ঘন চুলিৰ ঘৰুৱা পদ্ধতি,চুলিক গুৰিৰ পৰাই মজবুত কৰিবলৈ কৰক এই ৫ টা কাম।

দীঘল, কোমল আৰু ধুনীয়া চুলিয়ে নাৰীৰ সৌন্দৰ্য্য বৃদ্ধি কৰে। আনহাতে শুকান, নিৰ্জীৱ আৰু ক্ষতিগ্ৰস্ত চুলিয়ে গোটেই ৰূপটো নষ্ট কৰি পেলায়। আজিৰ প্ৰদূষণ, ধূলি আৰু সূৰ্যৰ পোহৰৰ বাবে বেছিভাগ মানুহেই চুলিৰ সৈতে জড়িত সমস্যাৰ সন্মুখীন হৈছে। চুলি সৰা, পাতল চুলি আৰু শুকান চুলিৰ সমস্যা ইয়াত সাধাৰণ। চুলিৰ প্ৰতিটো সমস্যা সমাধানৰ বাবে শিপাৰ পৰাই চুলিক শক্তিশালী কৰাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। শিপাৰ পৰা চুলি মজবুত হ’লে চুলি সৰা বন্ধ হৈ যায়। চুলিও দীঘল, ডাঠ আৰু কোমল হৈ পৰে।গতিকে শিপাৰ পৰা চুলিবোৰ কি কি উপায়েৰে মজবুত কৰিব পাৰি জানো আহক ।

চুলিক গৰমৰ পৰা ৰক্ষা কৰক

গৰমে চুলিক দুৰ্বল আৰু নিৰ্জীৱ কৰি তুলিব পাৰে। গতিকে যদি আপুনি চুলিখিনি গুৰিৰ পৰাই মজবুত কৰিব বিচাৰে তেন্তে ষ্ট্ৰেইটনিং আইৰন, ব্ল’ ড্ৰাইয়াৰ আদি ব্যৱহাৰ নকৰিব লাগে। কাৰণ ইয়াৰ ফলত চুলি শুকান আৰু ভাঙি যোৱাৰ প্ৰৱণতা অধিক হয়। চুলি সৰা সম্ভাৱনা কম কৰিবলৈ গৰম ষ্টাইলিং সঁজুলিৰ ব্যৱহাৰ কম কৰক। যদি আপুনি মাজে মাজে ষ্টাইলিং সঁজুলি ব্যৱহাৰ কৰিব বিচাৰে তেন্তে প্ৰথমে তাপ সুৰক্ষা স্প্ৰে ব্যৱহাৰ কৰক।

ভিটামিন সমৃদ্ধ খাদ্য খাব লাগে

স্বাস্থ্যৰ বাবে যেনেকৈ ভিটামিন অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ, একেদৰে চুলিৰ বাবেও ভিটামিনৰ প্ৰয়োজন। শিপাৰ পৰা চুলিক মজবুত কৰিবলৈ ভিটামিন এ, ভিটামিন ই, ভিটামিন চি, জিংক আৰু প্ৰটিন অতি প্ৰয়োজনীয়। গতিকে যদি আপুনি আপোনাৰ চুলিখিনি শিপাৰ পৰাই শক্তিশালী কৰিব বিচাৰে তেন্তে নিশ্চিতভাৱে এই সকলোবোৰ পুষ্টিকৰ উপাদান আপোনাৰ খাদ্য তালিকাত অন্তৰ্ভুক্ত কৰক।

চুলিত মালিচ কৰক

গুৰিৰ পৰা চুলি মজবুত কৰিবলৈ মালিচ কৰাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। মালিচ কৰিলে মূৰৰ ছালত ৰক্ত সঞ্চালন বৃদ্ধি পায়, যাৰ ফলত চুলি মজবুত হয়। চুলি মজবুত কৰিবলৈ সপ্তাহত ১-২ দিন চুলিৰ মালিচ কৰিব লাগিব। ইয়াৰ বাবে ৰাতি চুলিত মালিচ কৰি ৰাতিপুৱা সাৰ পাই মৃদু চেম্পুৰে চুলি ধুব। ইয়াৰ ফলত চুলিবোৰ গুৰিৰ পৰাই মজবুত হ’ব, দীঘল আৰু ডাঠও হ’ব।

কণীৰ চুলিৰ মাস্ক লগাব

চুলিৰ বাবে প্ৰটিন অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। প্ৰটিনে চুলিক মজবুত কৰে, চুলিও জিলিকি উঠে। চুলি মজবুত কৰিবলৈ কণীৰ চুলিৰ মাস্ক লগাব পাৰে। কণীয়ে চুলিৰ গুৰি শক্তিশালী কৰে। ইয়াৰ উপৰিও কণীৰ কুহুমত পেপটাইড থাকে, যিয়ে চুলিৰ বৃদ্ধিত সহায় কৰিব পাৰে। চুলিত কণীৰ চুলিৰ মাস্ক লগালে চুলিয়েও বহু ভিটামিন লাভ কৰে। ইয়াৰ বাবে ১-২ টা কণীৰ কুহুম লৈ তাত অলপ নাৰিকল তেল দিব। এতিয়া চুলি আৰু মূৰৰ ছালত লগাওক। তাৰ পিছত ১০-১৫ মিনিটৰ পিছত পৰিষ্কাৰ পানীৰে চুলি ধুব।

চুলিত কুহুমীয়া তেল লগাব লাগে

যদি আপোনাৰ চুলি বহুত সৰি পৰে বা চিঙি যায়, তেন্তে আপুনি চুলিত কুহুমীয়া তেলেৰে মালিচ কৰিব পাৰে। ইয়াৰ বাবে তেলখিনি কুহুমীয়া কৰি লওক, তাৰ পিছত ইয়াৰ দ্বাৰা চুলি আৰু মূৰৰ ছালখন ভালদৰে মালিচ কৰক। ইয়াৰ ফলত চুলিৰ গুৰিবোৰ মজবুত হয়। ইয়াৰ বাবে নাৰিকল তেল বা আন যিকোনো তেল ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। গৰম তেল লগোৱাৰ পিছত ২০ মিনিটৰ বাবে চুলিত শ্বাৱাৰ কেপ লগাই দিব। ইয়াৰ পিছত চুলিখিনি মৃদু চেম্পুৰে ধুব। ইয়াৰ লগে লগে চুলিবোৰ সদায় মজবুত আৰু ধুনীয়া হৈ থাকিব।

ৰাসায়নিক সামগ্ৰী ব্যৱহাৰ নকৰিব

ৰাসায়নিক সমৃদ্ধ সামগ্ৰীয়ে চুলিৰ ক্ষতি কৰিব পাৰে। গতিকে চুলি মজবুত কৰি ৰাখিবলৈ এইবোৰ একেবাৰে ব্যৱহাৰ নকৰিব। বনৌষধিজাত সামগ্ৰী ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। ৰাসায়নিক সমৃদ্ধ শ্বেম্পু, কণ্ডিচনাৰ আদি ব্যৱহাৰ নকৰিব লাগে।

আপুনি এই প্ৰতিকাৰ বোৰ চেষ্টা কৰি চুলিক শক্তিশালী আৰু স্বাস্থ্যকৰ কৰি তুলিব পাৰে। ইয়াৰ ফলত আপোনাৰ চুলি শক্তিশালী হ’ব আৰু চুলি চিগি যোৱাৰ সম্ভাৱনা কম হ’ব। চুলিবোৰ গুৰিৰ পৰাই মজবুত কৰিবলৈ স্বাস্থ্যসন্মত আহাৰ গ্ৰহণ কৰাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। ইয়াৰ লগতে চুলিৰ যত্ন লোৱাটোও প্ৰয়োজনীয়। যদি চুলিৰ সঠিক যত্ন লোৱাৰ পিছতো অবিৰতভাৱে চুলি সৰি থাকে, তেন্তে নিশ্চিতভাৱে চিকিৎসকৰ ওচৰলৈ যাওক।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment