শান্তি বিছাৰে যদি কেতিয়াও ব্যৱহাৰ নকৰিব মৃত ব্যক্তিৰ এই ৩ বিধ বস্তু! জানক কি কয় গৰুড় পুৰাণে।

হিন্দু ধৰ্মত পূৰ্বপুৰুষক বহুত সন্মান দিয়া হয়। সেইবাবেই অমাৱস্যা তিথিত পূৰ্বপুৰুষৰ স্বাৰ্থত শ্ৰদ্ধা, তৰ্পন আৰু দান আদি কৰা জৰুৰী। বিশ্বাস কৰা হয় যে এনে কৰিলে পূৰ্বপুৰুষসকলে সন্তুষ্ট হয় আৰু আশীৰ্বাদ পায়। পিতৃৰ আশীৰ্বাদত বিপদবোৰ আঁতৰি থাকে।

হিন্দু ধৰ্মৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ গ্ৰন্থ গৰুড় পুৰাণত পূৰ্বপুৰুষৰ বিষয়ে বহু কথা কোৱা হৈছে। মৃত্যু আৰু মৃত্যুৰ পিছত আত্মাৰ সফলতাৰ বিষয়ে এই গ্ৰন্থত বৰ্ণনা কৰা হৈছে। এই কাৰণেই আত্মীয়ৰ মৃত্যুৰ পিছত ঘৰতে গৰুড় পুৰাণ পাঠ কৰা হয়। গৰুড় পুৰাণ পাঠ কৰি আত্মাই মোক্ষ লাভ কৰে বুলি বিশ্বাস কৰা হয়।

মৃত ব্যক্তিজনৰ লগত যিমানেই মোহ নাথাকক কিয়, কিন্তু তেওঁৰ কিছুমান বস্তু ব্যৱহাৰ কৰা উচিত নহয়। গৰুড় পুৰাণ গ্ৰন্থত মৃতকৰ এনে তিনিটা কথা কোৱা হৈছে, যিবোৰ তেওঁৰ মৃত্যুৰ পিছত ব্যৱহাৰ কৰা উচিত নহয়। এনে কৰিলে পিত্ৰুদোষ অনুভৱ হয়। আনহাতে মৃতকৰ এইবোৰ বস্তু ব্যৱহাৰ কৰিলে তেতিয়া ই আত্মাকো আকৰ্ষণ কৰিব পাৰে। সেইবোৰ কথা আপুনি জানেনে?

মৃতকৰ এইবোৰ ব্যৱহাৰ নকৰিব

মৃতকৰ কাপোৰ ব্যৱহাৰ নকৰিব

মৃত ব্যক্তিৰ কাপোৰ ব্যৱহাৰ কৰিব নালাগে। ই আত্মাক আপোনাৰ প্ৰতি আকৰ্ষণ কৰিব পাৰে। মৃত্যুৰ পিছত মৃতকৰ কাপোৰ দান কৰিব লাগে। ইয়াৰ ফলত তেওঁৰ আত্মাক শান্তি পায়। গৰুড় পুৰাণৰ মতে যিকোনো ব্যক্তিৰ কাপোৰৰ প্ৰতি অতি মোহ থাকে। আনহাতে, মৃত্যুৰ পিছত আত্মাই লৌকিক মোহ এৰিবলৈ টান পায়। এনে পৰিস্থিতিত যদি আপুনি মৃতকৰ কাপোৰ ব্যৱহাৰ কৰে, তেন্তে ই আত্মাক আকৰ্ষণ কৰিব পাৰে। ইয়াৰ লগতে পিতৰা দোষো অনুভৱ কৰা হয়।

মৃতকৰ গহনা ব্যৱহাৰ নকৰিব

কাপোৰৰ দৰে মানুহৰো নিজৰ গহনাবোৰৰ প্ৰতি বহুত মোহ থাকে। সেইবাবেই মৃতকৰ অলংকাৰ ব্যৱহাৰ কৰিব নালাগে। গৰুড় পুৰাণৰ মতে মৃতকৰ অলংকাৰ ব্যৱহাৰ কৰি তেওঁৰ আত্মা আপোনাৰ লগত সংযুক্ত হ’ব পাৰে। নতুন অলংকাৰ তৈয়াৰ কৰি এই অলংকাৰবোৰ পুনৰ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। আনহাতে মৃত ব্যক্তিয়ে যদি মৃত্যুৰ আগতে আপোনাক তেওঁৰ অলংকাৰ উপহাৰ দিছে, তেতিয়াও আপুনি সেইবোৰ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। কিন্তু যিবোৰ অলংকাৰৰ বাবে মৃতকৰ আকৰ্ষণ বেছি আছিল সেইবোৰ পিন্ধি ভুল নকৰিব।

মৃতকৰ ঘড়ী ব্যৱহাৰ নকৰিব

গৰুড় পুৰাণত কোৱা হৈছে যে মৃতকৰ ঘড়ী কেতিয়াও ব্যৱহাৰ কৰিব নালাগে। কাৰণ মৃতকৰ শক্তি ঘড়ীতো থাকে আৰু পিন্ধিলে পিত্ৰ দোষৰ সৃষ্টি হয়। সেইবাবেই মৃতকৰ ঘড়ী দান কৰাটো উপযুক্ত।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment