কেতিয়া পালন কৰা হব বৰাহ জয়ন্তী ? জানক পূজাৰ বিধি আৰু মহত্ব।দূৰ হব সকলো দুখ দুর্দশা।

হিন্দু ধৰ্ম সংস্কৃতিত ব্ৰত আৰু উৎসৱৰ বিশেষ তাৎপৰ্য আছে। শাওন মাহৰ হৰিয়ালী তীজৰ পৰা আৰম্ভ কৰি চত মাহলৈকে চলি থাকে ধাৰাবাহিক ব্ৰত আৰু উৎসৱ। ভগৱান শিৱক শাওন মাহত পূজা কৰা হয় আনহাতে ভাদ মাহক ভগৱান বিষ্ণু আৰু তেওঁৰ অৱতাৰৰ বাবে উৎসৰ্গিত বুলি গণ্য কৰা হয়। ভাদ মাহতেই ভগৱান বিষ্ণুৰ জন্ম হৈছিল পৃথিৱীত শ্ৰীকৃষ্ণ, বাৰাহ আৰু বামন অৱতাৰ ৰূপত ধৰ্ম প্ৰতিষ্ঠা আৰু পৃথিৱীত ভাৰসাম্য ৰক্ষাৰ বাবে। ভাদ মাহৰ শুক্ল পক্ষৰ দ্বিতীয় দিনা বৰাহ জয়ন্তী পালন কৰা হয়। এইবাৰ ১৭ ছেপ্টেম্বৰ ২০২৩ তাৰিখ দেওবাৰে পালন কৰা হ’ব বৰাহ জয়ন্তী। বৰাহ জয়ন্তীৰ দিনা ভগৱান বিষ্ণুৰ বৰাহ ৰূপ পূজা কৰা হয়। আজি এই লেখাটোৰ জৰিয়তে আমি ভগৱান বিষ্ণুৰ বৰাহ ৰূপৰ পৌৰাণিক কাহিনী আৰু বৰাহ জয়ন্তীৰ গুৰুত্বৰ বিষয়ে জানিব পাৰিম।

বৰাহ হৈছে ভগৱান বিষ্ণুৰ তৃতীয় অৱতাৰ

পণ্ডিত ইন্দ্ৰমণি ঘনস্যালৰ মতে, মহৰ্ষি কাশ্যপৰ পত্নী দ্বীতিয়ে হিৰণ্যকাশ্যপু আৰু হিৰণ্যক্ষ নামৰ দুজন অসুৰ জন্ম দিছিল বুলি পুৰাণত উল্লেখ আছে। হিৰণ্যকাশ্যপু আৰু হিৰণ্যাক্ষ অতি দুষ্ট আৰু হিংস্ৰ প্ৰকৃতিৰ আছিল। হিৰণ্যকাশ্যপু আৰু হিৰণ্যক্ষ দুয়োজনে কঠোৰ তপস্যা কৰি ভগৱান ব্ৰহ্মৰ পৰা এনে বৰ লাভ কৰিছিল যে তেওঁলোকক কোনেও পৰাস্ত কৰিব নোৱাৰে। ভগৱান ব্ৰহ্মৰ পৰা বৰদান পোৱাৰ লগে লগে হিৰণ্যকাশ্যপু আৰু হিৰণ্যক্ষই ত্ৰিজগত শাসন কৰিবলৈ সকলো মানুহ আৰু দেৱতাক হাৰাশাস্তি কৰিবলৈ ধৰিলে। স্বৰ্গ দখল কৰাৰ পিছত হিৰণ্যক্ষই পাতালৰ তলৰ অগাধত পৃথিৱীখন লুকুৱাই ৰাখিলে। পৃথিৱীখনক অগাধত লুকুৱাই ৰখাৰ বাবে সৃষ্টিৰ ভাৰসাম্যহীনতা হ’বলৈ ধৰিলে, তাৰ পিছত সকলো দেৱতাই ভগৱান বিষ্ণুৰ পৰা সহায় বিচাৰিলে। ভগৱান বিষ্ণুৱে অৰ্ধদেৱতা আৰু অৰ্ধ গাহৰি ৰূপত বৰাহৰ অৱতাৰ লৈ নিজৰ দুটা দাঁতৰ সহায়ত পৃথিৱীখনক অগাধৰ পৰা উলিয়াই আনিলে।

ভগৱান বিষ্ণুৱে অগাধৰ পৰা পৃথিৱীখন উলিয়াই অনাৰ বাবে হিৰণ্যক্ষই অতি ক্ৰোধিত হৈ ভগৱান বিষ্ণুৰ লগত যুদ্ধ কৰিলে। হিৰণ্যকশিপু আৰু হিৰণ্যক্ষ দুয়োজনেই পূৰ্বৰ জন্মতে ভগৱান বিষ্ণুৰ দুৱাৰৰক্ষী আছিল। ঋষিৰ অভিশপ্ত হোৱাৰ বাবে হিৰণ্যকাশ্যপু আৰু হিৰণ্যক্ষ দুয়োজনেই অসুৰ ৰূপত জন্ম লৈছিল। এই কাৰণে ভগৱান বিষ্ণুৱে বৰাহৰ ৰূপ লৈ হিৰণ্যকাশ্যপু আৰু হিৰণ্যক্ষক বধ কৰি মোক্ষৰ ব্যৱস্থা কৰিলে।

বৰাহ জয়ন্তী পূজা আৰু তাৎপৰ্য্য

পৌৰাণিক গ্ৰন্থ অনুসৰি বৰাহ জয়ন্তীৰ দিনা ভগৱান বিষ্ণুক পূজা কৰা হয়। বৰাহ জয়ন্তীৰ দিনা পূজাস্থলীত গংগাজল ছটিয়াই শুদ্ধ কৰা। ইয়াৰ পিছত এটা ধাতুৰ কলহ আমপাত আৰু পানীৰে ভৰাই বিষ্ণু বা বৰাহৰ মূৰ্তি স্থাপন কৰি পূজা কৰিব। পূজাৰ অন্তত এই কলহ এজন ব্ৰাহ্মণক দান কৰি ভগৱান বিষ্ণুৰ ওচৰত সুখ আৰু সমৃদ্ধিৰ বাবে প্ৰাৰ্থনা কৰক। বৰাহ জয়ন্তীৰ দিনা বিষ্ণু ভগৱানক পূজা কৰিলে ব্যক্তিৰ জীৱনত ইতিবাচকতা আহি পৰে বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। মানুহৰ মনৰ সকলো বেয়া বিকাৰ আঁতৰি যায়। এজনে মানসিক শান্তি পায়।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment