কিয় এটা সিংহ হৈ পৰিছিল মা দুৰ্গাৰ বাহন? কোন আছিল এই সিংহ ?পঢ়ক এই অলৌকিক কাহিনী।

হিন্দু ধৰ্মত প্ৰতিজন দেৱতাৰ নিজস্ব গুৰুত্ব আছে। তেওঁক নিতৌ পূজা কৰা হয়। একেদৰে সকলো দেৱতাৰ বাহন বেলেগ বেলেগ আৰু ইয়াৰ আঁৰৰ কাহিনীও বেলেগ বেলেগ। ভগৱান গণেশৰ নিগনি, কাৰ্তিকেয় ময়ুৰ, মাতৃ সৰস্বতী হংশ। একেদৰে দেৱী দুৰ্গা সিংহত বহে, সেয়েহে তেওঁক শ্বেৰাৱলী বুলিও জনা যায়। কিন্তু আপুনি জানেনে সিংহ কেনেকৈ দেৱী দুৰ্গাৰ বাহন হৈ পৰিল। যদি নাই, তেন্তে আমি ইয়াৰ লগত জড়িত পৌৰাণিক কাহিনীৰ বিষয়ে কওঁ।

কিংবদন্তি অনুসৰি মাতৃ পাৰ্বতীয়ে ভগৱান শিৱক স্বামী হিচাপে পাবলৈ কঠোৰ তপস্যা কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। তীব্ৰ তপস্যাৰ সময়ত মা পাৰ্বতীৰ ৰং ক’লা হৈ পৰিছিল। এদিন মা পাৰ্বতী আৰু ভগৱান শিৱ হাঁহি হাঁহি ধেমালি কৰি আছিল। সেই সময়ত ভগৱান শিৱই ধেমালিতে মাতৃ পাৰ্বতী কালী বুলি মাতিছিল। ভগৱান শিৱৰ এই কথাত দেৱী পাৰ্বতীৰ বেয়া লাগিল আৰু তেঁও কৈলাশ এৰি তপস্যাত মগ্ন হৈ পৰিল। এই সময়ত ভোকাতুৰ সিংহ এটাই দেৱীক খোৱাৰ হেঁপাহ লৈ তাত উপস্থিত হ’ল। কিন্তু দেৱী পাৰ্বতীক তপস্যাত নিমগ্ন হোৱা দেখি সি মনে মনে বহিল।

তাতে বহি সিংহই ভাবিবলৈ ধৰিলে যে যেতিয়া দেৱীয়ে তপস্যাৰ পৰা সাৰ পাব তেতিয়া সি তেঁওক নিজৰ খাদ্য কৰি ল’ব। কিন্তু এই সময়ছোৱাত বহু বছৰ পাৰ হৈ গ’ল। দেৱীক সন্তুষ্ট হৈ ভগৱান শিৱই তেওঁক গৌৰবৰ্ণ অৰ্থাৎ গৌৰী হোৱাৰ বৰ দিলে। মাতা পাৰ্বতী গংগাত গা ধুবলৈ যাওঁতে তেওঁৰ শৰীৰৰ পৰা এগৰাকী দেৱীৰ আবিৰ্ভাৱ ঘটিল, যিগৰাকী কৌশিকী নামেৰে পৰিচিত হৈ মাতা পাৰ্বতী মহাগৌৰী নামেৰে পৰিচিত হ’ল।

সিংহই তপস্যাৰ ফল পালে

দেৱী পাৰ্বতীয়ে দেখিলে যে তপস্যাৰ সময়ত সিংহই তেঁওৰ লগত ভোকাতুৰ আৰু পিয়াহত বহি আছে। তেওঁৰ তপস্যা দেখি দেৱী পাৰ্বতীয়ে নিজৰ বাহন সাজিলে।

ইয়াৰ লগত জড়িত এটা পৌৰাণিক কাহিনী স্কন্দ পুৰাণত পোৱা যায়। কিংবদন্তি অনুসৰি দেৱাসুৰ সংগ্ৰামত ভগৱান শিৱ আৰু মাতৃ পাৰ্বতীৰ পুত্ৰ কাৰ্তিকেয়াই অসুৰ তৰক আৰু তেওঁৰ দুই ভাতৃ ছিম্হমুখম আৰু সুৰাপদনাম অসুৰক পৰাস্ত কৰে। সিম্হমুখামে ভগৱান কাৰ্তিকেয়ৰ ওচৰত ক্ষমা বিচাৰিলে। কাৰ্তিকেয়াই তেওঁক সিংহ হৈ মাতৃ দুৰ্গাৰ আৰোহী হ’বলৈ ক্ষমা কৰি আশীৰ্বাদ দিছিল।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment