৃদ্ধি পায়।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment