কটা ঘাঁ শুকাই যোৱাৰ সময়ত আমাৰ ছাল খজুৱাই কিয় ?এনে সময়ত কি কৰিব?

বহু সময়ত আমি কাম কৰি থাকোঁতে সামান্য আঘাত পাওঁ। ইয়াৰ বাবে আঘাতপ্ৰাপ্ত অংশত ঘাঁৰ সৃষ্টি হয়। আনহাতে ছাল জ্বলা, কাটি বা খোলা হ’লেও ঘাঁ হয়। ঘাঁ যিমানেই গভীৰ হ’ব সিমানেই ঘাঁটো ভাল হ’বলৈ বেছি সময় লাগে। কেতিয়াবা ঘা ভাল হোৱাৰ সময়ত ছালখন খজুৱতি হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে।

কেতিয়াবা সমস্যা ইমানেই বাঢ়ি যায় যে ঘাঁত বিৰক্তি, খজুৱতি আৰু ফুলাও আৰম্ভ হয়। এনে পৰিস্থিতিত ঘাঁটো ভাল হৈছে নে অধিক বৃদ্ধি পাইছে সেয়া জনা নাযায়। এই বিষয়ে জানিবলৈ আমি উজালা চাইগনাছ গ্ৰুপ অৱ হস্পিতালছৰ প্ৰতিষ্ঠাপক আৰু সঞ্চালক ডাঃ শুচিন বাজাজ (আভ্যন্তৰীণ চিকিৎসা)ৰ সৈতে কথা পাতিলোঁ। এই বিষয়ে এই লেখাটোৰ জৰিয়তে জনাইছোঁ।

ঘা ভাল হ’লে কিয় খজুৱতি হয়?

এই প্ৰশ্নৰ উত্তৰত ডাঃ শুচিন বাজাজে কয় যে যদি ঘাঁ ভাল হোৱাৰ সময়ত ছালত খজুৱতি হয়, তেন্তে সেয়া ঘাঁ ভাল হোৱাৰ লক্ষণ। আচলতে এই সময়ছোৱাত ছালৰ কলাবোৰ ভাল হৈ আহিছে, যাৰ বাবে ছালত টিংটিং আৰু বিষ আৰম্ভ হয়। আনহাতে, যদি আপোনাৰ সামান্য খজুৱতি হয়, তেন্তে ই সংক্ৰমণৰ কাৰণ নহয়। কিন্তু যদি ইয়াৰ বাহিৰেও আপোনাৰ আন সমস্যাও হৈছে, তেন্তে আপুনি মনোযোগ দিব লাগিব।

কেতিয়া চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ ল’ব লাগে

বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে বিষৰ লগতে ৰঙা পৰা, ফুলা বা অত্যধিক খজুৱতি হোৱাটো ছালৰ সংক্ৰমণৰ লক্ষণ হ’ব পাৰে। গতিকে সেইবোৰক আওকাণ নকৰিব আৰু চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লওক।

কিছু ঘা ভাল হ’বলৈ কিয় বহু সময় লাগে?

বহু সময়ত ঘাঁ ভাল হোৱাৰ পিছত পুনৰ ওলায় বা ভাল হ’বলৈ বেছি সময় লাগে, যাৰ বাবে এই সমস্যাবোৰ হ’ব পাৰে, যদি কোনো ব্যক্তি ডায়েবেটিছ ৰোগত আক্ৰান্ত হয়, তেন্তে শৰীৰৰ ঘাঁটো ভাল হ’বলৈ সময় লাগে। ভেঁকুৰ বা বেক্টেৰিয়াৰ সংক্ৰমণৰ বাবে ঘাঁ বাঢ়িবলৈ আৰম্ভ কৰে। এনে অৱস্থাত ছালত সংক্ৰমণ হয়।পুষ্টিৰ অভাৱ বা ঘাঁত প্ৰদাহ বৃদ্ধি হোৱাৰ বাবেও ঘাঁ ভাল হ’বলৈ সময় লাগিব পাৰে।

এই প্ৰতিকাৰৰ সহায়ত আপুনি ঘাঁৰ খজুৱতিৰ পৰা সোনকালে সকাহ পাব পাৰে। ঘাঁত এলোভেৰা জেল লগালে লাহে লাহে ঘাঁৰ খজুৱতি ভাল হ’ব।ঘাঁটোত নাৰিকল তেলেৰে মালিচ কৰিলে খজুৱতি আৰু বিৰক্তিৰ পৰা উপশম পাব। ঘাঁত এন্টিবায়টিক নিশ্চয় ব্যৱহাৰ কৰিব, যিয়ে ঘাঁ ভাল হোৱাত অধিক সহায় কৰিব।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment