ঘৰত বাহন থকা বোৰে বিশ্বকৰ্মা পূজাৰ দিনা কৰক এই বিশেষ কাম।দূৰ হব অপায় অমংগল।

বিশ্বকৰ্মা জয়ন্তী প্ৰতি বছৰে ১৭ ছেপ্টেম্বৰত পালন কৰা হয়। ভগৱান বিশ্বকৰ্মা বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ডৰ সৃষ্টিকৰ্তা আৰু প্ৰথম স্থপতি হিচাপে পৰিচিত। বিশ্বাস কৰা হয় যে বিশ্বকৰ্মাই ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ দ্বাৰকাৰ পৰা আৰম্ভ কৰি মহাদেৱৰ ত্ৰিশুল আৰু হস্তিনাপুৰলৈকে সকলো নিৰ্মাণ কৰিছিল তেওঁ। বিশ্বকৰ্মা জয়ন্তীৰ দিনা মানুহে নিজৰ কাৰ্যালয়, কাৰখানা, দোকান, মেচিন, সঁজুলিৰ পূজা কৰে। লগতে এই দিনটোত যান-বাহনৰো পূজা কৰা হয়। বিশ্বকৰ্মা জয়ন্তীৰ গুৰুত্ব, পূজা পদ্ধতি আৰু শুভ সময় জানো আহক…

বিশ্বকৰ্মা পূজাৰ গুৰুত্ব

ভগৱান বিশ্বকৰ্মাক বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ডৰ প্ৰথম স্থপতি, শিল্পী আৰু অভিযন্তা হিচাপে গণ্য কৰা হয়। এই দিনটোত বিশ্বকৰ্মা ভগৱানক পূজা কৰিলে সকলো কামনা পূৰণ হয় আৰু চাকৰি আৰু ব্যৱসায়ত উন্নতিৰ সম্ভাৱনা থাকে। লগতে এই দিনটোত যন্ত্ৰ, সঁজুলি আৰু বাহন আদি পূজা কৰি তেওঁলোকে কেতিয়াও নিজৰ সময় বা কাম নষ্ট নকৰে, যাৰ বাবে কামটো সহজে সম্পূৰ্ণ হয়। ব্যৱসায় বা নিৰ্মাণ আদিৰ লগত জড়িত কামত কোনো বাধা নাথাকে আৰু সকলো সমস্যা সমাধান হয়। ইয়াৰ ফলত যন্ত্ৰপাতিৰ ব্যয় কমি যায় আৰু লগতে কাম সম্পূৰ্ণ হয়।

ভগৱান বিশ্বকৰ্মাই এইবোৰ সৃষ্টি কৰিছে

ভগৱান বিশ্বকৰ্মাই নিজে ভগৱান শিৱৰ ত্ৰিশূল, ভগৱান বিষ্ণুৰ সুদৰ্শন, ৰাৱণৰ লংকা আৰু পুষ্পক বিমান, জগন্নাথপুৰী, বাদ্য নিৰ্মাণ, বিমান বিদ্যা, দেৱতাৰ স্বৰ্গ, হস্তিনাপুৰ, কৃষ্ণৰ দ্বাৰকা, ইন্দ্ৰপুৰী ইত্যাদি বহুতো বস্তু প্ৰস্তুত কৰিছিল বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। ভগৱান বিশ্বকৰ্মাকো প্ৰথম অভিযন্তা হিচাপে গণ্য কৰা হয়। ব্ৰহ্মাই যেতিয়া বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ড সৃষ্টি কৰিছিল তেতিয়া বিশ্বকৰ্মাই ইয়াক সজাই পৰাই সজাই তোলাৰ কাম কৰিছিল। এই ভক্তিৰে যিকোনো কামৰ নিৰ্মাণ আৰু সৃষ্টিৰ লগত জড়িত লোকসকলে বিশ্বকৰ্মা জয়ন্তীৰ দিনা পূজা আগবঢ়ায়।

বিশ্বকৰ্মা জয়ন্তী পূজাৰ শুভ সময়

২০২৩ চনৰ ১৭ ছেপ্টেম্বৰ দেওবাৰে অনুষ্ঠিত হ’ব বিশ্বকৰ্মা পূজা। যদিও শিল্পী বিশ্বকৰ্মাক গোটেই দিনটো পূজা কৰা হয়, তথাপিও তেওঁৰ পূজাৰ শুভ সময় হ’ব পুৱা ৭:৫০ বজাৰ পৰা ১২:২৬ বজালৈ। এই শুভ সময়ত পূজা কৰিলে শুভ ফল পোৱা যায়। এই শুভ সময়তহে আপুনি কাৰখানা, যান-বাহন, সঁজুলি, যন্ত্ৰ আদি পূজা কৰিব পাৰিব।

কলিযুগত প্ৰতিজন ব্যক্তিয়ে কিছুমান যন্ত্ৰপাতি আৰু অতিৰিক্ত অংশ ব্যৱহাৰ কৰি আছে। কোৱা হয় যে বিশ্বকৰ্মা পূজাৰ দিনা যান-বাহন আৰু সা-সৰঞ্জাম পূজা কৰিব লাগিব, যাতে বাটত আৰু আন সময়ত আপোনাক প্ৰতাৰণা নকৰে। ইয়াৰ ফলত যন্ত্ৰপাতিৰ খৰচো কমি যায়। গতিকে যদি আপোনাৰ হাতত বাহন আছে তেন্তে বিশ্বকৰ্মা পূজাৰ দিনা এইবোৰ ব্যৱস্থা কৰিব লাগিব।

আপোনাৰ বাহনখন চাফা কৰক

বিশ্বকৰ্মা পূজাৰ দিনা নিজৰ বাহন চাফা কৰাটো নিশ্চিত কৰক। যদি আপুনি নিজে বাহনখন চাফা কৰিব নোৱাৰে তেন্তে গাড়ীখন চাফা কৰা ঠাইৰ পৰা এদিন আগতীয়াকৈ বাহনখন চাফা কৰি দিব লাগে আৰু বিশ্বকৰ্মা পূজাৰ দিনা কাপোৰেৰে হাতেৰে এবাৰ চাফা কৰিব লাগে।

এনেদৰে বাহনখন পূজা কৰক

বিশ্বকৰ্মা পূজাৰ দিনা গাড়ীৰ ইঞ্জিনত স্বস্তিকা চিহ্ন বনাওক। ফুল, মালা আৰু অক্ষতৰে বাহনখন পূজা কৰক। পাৰিলে বিশ্বকৰ্মা পূজাৰ দিনা বাহনখন জিৰণি দিব। তামোল পানৰ ওপৰত সেন্দুৰ তিলক লগাই ভগৱান বিশ্বকৰ্মাক প্ৰাৰ্থনা কৰক যাতে আপোনাৰ বাহন আৰু আপোনাক ৰক্ষা কৰে। পূজাৰ পিছত এই তামোল পান বাহনৰ ভিতৰত কোনোবা নিৰাপদ ঠাইত ৰাখিব। বিশ্বাস অনুসৰি ইয়াৰ বাহনখনত শুভ প্ৰভাৱ পৰে।

পূজাৰ দিনা বাহন কাকো নিদিব

বিশ্বকৰ্মা পূজাৰ দিনা আপোনাৰ বাহন পূজা কৰাৰ উপৰিও মনত ৰাখিব যে এই দিনটোত আপোনাৰ বাহন কাকো নিদিব। এই দিনটোত নিজৰ বাহন কাকো দিয়াটো শুভ লক্ষণ বুলি গণ্য কৰা নহয়। ইয়াৰ ফলত বাহনখনৰ ব্যয় বৃদ্ধি পায়। সম্ভৱ ইয়াৰ বাবেই বাহনখনে বাটত আপোনাক বিশ্বাসঘাতকতাও কৰিব পাৰে।

বিশ্বকৰ্মা পূজাৰ সময়ত বিশেষ যত্ন লওক

এটা বিশেষ কথা হ’ল যেতিয়া আপুনি আপোনাৰ বাহনখন পূজা কৰি আছে তেতিয়া বাহনখন অন কৰক আৰু ভগৱান বিশ্বকৰ্মাৰ ওচৰত প্ৰাৰ্থনা কৰক যাতে আপোনাৰ বাহনখন সুচাৰুৰূপে চলি থাকে। বাহনৰ আয়ুস দীঘলীয়া হ’ব লাগে আৰু যাত্ৰাৰ সময়ত বাহনখনে কেতিয়াও ঠগ খাব নালাগে।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment