কেঞ্চাৰৰ পৰা ডায়েবেটিছকে ধৰি আৰু ৯ টা বেমাৰত ঔষধৰ কাম কৰে আমলখিয়ে।মাত্ৰ খোৱাৰ সময়ত কৰক এই কাম।

আজিকালি শৰীৰৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা অতি দুৰ্বল হৈ পৰিছে। ইয়াৰ ফলত সংক্ৰমণ আৰু ৰোগৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পায়। এই ক্ষেত্ৰত ঔষধি গুণ থকা পদাৰ্থ প্ৰতিৰোধৰ বাবে অতি উপযোগী। চৰ্দি আৰু ফ্লুৰ লগতে বিভিন্ন ধৰণৰ শাক-পাচলি আৰু ফল-মূলৰ ঋতুও আছে। তেনে এটা ফল হ’ল আমলা, যাক শীতকালীন ছুপাৰফুড বুলিও গণ্য কৰা হয়।

Webmd ৰ মতে আমলখি বহু বছৰ ধৰি আয়ুৰ্বেদত বহু ৰোগৰ চিকিৎসাৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰি আহিছে। ১০০ গ্ৰাম সতেজ আমলখিত ২০ টা কমলাৰ সমান ভিটামিন চি থাকে। ইয়াৰ লগতে এই ফল শক্তি, কেলৰি, আঁহ, প্ৰটিন, চৰ্বি, কাৰ্বহাইড্ৰেট, কেলচিয়াম ৫০%, আইৰণ, কেৰটিন, থাইমিন, ৰাইবোফ্লেভিন, নিয়াচিন, ভিটামিন আদিৰে সমৃদ্ধ।

আয়ুৰ্বেদতো আমলখিতৰ বহু গুণৰ কথা উল্লেখ কৰা হৈছে। আয়ুৰ্বেদ চিকিৎসকৰ মতে নিয়মীয়াকৈ আমলখিত সেৱন কৰিলে বহু উপকাৰ পোৱা যায়। আমলখিতৰ উপকাৰিতাৰ বিষয়ে তেওঁৰ ইনষ্টাগ্ৰাম পোষ্টত শ্বেয়াৰ কৰি আয়ুৰ্বেদ চিকিৎসক চৈতালী ৰাথোৰে লিখিছে যে এই ফল ৫টা ৰস আৰু আচৰিত ঔষধি গুণেৰে ভৰপূৰ। বহু ধৰণৰ বিকাৰৰ পৰা আপোনাক ৰক্ষা কৰাৰ উপৰিও আমলাই সেইবোৰ আঁতৰোৱাতো ফলপ্ৰসূ। যদি আপুনি দৈনিক এটা আমলা খায় তেন্তে ইয়াৰ সকলো উপকাৰ লাভ কৰিব পাৰিব।

আমলখিতত কেন্সাৰ প্ৰতিৰোধী গুণ

এনচিবিআইৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি আমলাৰ ৰেডিঅ’ মডুলেটৰ, কেমো মডুলেটৰ, কেমো ইনহিবিটৰী ইফেক্ট, ফ্ৰী ৰেডিকেল স্কেভেঞ্জিং, এন্টিঅক্সিডেন্ট, এন্টি-ইনফ্লেমেটৰী, এণ্টি-মিউটেজেনিক আৰু ইমিউন’মডুলেটৰী এক্টিভিটিৰ দৰে গুণ আছে। যিবোৰ কৰ্কট ৰোগৰ চিকিৎসা আৰু প্ৰতিৰোধত ফলপ্ৰসূ বুলি গণ্য কৰা হয়।

ডায়েবেটিছত উপকাৰী

আমলখিতত দ্ৰৱণীয় আঁহ থাকে, যি শৰীৰত সোনকালে দ্ৰৱীভূত হৈ চেনিৰ শোষণ লেহেমীয়া কৰে। ই তেজৰ চেনিৰ মাত্ৰা হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। টাইপ ২ ডায়েবেটিছ ৰোগীৰ তেজৰ চেনি আৰু লিপিডৰ ওপৰতো আমলাই ইতিবাচক প্ৰভাৱ পেলায়।

হজম শক্তি উন্নত কৰা

আমলখিতত থকা আঁহে মলত্যাগ কৰাত সহায় কৰে। লগতে ইৰিটেবল বাৱেল চিনড্ৰমৰ লক্ষণসমূহো উপশম কৰে। বদহজম, গেছ, পেটৰ ঘা আদিতো ই উপকাৰী। ইয়াৰ উপৰিও আমলাত প্ৰচুৰ পৰিমাণে ভিটামিন চি থাকে, যাৰ ফলত শৰীৰে খনিজ পদাৰ্থ আৰু পুষ্টিকৰ উপাদান শোষণ কৰাত সহায় কৰে।

চকুৰ দৃষ্টিশক্তি বৃদ্ধি কৰা

আমলখিতত ভিটামিন এও থাকে। যিটো চকুৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। ভিটামিন এ-এ কেৱল দৃষ্টিশক্তি উন্নত কৰাই নহয় বয়সৰ লগত জড়িত চকুৰ বিকাৰৰ সম্ভাৱনাও হ্ৰাস কৰিব পাৰে। লগতে আমলখিতত থকা ভিটামিন চিয়ে বেক্টেৰিয়াৰ বিৰুদ্ধে যুঁজি চকুৰ স্বাস্থ্যৰ ক্ষেত্ৰত সহায় কৰে আৰু কনজাংটিভাইটিছৰ দৰে সংক্ৰমণ ৰোধ কৰে।

ই শ্বাস-প্ৰশ্বাসতন্ত্ৰৰ উন্নতি সাধন কৰে

আমলখিত সেৱনে শ্বাস-প্ৰশ্বাস তন্ত্ৰ শক্তিশালী কৰাৰ লগতে সংক্ৰমণ প্ৰতিৰোধ কৰাত সহায় কৰে। আচলতে ইয়াৰ এন্টি-বেক্টেৰিয়েল আৰু এন্টি-ইনফ্লেমেটৰী গুণ আছে, যিয়ে হাওঁফাওঁক বাহ্যিক বিষাক্ত পদাৰ্থৰ পৰা ৰক্ষা কৰাৰ কাম কৰে। যাৰ বাবে কাহ, চৰ্দি আৰু কফ আদি সমস্যাৰ পৰা হাত সাৰিব পাৰি।

ইমিউনিটি বুষ্টাৰ

আমলখিত হৈছে প্ৰাকৃতিক প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধিকাৰী। ইয়াত ভিটামিন চি, পলিফিনল, এলকেলয়ড আৰু ফ্লেভন’ইড থাকে। যিবোৰে শৰীৰৰ ৰোগৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়াৰ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰাৰ কাম কৰে।

হৰম’নৰ ভাৰসাম্য

আমলাই ঋতুস্ৰাৱৰ সময়ত শৰীৰৰ পৰা বিষাক্ত পদাৰ্থ বাহিৰ কৰি দিয়াত সহায় কৰিব পাৰে। ই খিংখিঙীয়া, গুঞ্জন, মেজাজৰ দোলাচল আদি লক্ষণসমূহ হ্ৰাস কৰে। ইয়াৰ লগতে ইয়াৰ সেৱনৰ দ্বাৰা হৰম’নৰ ভাৰসাম্য বজাই ৰখা হয়, যাৰ বাবে মহিলাৰ প্ৰজনন ক্ষমতা হ্ৰাস নহয়।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment