মাহেকিয়াৰ সময়ত হোৱা পেট আৰু ককালৰ বিষৰ পৰা পৰিত্ৰানৰ উপায়।মাত্ৰ কৰক এই ৫ টা কাম।

মহিলাৰ পিৰিয়ড এক স্বাভাৱিক প্ৰক্ৰিয়া, যাৰ প্ৰথম তিনিদিন মহিলাৰ বাবে অতি আমনিদায়ক। এই সময়ছোৱাত মহিলাসকলে বহু ধৰণৰ সমস্যাৰ সন্মুখীন হয়, কোনোবাই পেটৰ বিষৰ অভিযোগ কৰে, কোনোবাই কঁকালৰ বিষ বা ভৰিৰ বিষ হয়।

যিসকল মহিলাৰ শৰীৰত কেলচিয়ামৰ অভাৱ হয়, তেওঁলোকৰ মাহেকীয়াৰ সময়ত বিষ বেছি হয়। প্ৰতিমাহে হোৱা এই বিষ (period pain)ৰ আন বহুতো কাৰণ হ’ব পাৰে, যেনে- জৰায়ু সংকুচিত হোৱা, জৰায়ুত ফুলা আৰু তাত তেজৰ অভাৱ। যদি আপুনিও প্ৰতিমাহে এই অসহ্যকৰ বিষৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হয়, তেন্তে এই বিষৰ পৰা মুক্তি পাবলৈ আমি আপোনাক কিছুমান বিশেষ আৰু ফলপ্ৰসূ টিপছৰ বিষয়ে কওঁ, যিবোৰ গ্ৰহণ কৰিলে আপুনি পিৰিয়ডৰ বিষৰ পৰা সকাহ পাব।

অজৱাইন সেৱন কৰক: পিৰিয়ডৰ বিষৰ পৰা মুক্তি পাবলৈ অজৱাইন ব্যৱহাৰ কৰক। এগিলাচ পানীত এচামুচ অজৱাইন মিহলাই পানী আধা হোৱালৈকে উতলাই লওক। গেছৰ পৰা পানী উলিয়াই কুহুমীয়াকৈ পান কৰক। পিৰিয়ডৰ সময়ত দিনটোত দুবাৰকৈ এই পানী সেৱন কৰিলে বিষৰ পৰা উপশম পোৱা যাব।

হালধীৰ গাখীৰ খোৱাঃ পিৰিয়ডৰ বিষৰ পৰা মুক্তি পাবলৈ হালধীৰ গাখীৰ অতি ফলপ্ৰসূ। একাপ গাখীৰত এচামুচ হালধী দি সিজাব। গাখীৰত অলপ গুৰ, আধা চামুচ বিলাহী আৰু শুকান আদা মিহলাই খালে বিষৰ পৰা উপশম পাব।

গৰম পানী কম্প্ৰেছ কৰক: মাহেকীয়াৰ সময়ত বিষ কম কৰিবলৈ শৰীৰক হাইড্ৰেটেড কৰি ৰাখক, অধিক পানী খাওক। পেট আৰু কঁকালৰ বিষৰ পৰা মুক্তি পাবলৈ গৰম পানীৰে ফোমেণ্টেচন কৰক। গৰম পানী কম্প্ৰেছ কৰিলে পেটৰ ফুলা কমি যাব আৰু আপুনি সকাহ পাব।

খাদ্যৰ দ্বাৰা বিষৰ চিকিৎসা কৰক: মাহেকীয়াৰ সময়ত বিষ কমোৱাতো আপোনাৰ খাদ্যই অতি ফলপ্ৰসূ বুলি প্ৰমাণিত হ’ব পাৰে। খাদ্যত অংকুৰ, বীন, সেউজীয়া পাতৰ শাক-পাচলি, ফল-মূল আৰু শুকান ফল সেৱন কৰিব লাগে। এই খাদ্যবোৰে আপোনাৰ পেশীবোৰক জিৰণি দিব।

চাহ-কফি পৰিহাৰ: পিৰিয়ডৰ সময়ত চাহ-কফি সেৱন কৰিলে গেছৰ অভিযোগ উঠিব পাৰে। মহিলাসকলে মাহেকীয়াৰ সময়ত প্ৰায়ে গেছৰ অভিযোগ কৰে, এনে কেফেইনে বিষ বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। ইয়াৰ সময়ত ফলমূল আৰু শাক-পাচলিৰে তৈয়াৰী স্মুদি সেৱন কৰিব লাগে। ইচ্ছা কৰিলে শাক-পাচলিৰ ৰস খাব পাৰে।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment