শৌচ কৰোতে দেখা দিয়া এই ৫ টা লক্ষণ হব পাৰে কিডনী নষ্ট হোৱাৰ ইংগিত। ভুলটো আওঁকান নকৰিব!

বৃক্ক আজিকালি শৰীৰত উপস্থিত আটাইতকৈ দুৰ্বল আৰু সংবেদনশীল অংগ হৈ পৰিছে। ইয়াৰ আঁৰৰ কাৰণ মূলতঃ আমাৰ বেয়া জীৱনশৈলী আৰু অস্বাস্থ্যকৰ খাদ্যাভ্যাস। বেয়া জীৱনশৈলীয়ে পোনপটীয়াকৈ আমাৰ বৃক্কৰ ক্ষতি কৰে, ইয়াৰ লগতে আমি অসুস্থ হ’লে সেই সময়ত সেৱন কৰা ঔষধে বৃক্কতো প্ৰভাৱ পেলায়। সহজ ভাষাত ক’বলৈ গ’লে এনে পৰিস্থিতিত বৃক্কৰ দুগুণ প্ৰভাৱ পৰে।

বহু সময়ত আমি নাজানো আৰু আমাৰ বৃক্কটো ভিতৰৰ পৰাই ক্ষতিগ্ৰস্ত হৈ আহিছে। আমি চিনি পোৱাৰ সময়লৈকে বৃক্কৰ যথেষ্ট ক্ষতি হৈছে। কিন্তু কিছুমান বিশেষ লক্ষণ চিনাক্ত কৰি বৃক্ক সম্পৰ্কীয় ৰোগ আগতীয়াকৈ ধৰা পেলাব পাৰি। এই লেখাটোত আমি আপোনাক মলত্যাগ কৰাৰ সময়ত অনুভৱ কৰা লক্ষণসমূহৰ বিষয়ে ক’ম, যিয়ে বেয়া বৃক্ক হোৱাৰ ইংগিত দিব পাৰে।

বৃক্ক ৰোগত তেলীয়া মল

মলত আঠাযুক্ত হোৱাটো সাধাৰণতে হজম শক্তিৰ অভাৱ আৰু পেটৰ লগত জড়িত কিছুমান ৰোগৰ লক্ষণ হ’ব পাৰে। কিন্তু কেতিয়াবা এই লক্ষণসমূহ বৃক্ক বেয়া হোৱাৰ বাবেও দেখা পোৱা যায়। যেতিয়া বৃক্কে সঠিকভাৱে কাম কৰা বন্ধ কৰে তেতিয়া ইয়াৰ ফলত শোষণ নোহোৱা হয়, যাৰ ফলত মল আঠাযুক্ত হ’ব পাৰে।

বৃক্ক ৰোগত মলত তেজ

যদি আপুনি মলত তেজ অনুভৱ কৰি আছে তেন্তে ই শৰীৰৰ ভিতৰত বৃক্ক সম্পৰ্কীয় ৰোগকে ধৰি কিছুমান গুৰুতৰ ৰোগৰ লক্ষণ হ’ব পাৰে। মলত তেজ থাকিলে ই তীব্ৰ বৃক্কৰ ৰোগৰ লক্ষণো হ’ব পাৰে।

বৃক্ক ৰোগত ডায়েৰিয়া

অতি কম সংখ্যক লোকেহে জানে যে ডায়েৰিয়া আৰু বৃক্কৰ ৰোগৰ মাজত এক শক্তিশালী সম্পৰ্ক আছে। বৃক্ক সম্পৰ্কীয় কোনো ধৰণৰ ৰোগ থাকিলে ডায়েৰিয়াৰ সম্ভাৱনা যথেষ্ট বৃদ্ধি পায়। আনহাতে, দীৰ্ঘদিন ধৰি ডায়েৰিয়া হ’লে বৃক্ক বিকল হোৱাৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পায়, যিটো বিপদজনক।

বৃক্ক ৰোগত কোষ্ঠকাঠিন্য

কোষ্ঠকাঠিন্যৰ দৰে ৰোগ সাধাৰণতে বৃক্ক ৰোগীৰ ক্ষেত্ৰত দেখা যায়। বিশেষকৈ দীৰ্ঘদিনীয়া বৃক্কৰ ৰোগত কোষ্ঠকাঠিন্যৰ সমস্যা দেখা যায়। বৃক্ক সঠিকভাৱে কাম কৰিব নোৱাৰাৰ বাবে বহু সময়ত শৰীৰৰ তৰল পদাৰ্থৰ ভাৰসাম্য বিঘ্নিত হয় আৰু ইয়াৰ ফলত কোষ্ঠকাঠিন্য হয়।

সঘনাই পেটৰ বিষ হোৱা

কিছুমান মানুহৰ হঠাৎ পেটৰ বিষ হয় আৰু শৌচাগাৰলৈ দৌৰিবলগীয়া হয়। বাৰে বাৰে মল পাৰ কৰাৰ এই অভ্যাসটোৱে বৰ আমনিদায়ক। এই সমস্যা সাধাৰণতে পেটৰ বিষৰ লক্ষণ হ’ব পাৰে যদিও কিছুমান ক্ষেত্ৰত বৃক্ক সম্পৰ্কীয় ৰোগো লক্ষণ হ’ব পাৰে।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment