কি কাৰণত মহাদেৱক মহাকাল বুলি কোৱাৰ হয় জানেনে ?জানি লওক ইয়াৰ কাৰণ।

শাওন মাহ ইতিমধ্যে শেষ হৈছে। এনে পৰিস্থিতিত সকলোতে শিৱৰ পূজা কৰা মানুহ দেখা পাব। ভগৱান শিৱক বহু নামেৰে মতা হয়। তেওঁক মহাদেৱ, ভোলেনাথ, শংকৰ, শম্ভু আদি নামেৰে মাতে ।কিন্তু তেওঁক মহাকাল বুলি কিয় কোৱা হয়? জানো আহক ইয়াৰ কাৰণ।

ভগৱান শিৱই কিয় এই নাম পালে?

পৌৰাণিক কাহিনী অনুসৰি এজন শিৱভক্ত ব্ৰাহ্মণ আগতে উজ্জয়িনত বাস কৰিছিল। ইয়াত বসবাস কৰা লোকসকলে দুষান নামৰ অসুৰ এটাৰ ক্ৰোধত ভয় খাইছিল। মানুহে তেওঁক কাল নামেৰে চিনি পাইছিল। দুষনে ব্ৰহ্মজীৰ পৰা বহু শক্তি পাইছিল, যিবোৰৰ অপব্যৱহাৰ কৰি তেওঁ নিৰীহ মানুহক অশান্তি দিছিল। অসুৰৰ শক্তিৰ ক্ৰোধত ব্ৰাহ্মণ অতিশয় দুখী হৈছিল, তেওঁ ভগৱান শিৱৰ ওচৰত প্ৰাৰ্থনা কৰিছিল অসুৰক ধ্বংস কৰিবলৈ, কিন্তু ভগৱানে বহুদিন একো নকৰিলে।

প্ৰাৰ্থনাৰ কোনো প্ৰভাৱ নেদেখি এদিন ব্ৰহ্মই ভগৱান শিৱৰ ওপৰত ক্ৰোধিত হৈ তেওঁৰ পূজা বন্ধ কৰি দিলে। ব্ৰাহ্মণ ভক্তক দুখী দেখি ভগৱান শিৱই হুংকৰৰ ৰূপত আবিৰ্ভাৱ হৈ দুষনক বধ কৰিলে। কাৰণ আগতে মানুহে দুষনক কাল বুলি মাতিছিল, সেয়েহে ভগৱান শিৱক হত্যাৰ বাবেই মহাকাল নামেৰে নামাকৰণ কৰা হৈছিল।

মহাকালৰ অৰ্থ কি?

কাল মানে সময় আৰু মহাকাল মানে সময়ৰ বাহিৰত থকা বা ইয়াৰ নিয়ন্ত্ৰক। বিশ্বাস অনুসৰি শিৱ হৈছে ধ্বংস, ধ্বংস বা মৃত্যুৰ ঈশ্বৰ আৰু তেওঁ আমাৰ সময় অৰ্থাৎ কালকো নিয়ন্ত্ৰণ কৰে।

মহাকালৰ পূজা

অসুৰ হত্যাৰ বাবে বাবা মহাকালৰ পূজাৰ বিশেষ তাৎপৰ্য আছে। বিশ্বাস কৰা হয় যে যিকোনো ভক্তই সত্য হৃদয়েৰে বাবা মহাকালক পূজা কৰে কেতিয়াও মৃত্যুৰ ভয় নকৰে।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment