দৰিদ্ৰ কেঞ্চাৰ ৰোগীক বিনামূলীয়া চিকিৎসা প্রদান কৰা চিকিৎসক ডাঃ ৰবি কান্নননলৈ শ্রেষ্ঠ সন্মান মেগেছেছে বঁটা প্ৰদান।

সমগ্ৰ বিশ্বৰ লাখ লাখ লোকক আক্ৰান্ত কৰি কৰ্কট ৰোগ এক গুৰুতৰ সমস্যা। ইয়াৰ চিকিৎসা নোপোৱাৰ বাবে বহু লোকে প্ৰাণ হেৰুৱাবলগীয়া হয়। এনে পৰিস্থিতিত অসমৰ অংক’লজিষ্ট ডাঃ ৰবি কান্ননে দৰিদ্ৰ কৰ্কট ৰোগীক সহায় কৰি আছে। ডাঃ ৰবিয়ে ৰোগীসকলক তেওঁলোকৰ চিকিৎসাত সহায় কৰে। ইয়াৰ বাবে তেওঁক ২০২৩ চনৰ ৰেমন মেগছেছে বঁটাৰ বাবে নিৰ্বাচিত কৰা হৈছে। ইতিমধ্যে পদ্মশ্ৰী বঁটা লাভ কৰিছে।

ড° ৰবি কান্নন কোন?

আচলতে ডাঃ ৰবি অংক’লজিষ্ট আৰু কাছাৰ কেন্সাৰ হস্পিতালৰ পৰিচালক। তেওঁ মূলতঃ তামিলনাডুৰ। ভাৰতীয় বায়ুসেনাৰ এজন জোৱানৰ পুত্ৰ। মাক ইন্দুমতিয়ে সৰুৰে পৰাই বিচাৰিছিল তেওঁ ডাক্তৰ হোৱাটো। কৰ্কট ৰোগৰ প্ৰতি তেওঁৰ সততা আৰু গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকাৰ বাবে এই বঁটাৰ বাবে নিৰ্বাচিত হৈছে। ২০০৭ চনত ডাঃ ৰবি কাছাৰ কেন্সাৰ হাস্পতালৰ সঞ্চালক হয়, তাৰ পিছত তেওঁ কেন্সাৰ ৰোগীৰ বাবে সকলো সা-সুবিধা প্ৰদান কৰি এই চিকিৎসালয়খনক সম্পূৰ্ণ কৰ্কট চিকিৎসালয়লৈ ৰূপান্তৰিত কৰে।

বিনামূলীয়া চিকিৎসা

ড° ৰবিৰ নিৰ্দেশনাত পৰিচালিত এই চিকিৎসালয়খনত প্ৰতি বছৰে ৫ হাজাৰ কৰ্কট ৰোগীক বিনামূলীয়াকৈ চিকিৎসা কৰা হয়। কিছুদিনৰ আগলৈকে এই চিকিৎসালয়খনত মাত্ৰ ২৩ জন লোকেহে কাম কৰিছিল যদিও ডাঃ ৰবি সঞ্চালক হোৱাৰ পিছত এই চিকিৎসালয়খনৰ কৰ্মচাৰী ৪৫০ লৈ বৃদ্ধি পাইছে। ডাঃ ৰবিয়ে বিশ্বাস কৰে যে টকাৰ বাবে কোনো কেন্সাৰ ৰোগীয়ে নিজৰ প্ৰাণ হেৰুৱাব নালাগে। তেওঁৰ দলটোৱে চিকিৎসালয়ত উপনীত হ’ব নোৱাৰা দুখীয়া ৰোগীৰ ঘৰ-দুৱাৰ-গাঁৱলৈ গৈ বিনামূলীয়াকৈ চিকিৎসা কৰে।

ডাঃ ৰবিয়ে বহু প্ৰত্যাহ্বানৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হৈছিল..কৰ্কট ৰোগীৰ চিকিৎসাৰ সময়ত ডাঃ ৰবিয়ে বহু প্ৰত্যাহ্বানৰ সন্মুখীন হৈছিল। উত্তৰ-পূব ভাৰতত কৰ্কট ৰোগীৰ সংখ্যাৰ লগতে এই ৰোগত মৃত্যু হোৱা লোকৰ সংখ্যাও যথেষ্ট বেছি। এনে পৰিস্থিতিত চিকিৎসাৰ সময়ত ডাঃ ৰবিয়ে বহু প্ৰত্যাহ্বানৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হয়।

Leave a Comment