এইবোৰ সমস্যা থকা ব্যক্তি সকলে ভুলটো খাব নালাগে গাখীৰ !দূগুণে বাঢ়িব পাৰে সমস্যা !

গাখীৰ খোৱাৰ অগণন উপকাৰিতা আছে কাৰণ ইয়াত শৰীৰৰ উন্নত কাৰ্য্যকলাপৰ বাবে দায়বদ্ধ সকলো পুষ্টিকৰ উপাদান থাকে। গাখীৰ আৰু গাখীৰৰ পৰা উৎপাদিত সামগ্ৰীত কেলচিয়াম, প্ৰটিন, ভিটামিন বি ২ (ৰাইবোফ্লেভিন), ভিটামিন বি ১২, পটাছিয়াম, ফছফৰাছ, ভিটামিন এ আৰু ভিটামিন ডি আদি পুষ্টিকৰ উপাদান থাকে।

গাখীৰক সম্পূৰ্ণ খাদ্য বুলি গণ্য কৰা হয় আৰু দৈনিক গাখীৰ খোৱাটোৱে আপোনাৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী কৰাত সহায় কৰিব পাৰে, হাড় আৰু দাঁতৰ স্বাস্থ্যৰ উন্নতি সাধন কৰিব পাৰে, হজম শক্তি উন্নত কৰিব পাৰে, হৃদযন্ত্ৰ সুস্থ কৰি ৰাখিব পাৰে, ছাল আৰু চুলিৰ স্বাস্থ্য উন্নত কৰিব পাৰে, মানসিক স্বাস্থ্য উন্নত কৰিব পাৰে ইয়াক ভাল অৱস্থাত ৰখাত ইত্যাদি ইত্যাদি উপকাৰী . গাখীৰৰ ইমানবোৰ উপকাৰ থকাৰ পিছতো গাখীৰ খোৱাটো কিছুমান মানুহৰ বাবে বিপদজনক হ’ব পাৰে। ডাঃ বিনোদ শৰ্মাই কৈছে কোনে কোনে গাখীৰ খোৱা উচিত নহয় আৰু কিয়।

ফেটি লিভাৰ ৰোগীয়ে গাখীৰ খোৱা উচিত নহয়।চিকিৎসকে ক’লে যে যদি আপুনি ফেটি লিভাৰৰ সমস্যাত ভুগি আছে তেন্তে গাখীৰ খোৱা উচিত নহয়। যকৃতত চৰ্বি জমা হোৱাৰ ফলত যকৃত ফুলি উঠে। লেক্ট’জ অসহিষ্ণুতা থকা লোকে গাখীৰ খোৱা উচিত নহয় ।যিসকল লোকে লেক্ট’জ অসহিষ্ণু, অৰ্থাৎ যিসকলে গাখীৰ খোৱাৰ পিছত পেট ফুলা, এচিডিটি, বমি বা ডায়েৰিয়া ৰোগত আক্ৰান্ত হয়, তেওঁলোকে গাখীৰ খাব নালাগে।

গাখীৰ আৰু গাখীৰৰ পৰা তৈয়াৰী সামগ্ৰী খোৱাৰ পিছত বমি বা বমি হোৱা লোকে গাখীৰ খাব নালাগে। গাখীৰৰ চুমুক খাই বহু লোকে নাৰ্ভাছ অনুভৱ কৰে।লেক্ট’জ অসহিষ্ণুতা থকা লোকে গাখীৰ খোৱা উচিত নহয়।যিসকল লোকে লেক্ট’জ অসহিষ্ণু, অৰ্থাৎ যিসকলে গাখীৰ খোৱাৰ পিছত পেট ফুলা, এচিডিটি, বমি বা ডায়েৰিয়া ৰোগত আক্ৰান্ত হয়, তেওঁলোকে গাখীৰ খাব নালাগে।

যিসকল লোক কেন্সাৰত আক্ৰান্ত, সেয়া প্ৰষ্টেট কেন্সাৰ হওক, স্তন কেন্সাৰ হওক বা অভেৰিয়ান কেন্সাৰ হওক, তেনে লোকে গাখীৰ একেবাৰেই খোৱা উচিত নহয়।যিসকল লোকৰ গাখীৰ খোৱাৰ প্ৰতি এলাৰ্জী থাকে, যেনে যিসকলৰ উশাহ-নিশাহ লোৱাত অসুবিধা হয়, বমি হয়, বা মলত তেজ থাকে, তেওঁলোকে গাখীৰ একেবাৰেই খাব নালাগে।

ছালৰ ৰোগ হ’লে গাখীৰ খাব নালাগে।যদি আপোনাৰ ছালৰ কোনো ধৰণৰ ৰোগ আছে বা গাখীৰ খোৱাৰ বাবে ছালত পিম্পল, ব্ৰণ, ফ্ৰেকল বা বলিৰেখা হোৱাৰ আশংকা থাকে তেন্তে গাখীৰ খোৱাৰ পৰা বিৰত থাকিব লাগে। এইবোৰৰ বাহিৰে হৃদৰোগীয়ে গাখীৰ খোৱা উচিত নহয়।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment