গৰুড় পুৰাণ অনুসৰি ব্যক্তিৰ মৃত্যু হোৱাৰ ১ ঘন্টাৰ ভিতৰত আত্মাৰ লগত ঘটে এনে বোৰ ঘটনা।

মৃত্যু জীৱনৰ এক সত্য যিটো কোনেও মচি পেলাব নোৱাৰে। পৃথিৱীত জন্ম লোৱা প্ৰতিটো জীৱৰ এদিন মৃত্যু হোৱাটো নিশ্চিত। মৃত্যুৰ পিছত মৃতদেহটো ধ্বংস হয়। সেইবাবেই মৃতদেহ জ্বলাই বা পুতি থোৱা হয়।কিন্তু আত্মা কেতিয়াও মৰি নাযায়। ই এটা শৰীৰৰ পৰা আন এটা শৰীৰলৈ ইয়াৰ ভিন্নতা থাকে। সেইবাবেই শৰীৰক অক্ষয় আৰু আত্মাক অমৰ বুলি কোৱা হৈছে। ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণই গীতাত কৈছে যে কোনো অস্ত্ৰই আত্মাক কাটিব নোৱাৰে, পানীয়েও নাশ কৰিব নোৱাৰে, না অগ্নিয়ে জ্বলাব নোৱাৰে আৰু বায়ু এও শুকুৱাব নোৱাৰে।

আত্মাই নিজৰ কৰ্মৰ ফল অনুযায়ী এটা শৰীৰৰ পৰা আন এটা শৰীৰলৈ পৰিৱৰ্তিত হৈ থাকে। কিন্তু আপুনি জানেনে কাৰোবাৰ মৃত্যুৰ এঘণ্টামান পিছতো তেওঁৰ আত্মাত বহুতো অদ্ভুত কথা ঘটি থাকে। এইবোৰৰ বাবে আত্মা বিচলিত হয় আৰু বিক্ষিপ্ততাৰ বাবে অচেতন হৈ পৰে।এনে কিছুমান কথা গৰুড় পুৰাণত উল্লেখ আছে। ভগৱান বিষ্ণুৱে গৰুড় পুৰাণত জীৱন-মৃত্যুৰ বিষয়ে বহুতো অনন্য আৰু বিশেষ তথ্য দাঙি ধৰিছে। মৃত্যুৰ 1 ঘণ্টাৰ ভিতৰত আত্মাৰ কি হয় সেই বিষয়ে বিতংভাৱে বৰ্ণনা কৰা হৈছে গৰুড় পুৰাণ-

অচেতনতাঃ মৃত্যুৰ পিছত আত্মাই শৰীৰৰ পৰা ওলাই গ’লে কিছু সময় অচেতন অৱস্থাত থাকে। কঠোৰ পৰিশ্ৰমৰ পিছত ভাগৰ বা গভীৰ টোপনিৰ দৰেই অনুভৱ। কিন্তু কিছু সময়ৰ পাছত তেওঁৰ চেতনা ঘূৰি আহে।

আত্মাৰ অস্বাভাৱিক আচৰণঃ মৃত্যুৰ পিছত যেতিয়া আত্মাই শৰীৰৰ পৰা ওলাই যায়, তেতিয়া ইয়াৰ কি হৈছে সেয়া অনুভৱ নকৰে। সেইবাবেই যেতিয়া আত্মা শৰীৰৰ পৰা ওলাই আহে, তাৰ পিছতো ই পূৰ্বৰ জীৱনৰ দৰে আচৰণ কৰে।

উদ্বেগ আৰু ভয়ঃ অস্থিৰ আত্মাই নিজৰ আত্মীয়ক মাতি কৰি কিবা এটা ক’বলৈ আৰম্ভ কৰে, কিন্তু কোনেও দেখা নাপায়, শুনা নাপাই। কেৱল মৃত্যুহে শব্দ হিচাপে ৰৈ যায়। এনে পৰিস্থিতিত আত্মাই ভয় কৰে, কাৰণ মানুহে কেৱল দৈহিক বস্তুহে চাব আৰু অনুভৱ কৰিব পাৰে।

লৌকিক ভ্ৰমঃ গৰুড় পুৰাণত কোৱা হৈছে যে শৰীৰ এৰিলে আত্মাই আঘাত পায়। সেয়ে নিজৰ আত্মীয়ক লগ কৰি কথা পাতিবলৈ চেষ্টা কৰে। কিন্তু তেওঁৰ এই প্ৰচেষ্টা বিফল হয়। আত্মাও লৌকিক মায়াৰ জালত আবদ্ধ হৈ পৰে আৰু শৰীৰ এৰি শোক কৰে।

শৰীৰৰ অনুপ্ৰৱেশঃ যি শৰীৰত আত্মাই বহু বছৰ বাস কৰে, সেই শৰীৰে মৃত্যুৰ পিছত পুনৰ সেই একেটা শৰীৰতে প্ৰৱেশ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰে। কিন্তু যমৰাজৰ দূতে তেওঁক শৰীৰত প্ৰৱেশ কৰাত বাধা দিয়ে। আৰম্ভণিতে আত্মাৰ বাবে কঠিন হ’লেও লাহে লাহে ই মানি লয় যে আত্মাৰ শৰীৰৰ পৰা বিচ্ছিন্ন হোৱাৰ সময় আহি পৰিছে।

মৃতদেহৰ পৰা দুখ আৰু কৰ্মৰ স্মৰণঃ কিছু সময় আঁতৰত থকাৰ পিছত আত্মাই নিজৰ কৰ্মৰ কথা মনত পেলায়। এই সময়ত বিশেষকৈ তেওঁলোকৰ বেয়া কামবোৰ মনত ৰাখিব। পৰিয়ালৰ সদস্য আৰু ঘনিষ্ঠ আত্মীয়ক কান্দি থকা দেখি তেওঁলোকে কাৰ লগত কি কৰিছিল সেই কথা মনত পৰে। ইয়াৰ পিছত আত্মাই যমলোকৰ পথৰ ফালে খোজ দিবলৈ আৰম্ভ কৰে।

কৰ্ম অনুসৰি নতুন জন্মঃ গৰুড় পুৰাণৰ মতে যমলোকৰ পথত উপনীত হোৱাৰ পিছত আত্মাই নিজৰ কৰ্ম অনুযায়ী নতুন জন্ম লাভ কৰে। কিছুমান আত্মাই লগে লগে নতুন জন্ম লাভ কৰে। কিন্তু কিছুমান আত্মাই অপেক্ষা কৰিবলগীয়া হয়।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment