গৰুড় পুৰাণ কি ? মৃত্যুৰ পিছত গৰুড় পুৰাণ পাঠ কৰাটো কিয় প্ৰয়োজনীয় ?

হিন্দু ধৰ্মত আমাৰ ব্যৱহাৰিক জীৱনৰ লগত জড়িত বহুতো গ্ৰন্থ আৰু পুৰাণ আছে, এইবোৰক আমাৰ ষোল্লটা চেক্ৰেমেণ্টৰ অংশ বুলি গণ্য কৰা হয় আৰু ইয়াৰ আবৃত্তি প্ৰয়োজনীয়। ইয়াৰে গৰুড় পুৰাণ অন্যতম। যেতিয়াই কাৰোবাৰ মৃত্যু হয় তেতিয়াই এই পুৰাণৰ গ্ৰন্থ পৰিয়ালৰ সকলো সদস্যক পাঠ কৰা হয় আৰু ই ঘৰখন শুদ্ধ কৰে।

কাৰোবাৰ মৃত্যুৰ পিছত যদি আবৃত্তি কৰা হয়, তেন্তে তেওঁলোকে সহজেই পৰিত্ৰাণ পায় আৰু ঘৰৰ মানুহে তেওঁলোকৰ ওচৰৰ কোনোবা ঘনিষ্ঠ কোনোবা আঁতৰি গৈছে বুলি সত্যক গ্ৰহণ কৰাৰ শক্তি লাভ কৰে।

গ্ৰন্থখনত জীৱন আৰু মৃত্যুৰ সম্পৰ্কৰ বিষয়ে আলোচনা কৰা হৈছে আৰু কোৱা হৈছে যে জন্ম লোৱা ব্যক্তিৰ বাবে মৃত্যু নিশ্চিত আৰু মৃত্যুৰ পিছত আত্মাই শৰীৰ এৰি নতুন বাসস্থানত প্ৰৱেশ কৰে, এনে বহু কথা গৰুড় পুৰাণত উল্লেখ পোৱা যায়। জ্যোতিষী পণ্ডিত ৰমেশ ভোজৰাজ দ্বিবেদীৰ পৰা জনাওক গৰুদ পুৰাণ কি আৰু মৃত্যুৰ পিছত কিয় পঢ়িব লাগে।

গৰুড় পুৰাণ কি ?

গৰুড় পুৰাণ হিন্দু ধৰ্মৰ আঠাইশটা মহাপুৰাণৰ ভিতৰত অন্যতম, যিটো প্ৰাচীন ভাৰতীয় গ্ৰন্থৰ এটা ধাৰা যিয়ে আপোনাক ব্ৰহ্মাণ্ডবিজ্ঞান, পৌৰাণিক কাহিনী, নৈতিকতা, আচাৰ-অনুষ্ঠান, আৰু বহুতো বিষয়কে ধৰি বহুতো বিষয়ত গভীৰভাৱে সোমাই পৰাত সহায় কৰে।

মৃত্যুৰ পিছত গৰুদ পুৰাণৰ জ্ঞান হিন্দু ধৰ্মৰ লোকৰ বাবে অত্যন্ত গুৰুত্বপূৰ্ণ বুলি গণ্য কৰা হয়। গৰুড় পুৰাণত ঊনৈশ হাজাৰ শ্লোক আছে আৰু দুটা ভাগত গঠিত। প্ৰথম খণ্ডত বিষ্ণুৰ লগত জড়িত ভক্তি আৰু পূজা পদ্ধতিৰ বিষয়ে আলোচনা কৰা হৈছে। এই খণ্ডত আমি মৃত্যুৰ পিছত গৰুড় পুৰাণৰ গুৰুত্ব পঢ়িব পাৰো। ৰাক্ষস যুগৰ বিশদ বিৱৰণ গৰুড় পুৰাণৰ দ্বিতীয় খণ্ডত পোৱা যায়।

কোৱা হৈছে যে জীৱৰ মৃত্যুৰ পিছত মানুহৰ গতি কিমান আৰু কোন প্ৰজাতিৰ পায়? শ্ৰাদ্ধ আৰু পবিত্ৰ কৰ্ম কেনেকৈ কৰিব লাগে? নৰকৰ দুৰ্দশাৰ পৰা কেনেকৈ মুক্ত হ’ব পাৰি? এনে প্ৰশ্নৰ উত্তৰ গৰুদ পুৰাণত বিতংভাৱে পোৱা যায়।

গৰুড় পুৰাণৰ কাহিনী

গৰুড় পুৰাণৰ কিংবদন্তি অনুসৰি ঋষিৰ অভিশাপৰ বাবে ৰজা পৰীক্ষিতক তক্ষক নাগে কামুৰিছিল আৰু বাটত তেওঁ কাশ্যপ ঋষিৰ সৈতে সাক্ষাৎ কৰিছিল। তক্ষক নাগে ছদ্মবেশ সলনি কৰি ব্ৰাহ্মণ ছদ্মবেশ পিন্ধা ঋষিক সুধিলে যে ইমান অধৈৰ্য্য হৈ ক’লৈ গৈ আছে? ঋষিয়ে ক’লে যে তক্ষক নাগ মহাৰাজে পৰীক্ষিতক চেপি ধৰি তেওঁৰ বিষৰ প্ৰভাৱ আঁতৰাই পুনৰ প্ৰাণ দিবলৈ ওলাইছে।

এই কথা শুনি তক্ষকে নিজৰ চিনাকি দি ঘূৰি আহিবলৈ ক’লে। তক্ষকে কাশ্যপ জীক ক’লে যে মোৰ বিষৰ প্ৰভাৱৰ বাবে আজিলৈকে কোনো ব্যক্তি জীয়াই থাকিব পৰা নাই। তেতিয়া কাশ্যপে ক’লে যে তেওঁৰ মন্ত্ৰৰ শক্তিৰে ৰজা পৰীক্ষিতৰ বিষাক্ত প্ৰভাৱ দূৰ কৰিব। এই বিষয়ে তক্ষকে কৈছিল যে যদি এনেকুৱা হয় তেন্তে এই গছজোপা সেউজীয়া কৰিব লাগে।

তক্ষকে যেতিয়া গছজোপা জ্বলাই ছাই কৰি পেলালে, তেতিয়া কাশ্যপে গছজোপাৰ ছাইত নিজৰ মন্ত্ৰ জ্বলাই দিলে আৰু অলপ সময়ৰ ভিতৰতে ছাইৰ পৰা নতুন কলি গজি উঠিল আৰু অলপ সময়ৰ ভিতৰতে গছজোপা পুনৰ সেউজীয়া হৈ পৰিল।

কাশ্যপৰ ঋষিৰ এই অলৌকিকতাত বিস্মিত হৈ তক্ষকে সুধিলে যে তেওঁ কিয় ৰজাৰ ভাল কাম কৰিব বিচাৰে? সন্ন্যাসীয়ে ক’লে যে তাৰ পৰা বিপুল পৰিমাণৰ ধন পাম। তক্ষকে এটা সমাধান বিচাৰি ভবাতকৈও বেছি টকা লৈ ঘূৰাই পঠিয়াই দিলে। গৰুড় পুৰাণৰ মতে গৰুড় পুৰাণ শুনাৰ পাছত কাশ্যপ ঋষিৰ এই প্ৰভাৱ আৰু শক্তি বাঢ়ি যায়।

গৰুড় পুৰাণৰ নাম কিয় এনেকৈ ৰখা হৈছে?

হিন্দু পৌৰাণিক কাহিনীৰ বিখ্যাত চৰাই সদৃশ প্ৰাণী গৰুড় চৰাইৰ নামেৰে গৰুড় পুৰাণৰ নামকৰণ কৰা হৈছে যিটো ভগৱান বিষ্ণুৰ পৰ্বত। এই পুৰাণ ভগৱান বিষ্ণুৰ উৎসৰ্গিত আৰু গৰুড় আৰু ভগৱান বিষ্ণুৰ সংলাপৰ ৰূপত উপস্থাপন কৰা হৈছে। এই পাঠ দুটা ভাগত ভাগ কৰা হৈছে, পূৰ্বৰ খণ্ড আৰু পিছৰ খণ্ড।

গৰুড় পুৰাণত জীৱন, মৃত্যু আৰু পৰলোকৰ বিভিন্ন দিশৰ বিশদ বৰ্ণনাৰ বাবে জনাজাত। ইয়াত ব্ৰহ্মাণ্ডবিজ্ঞান, বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ডৰ সৃষ্টি, আত্মাৰ স্বৰূপ, ধৰ্মৰ ধাৰণা, ৰীতি-নীতি আৰু অনুষ্ঠান, মৃত্যুৰ পিছত আত্মাৰ যাত্ৰা আদি বিষয়সমূহ সামৰি লোৱা হৈছে।

মৃত্যুৰ পিছত কিয় গৰুড় পুৰাণ পাঠ কৰা হয়?

হিন্দু পৰম্পৰাত অন্ত্যেষ্টিক্ৰিয়া আৰু অনুষ্ঠানৰ সময়ত গৰুড় পুৰাণ পঢ়া বা আবৃত্তি কৰা হয়, কিয়নো ই মৃত্যুৰ পিছত আত্মাৰ যাত্ৰাৰ পথ প্ৰদৰ্শন আৰু অন্তৰ্দৃষ্টি প্ৰদান কৰে। মন কৰিবলগীয়া যে এই পুৰাণৰ বিষয়ে ব্যাখ্যা আৰু বিশ্বাস হিন্দু চিন্তাৰ বিভিন্ন পন্থাৰ মাজত আৰু বিভিন্ন সম্প্ৰদায়ৰ ভিতৰত ভিন্ন হ’ব পাৰে।

মৃত্যুৰ পিছত আত্মাৰ যাত্ৰাৰ বৰ্ণনা পুৰাণত দিয়া হৈছে বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। ইয়াৰ দ্বাৰা মানুহে মৃত্যুৰ পিছত আত্মাৰ প্ৰক্ৰিয়া বুজি পায় আৰু তেওঁলোকৰ পাৰিবাৰিক কাম-কাজত সহায় কৰে। গৰুদ পুৰাণত আপোনাৰ কৰ্মৰ ফল ব্যাখ্যা কৰা হৈছে। গৰুড় পুৰাণত ধৰ্ম আৰু নৈতিকতাৰ পাঠ শিকোৱা হয়।

গৰুড় পুৰাণৰ গ্ৰন্থত আপোনাৰ জীৱন আৰু মৃত্যুৰ পিছত হোৱা বহু পৰিৱৰ্তনৰ কথা কোৱা হৈছে আৰু জীৱনৰ বিষয়ে সচেতন কৰি তোলা হৈছে।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment