হাৰ্ট এটেক অহা ব্যক্তিৰ জীৱন ৰক্ষা কৰিবলৈ কৰক এইবোৰ কাম। জানক কোনবোৰ কাম কৰি নালাগে!

শৰীৰত উপস্থিত বাকী পেশীবোৰৰ দৰে আমাৰ হৃদযন্ত্ৰও এনে এটা পেশী যিটো বিভিন্ন ৰক্তবাহী নলীৰ দ্বাৰা অক্সিজেন সমৃদ্ধ তেজ যোগান ধৰা হয়। যদি হৃদযন্ত্ৰই পৰ্যাপ্ত পৰিমাণৰ তেজ বা অক্সিজেন নাপায় তেন্তে ই সঠিকভাৱে কাম কৰিব নোৱাৰে আৰু ব্যক্তিজনৰ হাৰ্ট এটেক হয়।

হাৰ্ট এটেক হৈছে এনে এক জৰুৰীকালীন অৱস্থা যাৰ বাবে তৎক্ষণাত চিকিৎসালয়লৈ যোৱাটো বাধ্যতামূলক, নহ’লে ব্যক্তিজনৰ মৃত্যু হ’ব পাৰে। এই লেখাটোত হাৰ্ট এটেক কি, হিট এটেক হ’লে কেনে অনুভৱ হয়, নিজকে বা আন কাৰোবাক হাৰ্ট এটেক হোৱাত কেনেকৈ সহায় কৰিব পাৰি, হাৰ্ট এটেক হ’লে কি নকৰিব সেই বিষয়ে ব্যাখ্যা কৰা হৈছে।

হাৰ্ট এটেক কি ?

হাৰ্ট এটেকৰ অৰ্থ হ’ল হৃদযন্ত্ৰলৈ অক্সিজেন সমৃদ্ধ তেজ যোগান ধৰা ৰক্তবাহী নলীত চৰ্বি, উচ্চ কলেষ্টেৰল বা অন্যান্য পদাৰ্থ জমা হোৱাৰ বাবে ইয়াৰ গতি সংকুচিত হৈছে আৰু হৃদযন্ত্ৰই পৰ্যাপ্ত তেজ পোৱা নাই। এই অৱস্থাত হৃদযন্ত্ৰৰ ক্ষতি হয় আৰু সঠিকভাৱে কাম কৰিব নোৱাৰে।

হাৰ্ট এটেকত সাধাৰণতে ১০-১৫ মিনিট বা তাতকৈ অধিক সময় বুকুৰ বিষ হয়। বহু লোকে কেইবা ঘণ্টা, দিন আৰু সপ্তাহ আগতেই হাৰ্ট এটেকৰ লক্ষণ দেখা দিয়ে। কিন্তু এনেও হ’ব পাৰে যে হাৰ্ট এটেক হ’লে কোনো লক্ষণ বা লক্ষণ দেখা নাযায়। এঞ্জাইনা ৰোগীৰ হাৰ্ট এটেক হোৱাৰ সম্ভাৱনা বেছি। ইয়াত হৃদযন্ত্ৰই পৰ্যাপ্ত তেজ নাপায় যাৰ বাবে বুকুত বিষ হয়। কিছু শাৰীৰিক কাম কৰাৰ সময়ত এই বিষ বেছি হয় আৰু জিৰণি লোৱা বা ঔষধ খোৱাৰ সময়ত ভাল হয়।

হাৰ্ট এটেকৰ প্ৰথম লক্ষণ হ’ল সঘনাই বুকুৰ বিষ যিটো কাৰ্য্যকলাপৰ পৰা আৰম্ভ হয় আৰু জিৰণি লোৱাৰ লগে লগে ভাল হয়। বহুতে হাৰ্ট এটেকৰ পিছত সঠিক চিকিৎসা গ্ৰহণ কৰি সম্পূৰ্ণৰূপে সুস্থ হৈ উঠে, সেইবাবেই গুৰুত্বপূৰ্ণ যে যদি কোনো ব্যক্তিৰ হাৰ্ট এটেক হৈছে, তেন্তে তেওঁক সঠিক প্ৰাথমিক চিকিৎসা আৰু সঠিক চিকিৎসা প্ৰদান কৰা উচিত, তেওঁক চিকিৎসালয়লৈ লৈ গৈ নহ’লে তেওঁৰ মৃত্যু হ’ব পাৰে।

হাৰ্ট এটেকৰ সময়ত কি হয় ?

হাৰ্ট এটেক সাধাৰণতে ১৫ মিনিট বা তাতকৈ অধিক সময় বুকুৰ বিষ হয় আৰু বহু লোকৰ কেইঘণ্টামান,দিন আৰু সপ্তাহৰ আগতে হাৰ্ট এটেকৰ লক্ষণ দেখাবলৈ আৰম্ভ কৰে, কিন্তু এনেকুৱাও হব পাৰে যে ব্যক্তিজনে অনুভৱ নকৰে।হয়। প্ৰতিজন ব্যক্তিৰ হাৰ্ট এটেক হ’লে বেলেগ বেলেগ লক্ষণ দেখা যায়। মহিলা, বৃদ্ধ আৰু চেনিৰ সমস্যাত ভুগি থকা লোকৰ ক্ষেত্ৰত হাৰ্ট এটেকৰ লক্ষণ কম হয়।

হাৰ্ট এটেক হ’লে কেনে অনুভৱ হয় ?

  • বুকুৰ মাজভাগত চাপ বা বিষ অনুভৱ কৰা।
  • বুকুত অস্বস্তি অনুভৱ কৰা যি কিছু সময়ৰ পিছত নিজে নিজে গুচি যায়।
  • মানসিক অৱস্থাৰ পৰিৱৰ্তন। বিশেষকৈ বুঢ়া মানুহৰ ক্ষেত্ৰত।
  • হৃদস্পন্দন অনিয়মিত
  • বুকুৰ পৰা কান্ধ, পিঠি, চোলা, ডিঙি, দাঁত, বাহু আৰু পেটৰ ওপৰৰ অংশলৈ বিয়পি পৰা বিষ।
  • ঘাম ওলোৱা
  • উশাহ বন্ধ হোৱা
  • হৃদস্পন্দন জ্বলা
  • মূৰ ঘূৰোৱা বা মূৰ্চ্ছা যোৱা
  • বমি বা বমি হোৱা
  • অতি দুৰ্বল অনুভৱ
  • অজ্ঞান হোৱা বা হাতৰ বিষ আৰু টিংটিং শব্দ অনুভৱ কৰা।

হাৰ্ট এটেক হ’লে কি কৰিব লাগে ?

আন কাৰোবাৰ হাৰ্ট এটেক হোৱাত কেনেকৈ সহায় কৰিব পাৰি । প্ৰথমে সেই ব্যক্তিজনক চিকিৎসালয়লৈ নিবলৈ চেষ্টা কৰক। যদি এয়া সম্ভৱ নহয় তেন্তে এম্বুলেন্স মাতি সেই ব্যক্তিজনৰ লগত থাকক। সহায় নোপোৱালৈকে আপুনি ব্যক্তিজনক তলত দিয়া ধৰণেৰে প্ৰাথমিক চিকিৎসা প্ৰদান কৰিব পাৰে –

যদি ব্যক্তিজন সচেতন হৈ থাকে তেন্তে তেওঁক এছপিৰিনৰ প্ৰতি এলাৰ্জী আছে নেকি বা চিকিৎসকে এছপিৰিন গ্ৰহণ কৰিবলৈ প্ৰেছক্ৰিপচন দিছে নেকি বুলি সুধিব। যদি ব্যক্তিজনৰ এলাৰ্জী নহয় তেন্তে চোবাই খাব পৰা এছপিৰিন দিব লাগে। যদি ব্যক্তিজনৰ হৃদস্পন্দন নাই তেন্তে চিপিআৰ আৰম্ভ কৰক। যদি আপুনি চিপিআৰ দিব নাজানে তেন্তে ব্যক্তিজনৰ বুকুত হাত থৈ এক মিনিটত ১০০ৰ পৰা ১২০টা বুকুৰ সংকোচন কৰক।যদি “ডিফিব্ৰিলেটৰ” (কাৰেণ্টৰ দ্বাৰা অনিয়মিত হৃদস্পন্দন স্বাভাৱিক কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা যন্ত্ৰ) আছে, তেন্তে ইয়াক ব্যৱহাৰ কৰক।

হাৰ্ট এটেক হ’লে কি কৰিব লাগে ?

হাৰ্ট এটেক সম্পূৰ্ণৰূপে প্ৰতিৰোধ কৰিব নোৱাৰি। যদি আপোনাৰ হাৰ্ট এটেক হৈছে তেন্তে তৎক্ষণাত এম্বুলেন্স মাতিব লাগে। যদিহে ওচৰত আন কোনো নাথাকে আৰু আপুনি নিজেই চিকিৎসালয়লৈ যাব পৰা অৱস্থাত থাকে তেতিয়াহে নিজেই চিকিৎসালয়লৈ যোৱাৰ চেষ্টা কৰক।

সহায় নোপোৱালৈকে তলত দিয়া ধৰণেৰে প্ৰাথমিক চিকিৎসা কৰিব পাৰে –

যদি আপুনি এছপিৰিনৰ প্ৰতি এলাৰ্জী নহয় বা চিকিৎসকে কোৱা নাই তেন্তে লগে লগে এছপিৰিন খাব লাগে। হৃদযন্ত্ৰলৈ তেজ যোগান ধৰা ৰক্তবাহী নলীত তেজৰ গোট বা গোট গঠন হোৱাৰ ফলত হাৰ্ট এটেক হয়, যাৰ বাবে হৃদযন্ত্ৰই পৰ্যাপ্ত তেজ নাপায়। এছপিৰিনে এই ক্লট বৃদ্ধি হোৱাত বাধা দিয়ে যাতে হৃদযন্ত্ৰৰ আৰু কোনো ক্ষতি নহয়। সম্ভৱ হ’লে ঘৰৰ বা য’তেই নাথাকক কিয় দুৱাৰখন খুলিব যাতে অজ্ঞান হৈ গ’লে সহায় সহজে আপোনাৰ ওচৰলৈ যাব পাৰে। ইয়াৰ পিছত আৰামত শুই পৰিব। যিকোনো কাম কৰি থাকোঁতে হৃদযন্ত্ৰই অধিক তেজ পাম্প কৰিব লাগে, আৰু যদি ইতিমধ্যে হৃদযন্ত্ৰৰ তেজ কমিছে, তেন্তে যিকোনো কাম কৰিলে আপোনাৰ সমস্যাটো অধিক বিপজ্জনক হৈ উঠিব পাৰে।

হাৰ্ট এটেক হ’লে কি কৰিব নালাগে ?

যদি আপুনি অনুভৱ কৰে যে আপুনি বা আপোনাৰ ওচৰ-চুবুৰীয়া কোনোবাই হাৰ্ট এটেকত আক্ৰান্ত হৈছে, তেন্তে তলত দিয়া কথাবোৰ মনত ৰাখিব –

  • লক্ষণসমূহ নিজাববীয়াকৈ নোহোৱা হোৱালৈ অপেক্ষা নকৰিব, সহায়ৰ বাবে ফোন কৰিব নালাগে বা তৎক্ষণাত চিকিৎসালয়লৈ নাযাব।
  • সঘনাই কাহ নামাৰিব
  • কোনো কাৰণতে ব্যক্তিজনক অকলে এৰি নাযাব।
  • নিজকে গাড়ীৰে চিকিৎসালয়লৈ নিয়াৰ চেষ্টা নকৰিব।
  • মানুহজনক এছপিৰিনৰ বাহিৰে একো খাবলৈ নিদিব।
  • যদি ব্যক্তিজনৰ হৃদস্পন্দন হয় তেন্তে চিপিআৰ নিদিব।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment