প্ৰভু শ্রী কৃষ্ণক কি কাৰণত গোবিন্দ বুলি কোৱা হয় জানেনে ?জানক ইয়াৰ আঁৰৰ ৰহস্য।

শ্ৰীকৃষ্ণৰ বিষয়ে যুগ যুগ ধৰি কোৱা হৈছে বহুতো বিখ্যাত কাহিনী।মহাভাৰতত শ্ৰীকৃষ্ণই অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰি আহিছে, যিয়ে অস্ত্ৰও তুলি নোলোৱাকৈ যুদ্ধত যুঁজিছিল। মহাভাৰতৰ বহুতো কাহিনী আছে য’ত প্ৰতিজন ব্যক্তি আৰু দেৱতাৰ নিজস্ব সংস্কৰণ আছে। আপুনি হয়তো লক্ষ্য কৰিছে যে মহাভাৰতত শ্ৰীকৃষ্ণক অৰ্জুনে মাধৱ আৰু দ্ৰৌপদীয়ে সদায় গোবিন্দ বুলি কৈছিল।

ষ্টাৰ প্লাছত সম্প্ৰচাৰিত টিভি ধাৰাবাহিক মহাভাৰততো এই কথা উল্লেখ কৰা হৈছে। শ্ৰীকৃষ্ণক সম্বৰ্ধনা জনোৱা ‘গোবিন্দ বলো হৰি গোপাল বলো’ গীতটোও অতি জনপ্ৰিয়, কিন্তু শ্ৰীকৃষ্ণই এই নাম অৰ্থাৎ গোবিন্দ কেনেকৈ পালে সেয়া কেতিয়াবা ভাবিবলৈ চেষ্টা কৰিছেনে?

শ্ৰীকৃষ্ণৰ এই নাম ব্ৰহ্মপুৰাণৰ পৰা মহাভাৰতলৈকে সকলোতে উল্লেখ আছে। গতিকে আজি আপোনালোকক এই নামৰ অৰ্থ আৰু শ্ৰীকৃষ্ণক কিয় গোবিন্দ বুলি কোৱা হয় সেই বিষয়ে বুজাই দিওঁ।

গোবিন্দ নামৰ আঁৰৰ আচল অৰ্থ

যদি গোবিন্দৰ সন্ধি বিশ্লেষণ কৰা হয় তেন্তে ‘গ’ শব্দটোৰ তিনিটা গুৰুত্বপূৰ্ণ অৰ্থৰ উন্মেষ ঘটে। এই শব্দৰ বাবেই শ্ৰীকৃষ্ণৰ নাম গোবিন্দ ৰখা হৈছিল। ‘বিন্দ’ শব্দৰ অৰ্থ হ’ল মানুহক সুখী কৰা। এনে পৰিস্থিতিত এই দুটা শব্দই একেলগে তিনিটা অৰ্থ দিয়ে।

গ’ শব্দৰ অৰ্থ হ’ল গৰুক সুখী কৰা।

আৰম্ভণিৰে পৰা কৃষ্ণই গৰু চৰাবলৈ গৈছিল আৰু তেওঁক গোপালক বুলি কোৱা হৈছিল। শ্ৰীকৃষ্ণৰ লগত জড়িত কাহিনীবোৰত কোৱা হৈছে যে তেওঁৰ বাঁহীৰ শব্দ শুনি সকলো গোপালক ল’ৰা আৰু গৰু-ম’হই আনন্দিত হৈছিল। এই কাৰণেই তেওঁক গোপাল বা গোবিন্দ বুলিও জনা যায়। শ্ৰী কৃষ্ণই আগতে গৰু আৰু পোৱালিক অপৰিসীম সুখ দিছিল।

গ’ শব্দৰ দ্বিতীয় অৰ্থ হ’ল ইন্দ্ৰিয়ক আনন্দ দিয়া

গ’ শব্দৰ দ্বিতীয় আক্ষৰিক অৰ্থ হ’ল ইন্দ্ৰিয়ক আনন্দ দিয়া। সেইবাবেই শ্ৰীকৃষ্ণক গোবিন্দ নামেৰে মাতিছে কাৰণ পৌৰাণিক কাহিনী অনুসৰি শ্ৰীকৃষ্ণৰ কণ্ঠ, বাঁহীৰ মধুৰ সুৰ আৰু তেওঁৰ জ্ঞান শুনি সকলোৱে মন্ত্ৰমুগ্ধ হৈ পৰিছিল। শ্ৰীকৃষ্ণৰ আশ্ৰয় লোৱা ব্যক্তিয়ে ২৪ ঘণ্টাই সকলো ইন্দ্ৰিয়ৰে সুখ উপভোগ কৰিব পাৰে। এই সকলোবোৰ কথা কাহিনীত কোৱা হয় আৰু সেইবাবেই কৃষ্ণক গোবিন্দ বুলি কোৱা হয়।

গ’ শব্দৰ তৃতীয় অৰ্থ হ’ল পৃথিৱীখনক সুখী কৰা

গ’ শব্দৰ তৃতীয় অৰ্থ হ’ল পৃথিৱী আৰু তেওঁৰ কুৰ্মা অৱতাৰত নাৰায়ণে পিঠিত মন্থৰা পৰ্বতক ৰক্ষা কৰিছিল। বৰাহৰ ৰূপত তেওঁ ভূমি দেৱীক অসুৰৰ পৰা ৰক্ষা কৰি পৃথিৱীলৈ আনন্দ কঢ়িয়াই আনিলে। সেইবাবেই কৃষ্ণক গোবিন্দ বুলি কোৱা হয়।

মহাভাৰতৰ কাহিনীত কোৱা হৈছে যে যেতিয়া দ্ৰৌপদীৰ বস্ত্ৰ হৰণ হব ওলাইছিল তেতিয়া তেওঁ গোবিন্দ নাম লৈ কৃষ্ণক মাতিছিল। সেই সময়ত শ্লোকটো কোৱা হৈছিল, ‘গোবিন্দ পুণ্ডাৰকাক্ষ, সুৰক্ষা সাৰণগতম’। সেইবাবেই গোবিন্দৰ নাম ইমান বিখ্যাত। যদি এই কাহিনীটো ভাল লাগিল তেন্তে শ্বেয়াৰ কৰিব। এনেধৰণৰ কাহিনী আৰু পঢ়িবলৈ আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment