কেনেদৰে পৃথিৱীৰ পৰা মানৱ ৰূপ ত্যাগ কৰিছিল প্ৰভু শ্রী কৃষ্ণই ?জানক এই নজনা ৰহস্য।

ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ ভক্তসকলে তেওঁৰ নাম শুনাৰ লগে লগে তেওঁৰ জন্মৰ লগত জড়িত বহু কাহিনী ক’বলৈ আৰম্ভ কৰে। কোনোবাই ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ জন্মৰ কথা কয় যে ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ জন্ম মথুৰাত হৈছিল আৰু তাৰ পিছত তেওঁ গকুলত ডাঙৰ হৈছিল। কিছুমানে তেওঁৰ শৈশৱৰ খেলা-ধূলাৰ কাহিনী কয়।

আপোনালোক সকলোৱে এইটোও জানে যে মহাভাৰত যুদ্ধত শ্ৰীকৃষ্ণৰ ভূমিকা আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ আছিল। কিন্তু আপুনি কেতিয়াবা ভাবিছেনে যুদ্ধৰ পিছত ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণই কেনেকৈ পৃথিৱী ত্যাগ কৰি বৈকুণ্ঠ লৈ গৈছিল। দৰাচলতে যুদ্ধৰ পাছত শ্ৰী কৃষ্ণৰ পৃথিৱী ত্যাগ কেতিয়া কেনেকৈ হৈছিল সেই বিষয়ে মানুহে এতিয়াও অজ্ঞাত। এইটো আচলতে এটা প্ৰশ্ন যাৰ উত্তৰ সকলোৱে জানিব বিচাৰে। এই প্ৰশ্নৰ উত্তৰ জানিবলৈ ইচ্ছা কৰি আমিও জানিবলৈ চেষ্টা কৰিলোঁ। কৃষ্ণৰ পৃথিৱী ত্যাগৰ লগত জড়িত কিছুমান ৰহস্যৰ বিষয়েও কওঁ।

শ্ৰীকৃষ্ণৰ জন্মৰ লগত জড়িত কথা

পৌৰাণিক বিশ্বাস অনুসৰি ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ জন্ম হৈছিল খ্ৰীষ্টপূৰ্ব ৩১১২ চনত। যদিও শ্ৰী কৃষ্ণৰ জন্ম মথুৰাত হৈছিল বুলি বিশ্বাস কৰা হয়, কিন্তু তেওঁৰ শৈশৱৰ কাম-কাজ গোকুল, বৃন্দাবন, নন্দগাঁও আৰু বৰষাণত সংঘটিত হৈছিল। বিশ্বাস কৰা হয় যে মহাভাৰত যুদ্ধৰ পিছত ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণই দ্বাৰকা নগৰত ৩৬ বছৰ শাসন কৰিছিল।

মহাভাৰত যুদ্ধৰ পিছত কি হৈছিল?

বিশ্বাস কৰা হয় যে মহাভাৰত যুদ্ধৰ পাছত যেতিয়া দুৰ্যোধনৰ সমগ্ৰ বংশধৰ নিঃশেষ হৈ গ’ল, তেতিয়া কৌৰৱৰ মাতৃ গান্ধাৰী দুখী হৈ পৰে। সেই সময়ত যেতিয়া তেঁও কৌৰৱৰ মৃত্যুত শোক কৰি যুদ্ধক্ষেত্ৰলৈ গৈছিল, তেতিয়া শ্ৰীকৃষ্ণ আৰু পাণ্ডৱও গান্ধাৰীৰ লগত গৈছিল। দুখী অৱস্থাত গান্ধাৰীয়ে ৩৬ বছৰৰ পাছত ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণক মৃত্যুৰ অভিশাপ দিছিল। এই কথা শুনি সকলো পাণ্ডৱ বিস্মিত হৈ পৰিল যদিও ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণই বিচলিত নহৈ হাঁহি হাঁহি সেই অভিশাপ গ্ৰহণ কৰিলে।

এজন চিকাৰীৰ কাঁড়ৰ বাবে শ্ৰী কৃষ্ণৰ পৃথিৱী ত্যাগ হয় ?

৩৬ বছৰ যুদ্ধৰ অন্তত দ্বাৰকাত বসতি স্থাপন কৰাৰ পিছত এদিন গান্ধাৰীৰ অভিশাপৰ বাবে ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণই ৰাতি এজোপা গছৰ তলত জিৰণি লৈ আছিল। সেই সময়ত তেওঁৰ ভৰিৰ ৰত্নটো উজ্জ্বলভাৱে জিলিকি আছিল। সেই জিলিকি থকা ৰত্নটো দেখি, এজন চিকাৰী যাৰ নাম আছিল জাৰা। সেই সময়ত চিকাৰীয়ে শ্ৰীকৃষ্ণৰ চৰণ দেখি অনুমান কৰিলে যে সেয়া হৰিণ। সেই সময়ত চিকাৰী জৰাই কৃষ্ণৰ ভৰিত কাঁড় মাৰিলে। জৰাৰ কাঁড়ত আঘাতপ্ৰাপ্ত প্ৰভু শ্ৰীকৃষ্ণই নিজৰ শৰীৰটো তাতেই এৰি যোৱাৰ সিদ্ধান্ত ল’লে। এইদৰে যুদ্ধ শেষ হোৱাৰ ৩৬ বছৰৰ পাছত অৰ্থাৎ শ্ৰীকৃষ্ণৰ বয়স প্ৰায় ১২৫ বছৰ হ’লে ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণ নিজৰ শৰীৰ এৰি বৈকুণ্ঠ লৈ উভতি গ’ল।

ৰামায়ণ যুগৰ বালিয়ে প্ৰতিশোধ লৈছিল

বিশ্বাস কৰা হয় যে ৰামায়ণ কালত শ্ৰীৰাম গোপনে বালিক আক্ৰমণ কৰিছিল আৰু প্ৰতিশোধ ল’ব দিবলৈ প্ৰভু ৰামে দ্বাপৰ যুগত কৃষ্ণ হিচাপে জন্ম লৈছিল।তেওঁলোকৰ পৰা প্ৰতিশোধ ল’বলৈ বালিয়ে ল’লে চিকাৰী জৰাৰ ৰূপ লৈ কৃষ্ণৰ পৰা প্ৰতিশোধ ল’লে। এইদৰে মহাভাৰত যুদ্ধৰ পিছত শ্ৰীকৃষ্ণৰ পৃথিৱী ত্যাগ হয় আৰু তেওঁ পুনৰ মানৱ ৰূপৰ পৰা ঈশ্বৰৰ ৰূপ ধাৰণ কৰে।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment