গা ধুৱাৰ পিছতেই কিয় বিবাহিত মহিলাই লগাব নালাগে সেন্দুৰ ? জানক আধ্যাত্মিক আৰু বৈজ্ঞানিক কাৰণ।

হিন্দু ধৰ্মগ্ৰন্থত ষোল্লটা আচাৰ-ব্যৱহাৰৰ উল্লেখ আছে। প্ৰতিটো সংস্কাৰক নিজস্ব গুৰুত্ব দিয়া হৈছে। বিবাহ অনুষ্ঠানো ষোল্লটা অনুষ্ঠানৰ ভিতৰত অন্যতম। বিবাহৰ আচাৰ-ব্যৱহাৰত প্ৰৱেশ কৰাৰ পিছত এগৰাকী নাৰীৰ জীৱনলৈ পৰিৱৰ্তন ঘটে। তেওঁ বহু ৰীতি-নীতি পালন কৰিব লগা হয়। বিবাহিত মহিলাৰ বাবে ষোল্লটা শ্ৰিংগাৰৰ গুৰুত্ব সৰ্বোচ্চ। য’ত মহিলাসকলে নিজৰ শৰীৰত বিভিন্ন ধৰণৰ গহনা পিন্ধে।

ষোল্লটা শ্ৰিংগাৰত বিন্দী, কাজল, মেহেন্দী, খাৰু, মংগল সূত্ৰ, মাং টিক্কাকে ধৰি বহুতো অলংকাৰ সন্নিবিষ্ট কৰা হৈছে। একেদৰে সোলাহ শ্ৰিংগাৰতো সেন্দুৰ অন্তৰ্ভুক্ত। ধৰ্মগ্ৰন্থ অনুসৰি সেন্দুৰ হৈছে এগৰাকী নাৰীৰ স্বামীৰ প্ৰতি থকা ভক্তি আৰু প্ৰেমৰ চিন। হিন্দু ধৰ্মত এগৰাকী বিবাহিতা মহিলাই সেন্দুৰ লগাব লাগে, যাৰ বিশেষ তাৎপৰ্য আছে। কিন্তু, সেন্দুৰ প্ৰয়োগৰ কিছুমান বিশেষ নিয়ম শাস্ত্ৰত উল্লেখ কৰা হৈছে। সেন্দুৰ লগোৱাৰ সময়ত কি কি কথা মনত ৰাখিব লাগে জানো আহক।

সেন্দুৰ প্ৰয়োগ কৰাৰ গুৰুত্ব

পৌৰাণিক ধৰ্ম শাস্ত্ৰ অনুসৰি বিবাহৰ পিছত সেন্দুৰ লগোৱাটো অতি শুভ। এগৰাকী নাৰীয়ে স্বামীৰ দীৰ্ঘায়ু আৰু সুখ আৰু সমৃদ্ধিৰ বাবে প্ৰাৰ্থনাত সেন্দুৰ প্ৰয়োগ কৰে। সেন্দুৰ ৰং ৰঙা, যিয়ে মাতৃ পাৰ্বতীৰ শক্তিক প্ৰতিফলিত কৰে। সেন্দুৰ প্ৰয়োগ কৰিলে মাতৃ পাৰ্বতীৰ পৰা অখণ্ড সৌভাগ্যৰ আশীৰ্বাদ পোৱা যায়। একেদৰে সেন্দুৰ লক্ষ্মী দেৱীৰ প্ৰতি সন্মানৰ প্ৰতীক। কিছুমান ধৰ্মীয় অনুষ্ঠানতো সেন্দুৰ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। হিন্দু সমাজত বিবাহিতা মহিলাৰ বাবে সেন্দুৰ প্ৰয়োগ কৰাটো এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ অলংকাৰ বুলি গণ্য কৰা হয়।

সেন্দুৰ প্ৰয়োগৰ নিয়ম

শাস্ত্ৰ অনুযায়ী মহিলাসকলে গা ধোৱাৰ লগে লগে সেন্দুৰ লগাব নিষিদ্ধ। ইয়াৰ ফলত পৰিয়ালত এক দুখ-কষ্টৰ পৰিস্থিতিৰ সৃষ্টি হয়। একেদৰে চুলি ধোৱাৰ লগে লগে সেন্দুৰ লগাব নালাগে, ইয়াৰ ফলত নেতিবাচকতা বৃদ্ধি পায় আৰু পৰিয়ালত তৰ্ক-বিতৰ্কৰ সৃষ্টি হয়। একেদৰে সেন্দুৰ আন কোনো মহিলাৰ ওপৰত বা আনৰ পৰা লৈ ব্যৱহাৰ কৰিব নালাগে, তেনে কৰাটো অশুভ। সেন্দুৰ সদায় স্বামীৰ টকাৰে কিনিব লাগে। কিছুমান মহিলাই সেন্দুৰ লগোৱাৰ পিছত লুকুৱাই ৰাখে, যিটো ঠিক নহয়। এনে কৰিলে বিবাহিত জীৱনত অশান্তিৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে। গা ধোৱাৰ পিছত প্ৰথমে চুলিখিনি ভালদৰে শুকুৱাই ল’ব লাগে আৰু তাৰ পিছতহে সেন্দুৰ লগাব লাগে। ইয়াৰ ফলত স্বামীৰ স্বাস্থ্য ভাল হৈ থাকে।

সেন্দুৰ প্ৰয়োগ কৰাৰ বৈজ্ঞানিক কাৰণ

কোৱা হয় যে মহিলাৰ চেকাম পুৰুষতকৈ অধিক কোমল আৰু সংবেদনশীল আৰু পাৰা ধাতু চিঙ্কিত পোৱা যায়। এনে পৰিস্থিতিত সেন্দুৰ প্ৰয়োগ কৰিলে বৈদ্যুতিক শক্তি নিয়ন্ত্ৰণ হয়। ইয়াৰ উপৰিও ভাৰমিলিয়ন প্ৰয়োগ কৰিলে মূৰৰ বিষ, অনিদ্ৰা আৰু মগজুৰ লগত জড়িত ৰোগৰ পৰাও উপশম পোৱা যায়। বৈজ্ঞানিকভাৱে সেন্দুৰ প্ৰয়োগ কৰিলেও শৰীৰৰ ৰক্তচাপ নিয়ন্ত্ৰণত থাকে, যিটো স্বাস্থ্যৰ বাবেও উপকাৰী।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment