ৰাতি ৮ বজাৰ পিছত খাদ্য গ্রহন কৰিলে হব পাৰে এইবোৰ বেমাৰ।জানক ইয়াৰ অপকাৰিতা।

আপুনি নিশ্চয় আপোনাৰ ঘৰৰ বয়োজ্যেষ্ঠসকলক দেখি আহিছিল যে ৰাতি তেওঁলোকৰ খাদ্য সময়মতে খাই। কেৱল এয়াই নহয় আজিও গাঁৱৰ মানুহে ৰাতি ৮ বজাত খাদ্য খায়। কিন্তু আমি সেইটো একেবাৰেই কৰিব নোৱাৰো। চহৰবোৰত মানুহে সাধাৰণতে গভীৰ নিশা খাদ্য গ্ৰহণ কৰে। কিছুমান মানুহে অফিচৰ কাম দেৰিকৈহে আৰম্ভ কৰে, যাৰ বাবে তেওঁলোকে দেৰিকৈ খোৱাৰ অভ্যাস গঢ়ি তোলে।

গভীৰ নিশা খাদ্য গ্ৰহণ কৰিলে স্বাস্থ্যৰ বাবে অতি ক্ষতিকাৰক হ’ব পাৰে। গভীৰ নিশা খাদ্য খোৱাৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ অসুবিধাটো হ’ল ইয়াৰ শকত হোৱাৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পায়। আপুনি জানি আচৰিত হ’ব যে বেছিভাগ মানুহৰে মেদবহুল হোৱাৰ আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ কাৰণ এইটোৱেই। গভীৰ নিশা ৰাতিৰ আহাৰ খোৱাৰ কি অসুবিধা হয় জানক।

শৰীৰৰ বিপাকীয় ক্ৰিয়া দুৰ্বল

আপুনি নিশ্চয় বহুতে কোৱা শুনিছে যে তেওঁলোকৰ বিপাকীয় ক্ৰিয়া দ্ৰুত বা লেহেমীয়া হৈছে। কিন্তু ইয়াৰ অৰ্থ বুজি পাইছেনে? দ্ৰুত বিপাকীয় ক্ৰিয়াৰ অৰ্থ হ’ল আমাৰ শৰীৰে অতি দ্ৰুতগতিত চৰ্বি জ্বলাবলৈ আৰম্ভ কৰে আৰু আপুনি সদায় চিকন হৈ থাকে। আৰু লেহেমীয়া বিপাকীয় ক্ৰিয়াৰ অৰ্থ হ’ল আপোনাৰ শৰীৰৰ চৰ্বি জ্বলোৱাৰ ক্ষমতা দুৰ্বল হৈ পৰিছে।

সেইবাবেই কিছুমান মানুহে কেৱল শকত হৈয়েই থাকে। গভীৰ নিশা খালে কি হয়? এনে কৰিলে বিপাকীয় ক্ৰিয়া লেহেমীয়া হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে আৰু আপুনি মেদবহুল হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে। অধ্যয়নৰ অধীনত গভীৰ নিশা খাদ্য গ্ৰহণ কৰিলে আপুনি অধিক কেলৰি খৰচ কৰে আৰু আপোনাৰ টোপনি সম্পূৰ্ণ নহয়। আৰু যেতিয়া আমাৰ টোপনি সম্পূৰ্ণ নহয় তেতিয়া আমাৰ বিপাকীয় ক্ৰিয়া দুৰ্বল হৈ পৰে আৰু ওজন বৃদ্ধি হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে।

মেদবহুলতা বৃদ্ধি হোৱাৰ প্ৰৱণতা থাকে

গভীৰ নিশা যেতিয়া ভোক লাগে তেতিয়া আপুনি যি বিচাৰে খাই থাকে। এনে পৰিস্থিতিত আপুনি নাভাবে যে খাদ্য খোৱাৰ ফলত ওজন বৃদ্ধি পাবনে নাই। যদি আপুনি গভীৰ নিশা খায় তেন্তে আপোনাৰ বিপাকীয় ক্ৰিয়া সলনি হ’ব। দিনত আমি যেতিয়া খাদ্য গ্ৰহণ কৰো তেতিয়া আমাৰ শৰীৰটো সক্ৰিয় অৱস্থাত থাকে। কিন্তু ৰাতি শুই থকাৰ সময়ত আমাৰ বিপাকীয় ক্ৰিয়া লেহেমীয়া হয়। যাৰ কাৰণে আপুনি গভীৰ নিশা যি খাব সেয়া অতি লাহে লাহে হজম হ’ব আৰু আপোনাৰ মেদবহুলতা বৃদ্ধি পাব।

এচিডিটিৰ সমস্যা বাঢ়িব

গভীৰ নিশা খাদ্য খোৱাৰ ফলত প্ৰায়ে এচিডিটিৰ সমস্যা হয়। এচিডিটিৰ লগতে ইহঁতৰ হাৰ্টবাৰ্ণও হয়। ৰাতি খালে পেটত থকা খাদ্য সঠিকভাৱে হজম নহয় আৰু খাদ্য হজম কৰা এচিড পুনৰ খাদ্যনলীত সোমাই যায়। ইয়াৰ ফলত বদহজমও হয়।

উচ্চ ৰক্তচাপ

গভীৰ নিশা খাদ্য গ্ৰহণ কৰিলে উচ্চ ৰক্তচাপ হোৱাৰ সম্ভাৱনা থাকে। উচ্চ ৰক্তচাপ আপোনাৰ বাবে বেয়া কাৰণ ই প্ৰত্যক্ষভাৱে হৃদৰোগক আমন্ত্ৰণ জনায়। যদি আপুনি আপোনাৰ সকলো আহাৰ সঠিক সময়ত খায়, তেন্তে আপুনি কেতিয়াও উচ্চ ৰক্তচাপৰ ৰোগৰ সন্মুখীন হ’ব নালাগিব। সেইবাবেই ৰাতিৰ আহাৰ খোৱাৰ সময় ঠিক ৰাখক।

খিংখিঙীয়াতা

খোৱা-বোৱা সম্পৰ্কীয় আন অনিয়মবোৰ গভীৰ নিশা খোৱাসকলৰ মাজত আহে। এনে লোকৰ টোপনিৰ লগত জড়িত বহু সমস্যাও থাকে। গভীৰ নিশা খাদ্য খোৱা লোকৰ খিংখিঙীয়া হোৱাৰ সম্ভাৱনাও বেছি।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment